VIDEO Český kanonier Vrána s najvyššími ambíciami: Turnaj chceme vyhrať!

Jakub Vrána v drese Detroitu Red Wings Jakub Vrána v drese Detroitu Red Wings Zdroj: SITA/AP/Carlos Osorio

PRAHA - Hokejový útočník Jakub Vrána prišiel pred mesiacom výmenou z Washingtonu do Detroitu o nádej bojovať o ďalší Stanleyho pohár po triumfe v roku 2018, ale o úspech chce usilovať v drese českého národného tímu. Dvadsaťpäťročný kanonier by rád na majstrovstvách sveta v Rige, kde si zopakuje účasť z predminulého šampionátu v Bratislave, zaútočil na najvyššie pozície.

"Teším sa. Je to pre mňa česť obliecť si národný dres vždy, keď je to možné. Po tej výmene bolo viac-menej jasné, že do play off nepostúpime. Som rád za to, že tu môžem byť a pomôcť tímu," povedal Vrána v on-line rozhovore s novinármi po svojom prvom tréningu v O2 aréne po prílete.

Dorazil neskôr než jeho kluboví spoluhráči Filip Hronek a Filip Zadina. Musel sa totiž ešte vrátiť do Washingtonu, ktorý po výmene opúšťal narýchlo. "Ja som to vôbec nečakal. Stalo sa to zo dňa na deň, vzal som si do Detroitu, čo bolo nutné na tých pár týždňov. Potom som ešte potreboval odletieť domov, riešil som tam nejaké dôležité veci ohľadom bytu a auta, ktoré boli priorita," vysvetlil Vrána meškanie.

Prvý tréning si užil. "Nálada bola skvelá ako vždy. Chlapci vyhrali a uvidíme, čo bude ďalej. Teraz je najdôležitejšie sa mentálne aj fyzicky čo najlepšie pripraviť na turnaj, ktorý je pred nami a čo najlepšie do toho vstúpiť. Cieľ je jasný. Nechcem hovoriť o medaile, tam sa musí ísť s cieľom vyhrať turnaj a urobiť pre to všetko. Dopadne to, ako to dopadne," podotkol vicemajster sveta do 18 rokov z roku 2014.

Rovnako ako pred dvoma rokmi neváhal s pozvánkou aj napriek tomu, že mu končí zmluva. "Na jednej strane o tom nejaká diskusia môže byť, že sa to môže trošku zvrtnúť. Ale na druhej strane je to moje rozhodnutie a ja som rád, že môžem reprezentovať," podotkol odchovanec pražských Letňan, ktorému vyprší dvojročný kontrakt na 6,7 ​​milióna dolárov a môže sa stať chráneným voľným hráčom.

Vieme, prečo tam ideme

Ďalšiu "bublinu" berie ako fakt súčasnej doby. "Vieme, prečo tam ideme. Ideme tam hlavne kvôli hokeju a dosiahnuť úspech. Samozrejme, tieto obmedzenia nie sú príjemné. Dúfam, že budeme môcť ísť sa aspoň nadýchnuť čerstvého vzduchu," vyhlásil Vrána.

V Detroite nastrieľal za 11 zápasov osem gólov a celkovo ich dal v sezóne 19 v 50 dueloch. Dúfa, že si formu prenesie do reprezentácie. "Chcem ukázať, čo viem a byť jedným z lídrov tímov. Teším sa na to," doplnil útočník, ktorý v Bratislave pred dvoma rokmi v deviatich zápasoch zaznamenal päť bodov za štyri góly a jednu asistenciu, ale vo štvrťfinále sa nevošiel do zostavy.

Jakub Vrána predviedol skvelý Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Paul Sancya

Stalo sa mu to aj v tejto sezóne vo Washingtone, kde bol dva zápasy na tribúne. "Je to niekedy súčasť hokeja, kedy veci nemôžete ovplyvniť. Išlo o detaily. Už sa to stalo a ideme dopredu," povedal Vrána, ktorý sa snažil aj z menšieho časového vyťaženia na ľade v nabitom kádri Capitals vyťažiť maximum.

"Má to výhody aj nevýhody. Bol som draftovaný do tímu, ktorý v tej dobe tvoril tím už na Stanley Cup a už mal nejakú pozíciu v NHL. Ja som sa snažil dostať do tímu, to sa mi podarilo. Z tých minút, ktoré som mal, som vyťažil, čo som mohol. Nakoniec som si vytvoril pozíciu lídra aj tam, akurát nás bolo takých päť-šesť. Ale hlavne to bol víťazný tím a bolo tam cítiť to očakávanie. Detroit je v prestavbe a snažia sa tam ešte len dostať, " uviedol Vrána.

Výmena ho šokovala

Výmena spolu so Slovákom Richardom Pánikom za ďalšieho útočníka Anthonyho Manthu pre neho bola najskôr šokom. "Ale taký je niekedy hokej a je dôležité sa pozerať, čo je predo mnou. Nebolo to ľahké sa zo dňa na deň prispôsobiť novému tímu, mestu. Ale v Detroite ma všetci pekne privítali. Nakoniec som tam za ten čas, čo som tam bol, nadviazal s tým tímom nejaký vzťah a myslím si, že som sa s nimi na koniec sezóny rozlúčil dobre," podotkol Vrána.

"Cieľ je jasný. Nechcem hovoriť o medaile, tam sa musí ísť s cieľom vyhrať turnaj a urobiť pre to všetko. Dopadne to, ako to dopadne."

Napriek tomu mu trvalo, kým sa s odchodom z Washingtonu vyrovnal. "Nie je úplne jednoduché odísť z tímu, kde som žil päť rokov a spoznal veľa ľudí. Zažil som tam množstvo momentov, na ktoré nikdy nezabudnem. Mal som aj rána, kedy som sa prebudil a myslel si, že som stále vo Washingtone. Tak to niekedy je. Ale ako som prišiel na zimák, tak to šlo všetko bokom a sústredil som sa len na to, aby som hral čo najlepšie," vyhlásil.

Jakub Vrána a Richard Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Carlos Osorio

V ďalších rokoch chce byť oporou Detroitu. "Hovoril som s generálnym manažérom Steveom Yzermanom, mali sme dobrý rozhovor o tom, čo sa všetko stalo túto sezónu. Mal som pohovor aj s trénerom (Jeffom Blashillom). O tom, čo bude, sme ešte nehovorili. Cítil som sa v tíme dobre a určite chcem pomôcť tým, čo viem. Chcem zlepšiť tím a preniesť skúsenosti z Washingtonu do zápasov," dodal Vrána.

Viac o téme: Washington Capitals Richard Pánik Detroit Red Wings Jakub Vrána
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/Hokej.cz
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články