Slovan Bratislava opäť na čele finančnej ligy: V rámci Fortuna ligy je bez konkurencie

Hráči Slovana oslavujú gólHráči Slovana oslavujú gól Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA - Slovenský futbalový klub ŠK Slovan Bratislava sa vrátil na čelo Deloitte futbalovej finančnej ligy. Sezónu 2019/2020 ukončil s výrazným náskokom pred fortunaligovou konkurenciou s výnosmi z hospodárskej činnosti blížiacimi sa k 20 miliónom eur. Druhé miesto patrí FC DAC 1904 Dunajská Streda, ktorý na víťaza stráca takmer 12,5 milióna. Víťaz minulého ročníka MŠK Žilina sa prepadol až na štvrté miesto.

Celkové výnosy z hospodárskej činnosti klubov boli vo výške 53,6 miliónov eur. Medziročný rozdiel výnosov v porovnaní s rokom 2018 predstavuje pokles o takmer 2,5 milióna. S výnimkou MŠK Žilina, FC Spartak Trnava a AS Trenčín si však ostatné kluby polepšili. Lepšie umiestnenie o 5 pozícií dosiahol FK Senica, ktorý sa v aktuálnom treťom ročníku Deloitte futbalovej finančnej ligy umiestnil na 6. mieste. Výrazne úspešnejší boli aj FC DAC 1904 Dunajská Streda, ktorý s výnosmi 7,1 milióna obsadil druhé miesto, a MFK Ružomberok, ktorý sa s výnosmi 1,5 milióna posunul z minuloročného 10. miesta na 8. pozíciu.

"Vývoj výnosov klubov 27. ročníka Fortuna ligy bol príjemným prekvapením, keďže nekopíroval výrazné medziročné poklesy, ktoré sme pozorovali v prípade najsilnejších európskych líg. Navyše, ŠK Slovan Bratislava vytvoril s výškou svojich výnosov nový rekord Futbalovej finančnej ligy. Potešujúce sú aj výsledky klubov z druhej polovice rebríčka, ktoré kontinuálne napredujú a postupne tak znižujú rozdiely medzi ligovými účastníkmi,“ uviedol v tlačovej správe Michal Lichner, manažér na oddelení Consultingu, Deloitte na Slovensku.

Sezóna 2019/2020 bola špecifická aj štruktúrou výnosov klubov. Vo výnosoch prvoligových klubov boli kľúčovými komerčné zdroje, ktoré predstavovali približne 15,5 milióna eur. Príjmy z predaja a hosťovania hráčov, ktoré v predošlých sezónach tvorili hlavné príjmy klubov, zaznamenali pokles až o 7 miliónov. Napriek tomu však predstavovali štvrtinu celkových príjmov klubov.

Viac o téme: ŠK Slovan Bratislava Fortuna liga FC DAC 1904 Dunajská Streda
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR