Kosovo nemalo žiadnu šancu: Slovenky oslavujú po suverénnej výhre postup z 1. miesta

Na snímke radsť hráčok SlovenskaNa snímke radsť hráčok Slovenska Zdroj: Na snímke radsť hráčok Slovenska

NITRA - Slovenské volejbalistky postúpili na ME 2021 z prvého miesta kvalifikačnej D-skupiny. Rozhodol o tom ich triumf v piatom zápase kvalifikácie v Nitre. Slovenky v ňom v piatok zdolali Kosovo 3:0 a na konte majú plný počet pätnásť bodov.

Zverenky Marca Fenoglia odohrajú posledný kvalifikačný zápas v sobotu 15. mája proti Fínsku (20.30 h), ktoré si ako druhý tím skupiny vybojovalo účasť na ME. Európsky šampionát sa uskutoční od 18. augusta do 4. septembra v Srbsku, Bulharsku, Chorvátsku a Rumunsku. Slovenské volejbalistky sa ňom predstavia druhýkrát za sebou a celkovo po piaty raz. Žreb ME je na programe 20. mája v Belehrade.

SLOVENSKO - Kosovo 3:0 (23, 11, 17)
Rozhodovali: Tillmann (Maď.), Burkiewicz (Poľ.), bez divákov

Slovensko: Abrhámová 4, Koseková 3, Palgutová 9, Fričová 13, Krišková 14, Hrušecká 4 (Körmendyová 4, libero Magdinová, Smiešková, Žernovičová 5, Kohútová 1). Tréner: M. Fenoglio.

Kosovo: B. Kadriuová, Ramadaniová 1, Jahaová 2, V. Kadriuová 4, Sylejmaniová 9, Ilaziová 7 (libero Hyseniová, Hoxhaová, Avdyliová, Geciová 1, Bajraktariová 1) Tréner: L. Ilazi.

Slovenky sa s outsiderom skupiny nečakane trápili v prvom sete. Kosovčankám vychádzali útoky, dobre podávali, viedli 8:7 aj 16:14. Záver však slovenské volejbalistky zvládli a za 25 minút triumfovali 25:23.

V druhom sete slovenské reprezentantky zlepšili hru, súpera držali ďalej od siete a vychádzala im aj obrana. Od Kosovčaniek sa im darilo držať aj bodový odstup, za 21 minút napokon Slovenky zvládli druhý set v pomere 25:11.

V treťom sete dal tréner Fenoglio príležitosť aj ďalším mladým hráčkam z lavičky, súper z Kosova držal krok iba v jeho prevej polovici. Po ese Kohútovej bol stav 15:9, tréner Kosova si po ňom vzal oddychový čas, jeho zverenky potom dvoma bodmi znížili. Záver si už však slovenské volejbalistky nenechali skomplikovať a napokon sa tešili po výsledku 25:17. Zápas trval 70 minút.

hlasy po zápase /zdroj RTVS/:

Karolína Fričová: "Súper hral odvážne v prvom sete, ale zvládli sme koncovku. Tréner nám však dôveroval a napokon sme zvyšené dva sety zvládli. Chceme vyhrať aj s Fínskom, je to náš cieľ."

Romana Krišková: "Oslavovať budeme až na konci turnaja, chceme všetky body. Dnes sme nevstúpili do zápasu dobre, ale Kosovčanky nás prekvapili. Potom sme sa však zlepšili. Musím pochváliť mladé hráčky, zahrali veľmi dobre."