Slovensko je už len krok od postupu na EuroVolley: Ďalšia výhra v kvalifikácii!

Na snímke radosť hráčov Slovenska po vyhratom prvom sete v zápase 1. turnaja kvalifikácie E- skupiny ME 2021 vo volejbale mužov Slovensko -  RumunskoNa snímke radosť hráčov Slovenska po vyhratom prvom sete v zápase 1. turnaja kvalifikácie E- skupiny ME 2021 vo volejbale mužov Slovensko - Rumunsko Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

PLOJEŠŤ - Slovenskí volejbalisti uspeli aj vo svojom štvrtom zápase kvalifikácie majstrovstiev Európy 2021 a už len jeden bod ich delí od postupu. Na druhom turnaji v rumunskom meste Ploješť zdolali Švajčiarsko 3:1 a E-skupinu vedú s plným počtom 12 bodov.

Zverenci trénera Mareka Kardoša sú tak už len krok od postupu na EuroVolley 2021. Na septembrový šampionát do Poľska, Česka, Estónska a Fínska (1. - 19. septembra) sa dostanú priamo víťazi skupiny a taktiež päť zo siedmich tímov z druhých priečok. Slováci bojujú o celkovo jedenástu účasť na európskom šampionáte a ôsmu za sebou.

V Rumunsku sa stretnú ešte v sobotu od 19.00 h s Albánskom a v nedeľu od 16.00 h s domácim výberom.

SLOVENSKO - Švajčiarsko 3:1 (-19, 21, 22, 21)

Rozhodovali: Vinaliev (Bul.) a Mezöffy (Maď.), bez divákov

Švajčiarsko: Djokic 19, Brändli 9, Weisigk 12, L. Ulrich 17, Ehrat 9, Giger 1, libero Fischer (Harksen, Köpfli, Von Burg, Zeller, Zerika). Tréner: M. Motta.

Slovensko: Kriško 9, Ondrovič 8, Michalovič 2, Paták 15, Krajčovič 9, Zaťko 3, libero Ľ. Nemec (F. Palgut 0, Gavenda 13, Ihnát 0). Tréner: M. Kardoš.

V úvodnom sete si Švajčiari pomohli výborným servisom, viedli 10:6 a aj keď Slováci vyrovnali (10:10), opäť odskočili (16:12, 21:13) a napokon zvíťazili o šesť bodov. V ďalšom priebehu však prevzali taktovku Slováci.

Do druhej časti vstúpili oveľa lepšie, po ese Zaťka a bloku Patáka viedli 6:2 a náskok ďalej zveľaďovali - bloky Krajčoviča a Ondroviča znamenali vedenie 16:10. Na palubovke už bol namiesto univerzála Michaloviča Gavenda, keď Švajčiari neskôr skorigovali na 16:18. Slováci si však záver ustrážili, Kriško esom zvýšil na 22:18 a Gavenda premenil druhý setbal - 25:21.

Aj v treťom sete Slováci od úvodu viedli, postupne 6:4, 12:9 aj 16:12. Švajčiari pred koncovkou znížili na rozdiel bodu (17:21, 21:22), ale striedajúci Ihnát pomohol dobrým servisom a Paták blokom zužitkoval druhý setbal - 25:22.

Slováci začali lepšie aj štvrté dejstvo, získali šesťbodový náskok (9:3). Súperi sa ešte dotiahli na dva body (12:10), ale Slováci si opäť pomohli dobrou obranou pri sieti, odskočili na 17:12 a koncovku si ustrážili, druhý mečbal v závere premenil Paták.

hlasy po zápase:

Marek Kardoš, tréner SR: "Očakávali sme od Švajčiarov nepríjemný servis, čo sa v prvom sete splnilo. Veľmi sme sa trápili, mali sme problém si prihrať a zložiť loptu. Od druhého setu sme prebrali iniciatívu, fungoval nám side-out a nerobili sme chyby. Celkovo sme spravili len dve chyby, dostali sme jedenásť blokov, z toho šesť za prvé dva sety. Potom sme hrali oveľa lepšie, boli sme veľmi trpezliví, čakali sme na svoje šance z kontier. Nemali sme až taký dobrý útok po obrane, ale sťažovali sme im v obrane situáciu tak, aby mohli hrať len do jedného smeru a potom sme boli úspešní."

Tomáš Kriško, smečiar a kapitán SR: "Dnešný zápas bol pre nás veľmi dôležitý, som rád, že sme ho zvládli za tri body, hoci sme ho nezačali veľmi dobre. Súper nám v prvom sete ušiel, pretože sme slabo útočili. Švajčiari sa dostali do varu, začali búchať do podania a mali sme problém ho ustáť. Od druhého setu sme výrazne zlepšili príjem, Švajčiari začali kopiť chyby na servise a už sme si to postrážili."

Filip Gavenda, univerzál SR: "Vyhrali sme veľmi dôležitý zápas nad nepríjemnými Švajčiarmi. Chcel by som sa poďakovať trénerovi za šancu, že som mohol nastúpiť. Sme šťastní, že sme opäť bližšie k nášmu cieľu, ktorým je postup na majstrovstvá Európy. V prvom sete súper veľmi dobre podával, odtlačil nás od siete a nevedeli sme sa presadiť. Potom sme už hrali svoju hru, ukázali sme veľmi pekný volejbal, ale máme na čom pracovať, pretože nás čakajú ešte dva zápasy. Nie je čas na oslavu a musíme sa naplno sústrediť na zápasy s Albánskom a Rumunskom, ktoré chceme vyhrať."

ďalší piatkový výsledok:

Albánsko - Rumunsko 1:3 (24, -22, -13, -21)

tabuľka E-skupiny:
1. SLOVENSKO 4-0 12:3 12 b
2. Rumunsko 2-2 8:7 6 b
3. Švajčiarsko 2-2 7:7 6 b
4. Albánsko 0-4 2:12 0 b

ďalší program SR v Ploješti /časy sú SELČ/:
sobota 15. 5.: Albánsko - Slovensko (19.00)
nedeľa 16. 5.: Rumunsko - Slovensko (16.00)

Viac o téme: Slovensko Švajčiarsko
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR, športky