Slovenské volejbalistky na víťaznej vlne: ME máme vo vrecku, teraz začína boj o svetový šampionát

Na snímke radsť hráčok SlovenskaNa snímke radsť hráčok Slovenska Zdroj: Na snímke radsť hráčok Slovenska

NITRA - Slovenským volejbalistkám stačila vo štvrtkovom zápase kvalifikácie na ME 2021 akákoľvek výhra, aby postúpili na šampionát. V Nitre proti Čiernej Hore však nedopustili žiadnu komplikáciu a svojho súpera zdolali hladko 3:0. K triumfu nakročili vďaka výbornej hre v prvých dvoch setoch, Čiernohorky zdatne bojovali o úspech iba v treťom dejstve.

 Zverenky Marca Fenoglia majú na konte plný počet dvanásť bodov a o tom, či obsadia v D-skupine prvé miesto, rozhodnú zápasy proti outsiderovi z Kosova (piatok 20.30 h) a Fínsku (sobota 15. mája 20.30 h.). Slovenky sa na ME predstavia opäť po dvoch rokoch a celkovo piatykrát v histórii (2003, 2007, 2009, 2019, 2021). Šampionát sa uskutoční od 18. augusta do 4. septembra v Srbsku, Bulharsku, Chorvátsku a Rumunsku, žreb je na programe o týždeň vo štvrtok 20. mája v Belehrade.

Okrem postupu na ME sa však v tejto kvalifikácii bojuje nepriamo aj o účasť na budúcoročných MS v Holandsku a Poľsku. Na 24-člennom turnaji si spoločne s hostiteľmi a obhajcom zo Srbska zahrajú finalisti kontinentálnych šampionátov, ďalších jedenásť miesteniek získajú tímy na základe umiestnenia vo svetovom rebríčku (orientačne do 24. miesta). Slovenkám aktuálne patrí 29. pozícia a v každom súťažnom zápase hrajú o ďalšie rebríčkové body. Aj preto po zápase s Čiernou Horou tréner Fenoglio zdôraznil: "Ešte nekončíme, chceme zabojovať aj o MS."

Taliansky kormidelník bol po štvrtkovom zápase spokojný, hoci v treťom sete to už nebolo také jednoduché, ako v prvých dvoch. Slovenky triumfovali za 68 minút 25:14, 25:10 a 25:23. "Som spokojný s tým, že sme splnili cieľ. V treťom sete sme poľavili v koncentrácii, nevyšli nám niektoré striedania. Ale napokon sme to zvládli a aj tu sa ukázala naša sila," dodal Fenoglio.

Na snímke tréner Slovenska Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Pri rozhovore pre médiá sa 51-ročný tréner naklonil ku kapitánke Barbore Kosekovej a niečo jej pošepkal do ucha. Z pier slovenskej nahrávačky bolo badať, že mu poďakovala. "Poďakoval mi, že som skvele pripravila tím, a že sme to aj vďaka tomu zvládli. Tak som mu poďakovanie opätovala," vysvetlila Koseková.  

Dvadsaťšesťročná volejbalistka povedala, že pred zápasom hráčky vedeli, o čo hrajú a mali dostatok motivácie: "Hráme od zápasu k zápasu lepšie, rozohrávame sa. Robíme málo chýb a hrá sa nám oveľa ľahšie. Do zápasu sme nešli nervózne, mali sme dostatok sebavedomia. Myslím si, že sa nám ďalšie dva dni bude hrať dobre, pôjdeme na sto percent. Proti Kosovu možno dostanú príležitosť mladšie hráčky, bude to cenná skúsenosť. Dúfam, že budeme hrať opäť dobre."

Základom postupového triumfu bol výborný začiatok, aj preto si tréner dovolil postupne prestriedať zostavu. Oddych doprial Palgutovej i Radosovej, obe hráčky sa však vrátili do zápasu v treťom sete, keď Slovenky potrebovali zlomiť húževnaté súperky. "Na začiatku sme ich odtiahli od siete, dobre sme podávali, ofenzíva bola pre nich oveľa ťažšia. Posledný krok je vždy najťažší, tak sme si možno mysleli, že to pôjde samo a trochu sme upustili od agresivity. Tréner prestriedal zostavu, potom sa však vrátili staršie hráčky a napokon sme to zvládli. Máme teraz dosť času na prípravu na MS v Európskej lige. Na šampionát sa veľmi tešíme, aj keď to pre nás nebude mať také grády ako na ME tu v Bratislave pred dvoma rokmi," uzavrela smečiarka Karin Palgutová.

Viac o téme: Slovensko Marco Fenoglio
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR