Explózia slovenskej radosti v Nitre: Volejbalistky triumfom spečatili postup na európsky šampionát

Oslavy slovenských volejbalistiekOslavy slovenských volejbalistiek Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

NITRA - Slovenské volejbalistky postúpili na ME 2021, rozhodol o tom ich štvrtkový triumf vo štvrtom zápase v kvalifikácii v Nitre. V D-skupine zdolali Čiernu Horu hladko 3:0 a na konte majú plný počet dvanásť bodov.

Slovenky triumfovali po setoch 25:14, 25:10 a 25:23 a s určitosťou obsadia jedno z prvých dvoch miest v skupine, ktoré zaručujú miestenky na európsky šampionát. Ten sa uskutoční od 18. augusta do 4. septembra v Srbsku, Bulharsku, Chorvátsku a Rumunsku. Slovenské volejbalistky sa ňom predstavia druhýkrát za sebou a celkovo po piaty raz. O tom, či zverenky Marca Fenoglia postúpia na ME ako víťazky skupiny, rozhodnú zvyšné dva zápasy turnaja. V piatok odohrajú duel proti Kosovu a v sobotu 15. mája proti Fínsku (oba o 20.30 h).

Slovenky začali výborne, získali prvých päť lôpt, výbornú prácu na sieti odviedli Žernovičová s Hrušeckou. Tréner Čiernohoriek si vzal oddychový čas, ale šnúra Sloveniek pokračovala. Ich súperky získali prvú loptu až za stavu 7:0. Neskôr však zlepšili najmä obranu a hra sa vyrovnala. Zverenky Marca Fenoglia však prvý set zvládli za 22 minút 25:14.

Aj v druhom sete Slovenky dominovali. Boli lepšie v každej činnosti a za stavu 5:1 si vzal tréner Čiernohoriek prvý oddychový čas. Na chvíľku sa jeho zverenky zdvihli, ale po skvelom bloku Kosekovej si vzal za stavu 13:4 opäť oddychový čas. Druhý set zvládli slovenské volejbalistky za 18 minút 25:10.

V treťom sete viedli reprezentantky Čiernej Hory 2:1 a aj 3:2 a náskok si neustále udržiavali. Za stavu 10:7 v ich prospech však prišla štvorbodová šnúra Sloveniek. Aj druhá polovica tretieho setu bola vyrovnaná, napokon ho však slovenské reprezentantky zvládli a triumfovali 25:23. Zápas trval 68 minút.

Kvalifikácia ME 2021 žien - D-skupina - druhý turnaj - Nitra:

SLOVENSKO - Čierna Hora 3:0 (14, 10, 23)
Rozhodovali: Tillmann (Maď.), Burkiewicz (Poľ.), bez divákov

Slovensko: Abrhámová 8, Koseková 3, M. Žernovič 7, Tereza Hrušecká 3, Palgutová 9, Radosová 6, libero Magdinová (K. Fričová 14, Kohútová 0, Šunderlíková 8, Körmendyová 0). Tréner: M. Fenoglio.

Čierna Hora: Roganovičová 0, Petranovičová 1, Veljkovičová 5, Perovičová 7, Cvijovičová 6, Djurovičová 3, libero Cenovičová (Šušičová 1, Petrovičová 2, Dragovičová 4). Tréner: N. Masoničič.

hlasy po zápase:

Marco Fenoglio, tréner SR: "Som spokojný s tým, že sme splnili cieľ. V treťom sete sme poľavili v koncentrácii, nevyšli nám niektoré striedania. Ale napokon sme to zvládli a aj tu sa ukázala naša sila. Ešte nekončíme, chceme zabojovať aj o MS."

Barbora Koseková, kapitánka SR: "Každý rozumel, aký dôležitý je tento zápas. Mali sme dobrú motiváciu. Všetci to zobrali vážne a som rád, že sme vyhrali 3:0 a ušetrili sily na ďalšie dni. Od zápasu k zápasu hráme lepšie. Ak robíme málo chýb a tlačíme súpera na servise, tak sa nám hrá lepšie a hráme pekný volejbal. Aj do ďalších zápasov pôjdeme na sto percent."

Karin Palgutová, hráčka SR: "V Podgorici nám Čiernohorky robli problémy, preto sme išli do zápasu koncentrovanejšie. V prvých dvoch setoch sme im nedali šancu, v treťom nás zatlačili, ale napokon sme to dotiahli do víťazného konca. "

Viac o téme: Slovensko Čierna Hora