Japonsko bojuje so šírením koronavírusu: Petícia za zrušenie olympijských hier

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/Jean-Christophe Bott, Keystone via AP

TOKIO - Odporcovia konania tohtoročných olympijských hier dnes odovzdali tokijskej guvernérke Juriko Koikeovej petíciu so zhruba 351-tisíc podpismi. Podľa nich by sa Japonsko malo sústrediť skôr na zvládnutie koronavírusovej pandémie.

"Ide o to, či bude v časoch pandémie našou prioritou život, alebo akcia, ktorá sa volá olympijské hry," uviedol iniciátor petície Kenzo Ucunomija a dodal: "Naľa požiadavka odráža verejnú mienku v našej krajine."

Japonsko sa zhruba desať týždňov pred začiatkom olympijských hier bojuje so šírením nákazlivejšej varianty koronavírusu. Krajina vyhlásila stav núdze v ďalších prefektúrach Hokkaidó, Okajama a Hirošima, ktoré sa v nedeľu pripoja k metropole Tokiu, Osake a štyrom ďalším prefekturám, kde už teraz platí stav núdze do 31. mája.

Napriek tomu Medzinárodný olympijský výbor (MOV) s konaním hier, ktoré boli odložené z vlaňajška na tohtoročné leto, napevno počíta. Viceprezident MOV John Coates minulý týždeň uviedol, že sa nepracuje so žiadnym scenárom zrušenia či opätovného odloženia hier.

Olympijské hry v Tokiu sa majú konať od 23. júla do 8. augusta. V súčasnej dobe má istú účasť približne 7 800 športovcov, teda asi 70 percent z celkového počtu.

Viac o téme: Tokio Petícia Koronavírus
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK