Volejbalisti majú pred sebou záverečné súboje kvalifikácie na ME: Ideme si po postup!

Na snímke radosť hráčov Slovenska po vyhratom prvom sete v zápase 1. turnaja kvalifikácie E- skupiny ME 2021 vo volejbale mužov Slovensko -  RumunskoNa snímke radosť hráčov Slovenska po vyhratom prvom sete v zápase 1. turnaja kvalifikácie E- skupiny ME 2021 vo volejbale mužov Slovensko - Rumunsko Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

BRATISLAVA - Slovenskí volejbaloví reprezentanti majú pred sebou záverečné tri vystúpenia v kvalifikačných bojoch o postup na tohtoročný šampionát EuroVolley. Vo štvrtok ráno odcestovali na druhý turnaj E-skupiny do Ploješti, kde ich čakajú rozhodujúce súboje so Švajčiarmi (piatok, 19.00), Albáncami (sobota, 19.00) a domácimi Rumunmi (nedeľa, 16.00).

Po minulotýždňovom prvom turnaji v Nitre sú zverenci trénera Mareka Kardoša v najlepšej východiskovej pozícii, s plným počtom deviatich bodov im patrí líderská priečka. Na septembrové ME do Poľska, Česka, Estónska a Fínska (1. - 19. 9.) postúpi priamo víťaz skupiny a taktiež päť zo siedmich tímov z druhých priečok. Slováci bojujú o celkovo jedenástu účasť na európskom šampionáte a ôsmu za sebou. "Ideme si po postup, zároveň chceme vyhrať všetky zápasy, to je náš cieľ," povedal pre web Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) tréner Kardoš, ktorý musel v nominácii spraviť jednu zmenu - nahrávača Petra Porubského nahradil Filip Palgut. "Peťo pocítil tlak v krížovej oblasti. Nechceli sme nič riskovať, máme pred sebou najdôležitejší turnaj a budeme potrebovať hráčov, ktorí sú pripravení zasiahnuť do hry. Peťo dostane čas na to, aby sa dal do poriadku a verím, že sa bude môcť pripojiť pred Zlatou európskou ligou," informoval Kardoš.

Veľmi dôležitý bude pre Slovákov už úvodný piatkový duel proti Švajčiarom. V prípade akéhokoľvek víťazstva už budú mať slovenskí volejbalisti istotu umiestnenia na prvých dvoch priečkach v skupine. V prípade trojbodovej výhry ich bude od celkového triumfu v skupine deliť pred záverečnými dvoma súbojmi už len jeden bod. Na domácom turnaji si Slováci poradili so Švajčiarmi v troch setoch, "Helvéti" na záver zaskočili Rumunov (3:1) a pred druhým turnajom sú so šiestimi bodmi na 2. mieste.

"Pre nás je ideálne, že začíname proti Švajčiarom, čo je pre nás teraz kľúčový súboj. Vieme, že sú veľmi silní v zóne štyri, majú veľmi dobrý servis na hranici absolútneho rizika, čo potvrdili aj proti Rumunom. Tí ich trochu podcenili a v boji o postup si to pokazili. To sa nám nesmie stať, musíme hrať nadoraz od začiatku do konca. Ak vyhráme, budeme mať dva zápasy pred koncom súperov vzdialených na dve výhry. Všetky tímy teraz 'musia', bude to veľmi náročné," prízvukoval kormidelník SR.

Po zápasoch v Nitre našiel tréner Slovákov vo výkone pozitíva aj rezervy. "Mali sme veľmi dobrý side-out, to bolo v poriadku. Juraj Zaťko ukázal na nahrávke veľkú kvalitu a skvelú distribúciu, má v tomto smere našu absolútnu dôveru, situácie riešil výborne. Zapracovať sme potrebovali na servise a bloku, čomu sme sa v príprave venovali, snažili sme sa však aj ušetriť nejakú energiu na tieto kľúčové zápasy," dodal Kardoš pre svf.sk

Nominácia volejbalistov SR na druhý turnaj E-skupiny kvalifikácie ME 2021 v rumunskej Ploješti (14. - 16. mája):

nahrávači: Juraj Zaťko (VKP Bratislava), Filip Palgut (Kladno/ČR)

smečiari: Matej Paták (Lvi Praha/ČR), Tomáš Kriško (Liberec/ČR), Jakub Ihnát (Ostrava/ČR), Július Firkaľ (Al-Ittihad/S. Arábia), Patrik Pokopec (Myjava)

blokári: Šimon Krajčovič (Liberec/ČR), Peter Ondrovič (České Budějovice/ČR), Michal Zeman (Myjava)

univerzáli: Peter Michalovič (Nantes/Fr.), Filip Gavenda (Teruel/Šp.)

liberá: Ľuboš Nemec (VKP Bratislava), Martin Turis (Komárno)

Realizačný tím:

tréner: Marek Kardoš, asistenti trénera: Richard Vlkolinský, Gabriel Chochoľak, manažér tímu: Jozef Chudý, štatistik: Martin Dobiaš, fyzioterapeut: Krzysztof Jakubiak, masér: Dušan Szabo, kondičný tréner: Wojciech Sibiga

Program turnaja v Ploješti (Rum.) /časy sú SELČ/:

piatok 14. 5.:

16.00 Albánsko - Rumunsko

19.00 Švajčiarsko - SLOVENSKO /LIVE na Huste.TV/

sobota 15. 5.:

16.00 Rumunsko - Švajčiarsko

19.00 Albánsko - SLOVENSKO /LIVE na Huste.TV/

nedeľa 16. 5.:

16.00 Rumunsko - SLOVENSKO /LIVE na Huste.TV/

19.00 Švajčiarsko - Albánsko

Tabuľka E-skupiny:

1. SLOVENSKO 3 3 0 9:2 9

2. Švajčiarsko 3 2 1 6:4 6

3. Rumunsko 3 1 2 5:6 3

4. Albánsko 3 0 3 1:9 0

Viac o téme: Slovensko Marek Kardoš
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR