Šok týždeň pred šampionátom: V slovenskom hokeji sa chystá pokus o ligovú revolúciu!

Miroslav ŠatanMiroslav Šatan Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Vedenie slovenského hokejového zväzu považuje pripravované vystúpenie niektorých klubov extraligy zo SZĽH za nekorektný a nezodpovedný krok. Zväz potvrdil pravdivosť snahy viacerých tímov Tipos extraligy o odtrhnutie sa od SZĽH.

HC Slovan Bratislava a HK Dukla Ingema Michalovce uviedli, že Memorandum o založení Profesionálnej hokejovej ligy (PHL) nepodpísali. Kluby sa koncom marca dohodli na memorande o založení súkromnej hokejovej ligy a v apríli založili Profesionálnu hokejovú ligu o.z.. Vedenie Slovana a prezident Dukly Michalovce Martin Burinský v piatok potvrdili, že boli proti.

"SZĽH môže potvrdiť pravdivosť informácií o ambíciách niektorých extraligových klubov na vystúpenie z hokejového hnutia. Tieto kluby Zväz pred niekoľkými týždňami oboznámili so skutočnosťou, že podpísali memorandum o odchode z národného športového zväzu. Bez akejkoľvek diskusie oznámili plány na založenie vlastnej ligy, ktorá sa bude riadiť vlastnými pravidlami novozaloženého občianskeho združenia PHL (Profesionálna hokejová liga). Tento krok vnímame ako nekorektný a nezodpovedný. Navyše prichádza v čase pred majstrovstvami sveta, ktoré sú každoročným hokejovým sviatkom na Slovensku a kedy sa celá krajina zjednotí a bude podporovať náš mladý a perspektívny tím.

Ako zástupcovia SZĽH máme povinnosť hájiť záujmy celého slovenského hokejového hnutia a robiť rozhodnutia, ktoré mu pomôžu k dlhodobému napredovaniu. Sme ochotní diskutovať o tom, ako systémovo a dlhodobo hokeju pomôcť, od detských kategórií až po seniorský hokej. Sme otvorení diskusii o jednotlivých výzvach aktuálneho nastavenia a fungovania SZĽH. Aktívne hľadáme riešenia a radi si vypočujeme návrhy týchto extraligových klubov, ako jednotlivé oblasti zlepšiť. Nemôžme však akceptovať formu, ktorú predstavitelia tejto iniciatívy zvolili.

Nápadne to pripomína situáciu spred roka, kedy akcionári spoločnosti PRO-HOKEJ, a.s. ju poslali do likvidácie, založili novú spoločnosť APHK, a.s. a dnes už existuje ďalšie občianske združenie - PHL. Takéto konanie považujeme za nezodpovedné a hazardujúce s dôverou našich dlhoročných partnerov a najmä fanúšikov hokeja. Naším hlavným cieľom a poslaním je zveľaďovanie slovenského hokeja a preto sme otvorení konštruktívnej diskusii o tom, ako robiť veci lepšie v rámci aktuálneho nastavenia, kde všetky štruktúry, vrátane profesionálneho hokeja, fungujú výlučne pod jednou strechou, ktorou je SZĽH.

Navrhnutý postup a odlúčenie klubov od SZĽH nevnímame ako riešenie, ktoré by v dnešnej situácii bolo akokoľvek prospešné pre slovenský hokej. Práve naopak, vrátilo by ho o niekoľko rokov späť," píše sa v stanovisku SZĽH.

Viac o téme: Tipos extraliga Profesionálna hokejová liga
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: športky

Súvisiace články