VIDEO Weiss zasadol na lavičku a hneď oslavuje: Slovan získal jedenásty titul v ére samostatnosti!

Vladimír Weiss na lavičke SlovanaVladimír Weiss na lavičke Slovana Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

BRATISLAVA - Futbalisti ŠK Slovan Bratislava získali rekordný jedenásty majstrovský titul v ére samostatnosti. Zabezpečilo im ho sobotňajšie víťazstvo v Zlatých Moravciach 4:0 v predposlednom 9. kole nadstavby Fortuna ligy, po ktorom majú na čele tabuľky nedostihnuteľný náskok.

Úvodné dva góly hostí, ktorých prvýkrát trénersky viedol Vladimír Weiss st., dosiahol v prvom polčase David Strelec, ďalšie dva pridal po zmene strán Ezekiel Henty. "Belasí" momentálne vedú o sedem bodov, ich najbližší prenasledovateľ z Dunajskej Stredy hral od 18.00 h na štadióne Trenčína.

Do bránky Slovana sa vrátil Greif, v zostave domácich chýbal krídelník Hrnčár, ktorý je s dvanástimi asistenciami suverénne na čele tejto štatistiky v celej FL. Do prvej vážnejšej príležitosti sa chcel po prihrávke Ďubeka vrútiť Kyziridis, no skôr, než stihol zakončiť, ho v šestnástke odzbrojil Pauschek. V 16. minúte prvýkrát výraznejšie pohrozili hostia, po centri De Marca dopadla hlavička Strelca z hranice šestnástky na brvno. O päť minút neskôr opečiatkoval brvno Daniel z piatich metrov po prihrávke Weissa. V 24. minúte opäť prišiel center "belasých" z ľavej strany, tentoraz si naň do pokutového územia nabehol Holman, jeho poloakrobatický pokus zablokovala domáca obrana. O ďalšie dve minúty a po ďalšom centri De Marca zľava sa už Bratislavčania presadili, strelou z prvej ľavačkou k bližšej žrdi otvoril skóre Strelec. Tímy si náznaky šancí vypracovali po štandardných situáciách a z hry preveril Kyziridis strelou spoza šesnástky Greifa. Stav sa opäť zmenil v 42. minúte, Weiss predviedol individuálnu akciu stredom ihriska, prihral Strelcovi a ten popri brankárovi Chovanovi zasunul loptu do siete a pripísal si svoj druhý zásah v stretnutí.

Gól hráčov Slovana Galéria fotiek (12) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Hostia mali dvojgólový náskok a od definitívneho zisku majstrovského titulu ich delila už len druhá štyridsaťpäťminútovka. Po zmene strán zväčša pokračoval scenár z prvého polčasu, keď toho domácim pred svojou bránkou príliš nedovolili a Greif nemal veľa práce. Naopak, sami sa častejšie dostávali do útočnej fázy. Zlaté Moravce sa pripomenuli takmer po hodine hry, po odrazenej lopte Ďubek z nádejnej pozície netrafil priestor troch žrdí. Ešte viac istoty na kopačky "belasých" mohol po sólovom prieniku onedlho pridať Holman, položil si už aj Chovana, príliš dlho však otáľal so zakončením, až sa mu do cesty postavil Čonka a zblokoval jeho strelu do odkrytej bránky na roh. Vzápätí Weiss vymyslel center do šestnástky a ponúkol hetrik Strelcovi, ale ten zblízka neusmernil polovysokú loptu do bránky. Na opačnom konci sa z diaľky odvážil vypáliť Čonka, viac však Greifa vystrašila strieľaná prihrávka Balaja, ktorá presvišťala cez celé pokutové územie. Hoci ViOn ožil a aj sa osmelil dopredu, v krátkom časovom slede dvakrát inkasoval. Striedajúci Henty, ktorý bol na trávniku iba chvíľu po tom, ako nahradil dvojgólového Strelca, sa v rozpätí 74. a 76. minúty sám stal dvojgólovým strelcom. Najprv si posunul loptu na os ihriska a zakrútil ju do rohu bránky. Chovana prekonal aj po ďalšej akcii, pri ktorej dostal kolmicu od Rabiua, nabehol si medzi dvoch stopérov a druhým dotykom skóroval k žrdi. Triumf mohol v závere riadneho hracieho času ešte zveľadiť Božikov, jeho krížnu delovku zo signálu po štandardke vyrazil Chovan.

Gólové oslavy futbalistov Slovana Galéria fotiek (12) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - ŠK Slovan Bratislava 0:4 (0:2)
Góly: 26. a 42. Strelec, 74. a 76. Henty. Rozhodovali: Ochotnický – Weiss, Ádám, ŽK: Balaj - De Kamps, Weiss ml., 257 divákov

ViOn: Chovan – Čögley, Menich, Chren, Čonka – Tóth, Grozdanovski – Ďubek, Vujič (67. Mihálik), Kyziridis – Balaj

Slovan: Greif – Pauschek, Abena, Božikov, De Marco (85. Lovat) – De Kamps, Rabiu – Holman (75. Ratao) – Daniel (68. Čavrič), Strelec (68. Henty), Weiss ml. (85. Ožbolt)

Vladimír Weiss st., tréner Slovana: "V prvom rade gratulujem chlapcom a klubu. Toto víťazstvo patrí aj Darkovi Milaničovi, ktorý pracoval celú sezónu. Ja s tým nemám nič spoločné, akurát som sa snažil pripraviť hráčov na tento zápas. Som rád, že hráči ukázali emócie v zápase, radovali sa z gólov. Chlapci hrali schuti. Je to len prvý krok našej spolupráce."

Ľuboš Benkovský, tréner Zlatých Moraviec: "Chceli sme byť čo najnepríjemnejším súperom pre Slovan. Žiaľ, góly sme dostali už v prvom polčase, v ktorom sme hrali v bloku a chceli sme využívať protiútoky. V druhom polčase sme chceli napádať vyššie, ale dostali sme ďalšie dva góly. Musíme Slovanu zagratulovať k majstrovskému titulu, určite je zaslúžený."

Ivan Kmotrík ml., viceprezident a generálny riaditeľ Slovana: "Myslím si, že ten zápas bol veľmi dôležitý pre nás, najmä pred finále pohára. Som veľmi rád, že sme sa dnes naladili úspešne a že sme spečatili triumf v slovenskej Fortuna lige. Je to majstrovský hetrik, veľmi sa z toho tešíme. Mužstvu to veľmi pomôže, v poslednom čase bolo v takom útlme. Som veľmi rád, že to konečne z nich spadlo, a verím, že sa od tohto výkonu odrazíme a že sa budeme zlepšovať."

Vladimír Weiss, ml. stredopoliar Slovana: "Bolo to náročné po tých predchádzajúcich výsledkoch. Od prvej minúty sme však išli za tým cieľom. Som rád, že sa to podarilo. Ďalšia výzva je určite double."

Lukáš Pauschek, obranca Slovana: "Konečne bola cítiť vášeň v kabíne a potom sme to pretavili na ihrisko. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene a konečne, konečne sme potvrdili titul. To bol, samozrejme, cieľ."

DAC remizoval s Trenčínom

Futbalisti AS Trenčín remizovali v sobotňajšom domácom zápase 9. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy v skupine o titul s FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:1.

Aktivita bola na začiatku zápasu na domácich kopačkách. Po niekoľkých nevydarených finálnych prihrávkach sa lopta v 9. minúte dostala na Ikobu. Ten sa však ocitol v ťažkom uhle a Jedlička si s jeho prudkým pokusom poradil. O pár minút sa na opačnej strane na hranici šestnástky uvoľnil Divkovič. Jeho pokus bol tečovaný a preletel povedľa ľavej tyče. Hra sa následne presunula do stredu ihriska a prichádzali iba náznaky šancí na oboch stranách. V 28. minúte podnikol DAC rýchlu akciu, na konci ktorej sa lopta dostala do siete z ofsajdu. O chvíľu na to mali hráči Dunajskej Stredy ďalšiu veľkú príležitosť. Po osi Divkovič - Balič - Nicolaescu mal posledný menovaný dobrú palebnú pozíciu, avšak lopta mu nesadla a letela mimo troch žrdí. Aktivita na strane druhého tímu fortunaligovej tabuľky pokračovala. V 36. minúte sa uvoľnil Ramírez. Vyhral bežecký súboj s Ramónom a snažil sa obstreliť Kukučku, no ten pohotovo zasiahol. Na opačnej strane nepochopil v hlavičkovom zakončení Ikoba.

Domáci mohli ísť do vedenia v úvode druhého polčasu. Gaži potiahol loptu až na hranicu malého vápna. Našiel voľného Kadáka, ktorý však napálil iba brániaceho protihráča. O štyri minúty sa situácia zopakovala. Dve trenčianske zakončenia zblízka zastavili dobre postavení hráči Dunajskej Stredy. Napokon skóre otvorili hostia. Po rohovom kope zostal voľný Beskorovajnyj a hlavičkou poslal loptu do siete. Hra sa upokojila a snaha na oboch stranách do vážnejších príležitostí neviedla. Aktivitu na domáce kopačky priniesol Corryn. Prvý raz potiahol loptu až do pokutového územia a prihral, pri druhom prebehol polovicu ihriska, no mieril vysoko nad bránu. DAC sa stiahol na vlastnú polovicu a čakal najmä na brejkové situácie. Domácim sa napokon podarilo vyrovnať. V poslednej minúte poslal Madu loptu do pokutového územia a "rybičkou" zakončil striedajúci Corryn, čím rozhodol o deľbe bodov.

AS Trenčín – FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:1 (0:0)
Góly: 90. Corryn - 58. Beskorovajnyj. Rozhodovali: Smolák – Kováč, Bednár, ŽK: Madu - Ramírez.

Trenčín: Kukučka – Ligeon, Križan, Ramón, Madu – Kadák, Lavrinčík, Zubairu – Gaži (72. Corryn), Ikoba, Ghali

Dunajská Streda: Jedlička – Davis, Beskorovajnyj, Kružliak, Sommer – Schäfer (76. Njie), A. Balić (86. Müller) – Nicolaescu (46. Nebyla), Divković (68. Moumou) – Ramírez, Taiwo

Juraj Ančic, tréner Trenčína: "Bol to atraktívny zápas. Boli sme od úvodu aktívni. Chceli sme dať čo najskôr gól, čo sa nám nepodarilo. Aktivita a kvalita z našej strany však bola dobrá. Síce sme prehrávali, ale úsilím, snahou a kvalitou sme dokázali vyrovnať."

Antal Németh, tréner Dunajskej Stredy: "V prvom polčase sme nerobili, čo sme chceli. To bol dôvod, prečo mal Trenčín šance na góly. Nehrali sme, ako sme chceli. V polčase sme zmenili systém. Poslali sme na plochu Nebylu. Naša hra sa zmenila a boli sme lepší. Dostali sme sa do vedenia. Som však nespokojný, že sme inkasovali gól v nadstavenom čase. Trenčín si ale dnes bod zaslúžil."

Nitra sa lúči so slovenskou elitou

Futbalisti FC Nitra prehrali v sobotňajšom zápase 9. kola Fortuna ligy v skupine o udržanie sa na ihrisku MFK Ružomberok 0:2 a vypadli z najvyššej súťaže.

Nitra je na poslednom mieste skupiny o záchranu a na jedenáste Michalovce stráca nedostihnuteľných päť bodov.

Hneď na začiatku bolo dostatok vzruchu. V 3. minúte vypálil Madleňák a Trnovský reflexívne jeho ranu vytesnal. O tri minúty na to brankár Nitry vyrobil fatálny "kiks", avšak Regáliho pokus o lob bol dosť nepresný. V 12. minúte Kostadinov vysunul Regáliho, ten obišiel Trnovského a Kolčák pred bránou zabránil lopte v ceste medzi žrde. Až do prestávky boli smerom dopredu nebezpeční len Liptáci. V 25. minúte pohotovo z prvej, po prihrávke Gereca, zakončil Brenkus, no tesne minul ľavý dolný kút brány hostí. V 29. minúte išiel Gerec sám na Trnovského, no v tutovke stroskotal na nitrianskom brankárovi, ktorý zasiahol nohou. V sieti neskončila ani Maslova hlavička v 36. minúte.

Po zmene strán v 54. minúte sa k vážnejšiemu zakončeniu dostali hostia, keď mal po strele Kindsvatera Krajčírik plné ruky práce. Vzápätí na druhej strane Trnovský vychytal Gereca a v 57. minúte Nitranov po akcii Regáliho ratovala ľavá žrď. V 61. minúte Madleňák vybojoval loptu, Regáli bol úplne sám pred bránou Nitry, ale opäť neprekonal Trnovského. Ten o chvíľu na to kryl aj loptu z Maslovej hlavy. V 66. minúte v tíme hostí nastúpil Franko a po pár sekundách spálil veľkú príležitosť na skórovanie. V 68. minúte vo vlastnom veľkom vápne fauloval Jendrišek Múdreho, Kostadinov ale penaltu nepremenil. Reprezentant Severného Macedónska jedenástku kopol veľmi zle a Trnovský slabučkú strelu bez problémov kryl. V 79. minúte sa už Ružomberčania dočkali, loptu naservíroval Kostadinov a Zsigmund nekompromisne rozvlnil sieť. V 82. minúte Kostadinov spálil ďalšiu obrovskú šancu. V 84. minúte na opačnej strane poslal Franko center Jendriška hlavou iba do bočnej siete. Potom mal ďalšiu veľkú možnosť Regáli, ale veľmi zle s ňou naložil. V závere ešte Kubík prestrelil bránu Nitry. V nadstavenom čase po brejku MFK Zsigmund prihral Regálimu a bolo 2:0. Nitra sa po prehre rozlúčila s najvyššou súťažou.

MFK Ružomberok – FC Nitra 2:0 (0:0)
Góly: 79. Zsigmund, 90+. Regáli. Žlté karty: Zsigmund, Kostadinov - Celebi. Rozhodovali Dohál – Jánošík, Roszbeck – bez divákov.

Ružomberok: Krajčírik – Čurma, J. Maslo, Mrva, Mojžiš – Zsigmund – Gerec (77. Kubík), Kostadinov (87. Filinský), Brenkus (46. Múdry), Madleňák (87. R. Kružliak) – Regáli.

Nitra: Trnovský – Tancík, Šuľa, Kolčák, Celebi – Zejnullahu (80- Regäsel) – Šefčík, Mustafič, Kurt (66. Franko), Kindsvater – Jendrišek.

Ján Haspra, Ružomberok: "Súhlasím s kolegom, boli sme jednoznačne lepším mužstvom, no dlho chýbal strelený gól z našej strany. Ten neprichádzal a neprichádzal a keďže súper mal vpredu hráčov ako Ševčík a Jendrišek, ktorí sú nebezpeční a vedia dať gól, my sme boli stále v napätí. Potom gól prišiel a všetko z nás, dá sa povedať spadlo, ale v závere sme si zavarili. Súper mal štandardnú situáciu, ktorú nevyužil, no vzápätí sme zvýšili na 2:0."

Michal Ščasný, Nitra: "Stretnutie by som zhodnotil úplne jednoducho. Ružomberok bol jasne lepší vo všetkom na ihrisku, v agresivite, v kombinačnej hre. Mali sme obrovské problémy v defenzíve, kde sme robili individuálne i taktické chyby. Len zopakujem Ružomberok úplne zaslúžene vyhral, mohli sme prehrať aj vyšším rozdielom."

Bezgólový súboj Senice s Pohroním

Futbalisti FK Senica remizovali v sobotňajšom zápase 9. kola Fortuna ligy v skupine o udržanie sa s FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 0:0.

V sobotňajšom súboji 9. kola sa na Záhorí stretli dve mužstvá bojujúce o záchranu. Od začiatku sa hralo pomerne útočne, v 20. minúte sa domáci dostali do troch zakončení. V 5. minúte to vyskúšal Košťál, jeho strelu z uhla brankár kryl. Onedlho ten istý hráč vyskúšal svoje strelecké šťastie, ale aj tentoraz nevyzrel na brankára Hrdličku. Od 20. minúty sa dostávali do nebezpečných protiútokov hostia, dobre hrali najmä krídelníci Fadera a Blahút. V 24. minúte sa dostali do prvého zakončenia hostia, Badolova strela zo 16-ky letela nad. V 28. minúte lopta po prízemnej krížnej strele Blahúta išla tesne vedľa pravej žrde. V 42. minúte podnikli hostia rýchly protiútok, na začiatku ktorého bol brankár Hrdlička, po jeho rozohraní Badolo potiahol loptu, výborne našiel v 16-ke Chvěju, ktorý mieril vedľa senickej brány a tak sa polčas skončil bez gólov.

Aj v druhom dejstve pokračoval rušný zápas. Obidve mužstvá sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Miernejšiu prevahu mali domáci hráči, ktorí sa aj dostávali do zakončenia. V 56. minúte Gallovičovu strelu kryl brankár. Padnúť gól mohol na druhej strane o dve minúty neskôr, keď Šimčák poslal loptu na vlastnú bránu, tú našťastie zastavila pravá žrď. V 59. minúte po rýchlom protiútoku domácich zakončil Gamboš vedľa ľavej žrde. Domáci sa tlačili pred bránu Pohronia. V 66. minúte sa dostal do výbornej šance Malec, ktorého v poslednej chvíli na päťke zablokovali obrancovia Pohronia. V 69. minúte mali Seničania dobrú možnosť z priameho kopu z 20 metrov, exekútorom štandardky bol Košťál, no jeho strelecký pokus vyškriabal na rohový kop brankár Hrdlička. V závere sa síce viac hralo na polovici hostí, Záhoráci sa však už do šance dostať nedokázali a tak diváci gól v Senici nevideli.

FK Senica - FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 0:0
Rozhodovali: Kráľovič – Vorel, Straka, ŽK: Heurtaux, Špiriak, Chvěja (všetci Pohronie), 354 divákov

Senica: Vliegen – Addo, Carrillo (60. Kopečný), Nemec, Šimčák – Duda (53. Gallovič) – Guba (53. Majdan), Gamboš (74. Piroska), Totka, Košťál (74. Turčák) – Malec

Pohronie: Hrdlička – Špiriak (81. Župa), Heurtaux, Štrba, Petrák – Adamec, Weir – Blahút (67. Ladji), Fadera, Badolo 81. N´Zeyi) – Chvěja (88. Galuška)

Karol Praženica, tréner FK Senica: "Jedno aj druhé mužstvo ešte stále bojuje. Z hľadiska záchrany alebo definitívy, ten zápas prakticky neurobil rozhodnutie. Prvý polčas sme sa snažili súpera pritlačiť a mali sme tam určité náznaky šancí, ale súper hrozil z nebezpečných protiútokov. Druhý polčas sme sa zlepšili v tom, že sme súpera zatlačili, vytvorili sme si príležitosti, ale bohužiaľ, neboli sme efektívni. Chýbalo nám možno trošku šťastia."

Jan Kameník: "My sme do toho zápasu zle vstúpili, veľa lôpt sme hrali zbytočne dozadu, miesto toho aby sme to hrali nahor a vytvárali tlak na súpera. Postupom času sme sa trochu upokojili, dokázali sme byť nebezpeční. Druhý polčas bol na oboch stranách dosť nervózny a bolo veľa zbytočných strát, chýbala tomu medzihra, presnosť a finálna prihrávka."

Na Zemplíne sa body delili

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce a ŠKF Sereď remizovali 2:2 v 9. kole skupiny o udržanie sa vo Fortuna lige.

Hostia mali ideálny štart do zápasu, keď Jureškin využil zaváhanie brankára Drába a odkrytou bránkou nepohrdol - 0:1. Rýchly gól osmelil hostí, ktorí boli v prvom polčase strelecky aktívnejší a domácich dlho nepúšťali do streleckých pozícií. Michalovčania však postupne pridali, Ošimova strela v 28. minúte priniesla pohotový zákrok brankára Ikuepamitana. Domácim vyšiel záver prvého polčasu, v ktorom Žofčák odcentroval z rohového kopu a Vaško hlavičkou vyrovnal - 1:1.

Gól "do šatne" povzbudil domácich k väčšej aktivite v druhom polčase. Zuberu v 59. minúte hlavičkoval do pohotového brankára hostí, ktorý si o dve minúty poradil aj s pokusom Žofčáka z priameho kopu. V 70. minúte však gólovo udreli hostia. Zaváhanie Magdu potrestal Lačný, keď pokusom k vzdialenejšej žrdi obstrelil Drába - 1:2. Náskok hostí však trval iba šesť minút a aj Michalovčania odpovedali gólom z väčšej vzdialenosti, keď Ošima namieril pod hornú žŕdku - 2:2. Domáci sa snažili aj o tretí gól, aktivitu vygradovali v nadstavenom čase. Pino Soler zblízka nenamieril presne a gólom sa neskončil ani následný závar v šestnástke hostí.

MFK Zemplín Michalovce - ŠKF Sereď 2:2 (1:1)
Góly: 45.+ Vaško, 76. Ošima - 6. Jureškin, 71. Lačný. Rozhodovali: Somoláni - Hancko, Hrmo, ŽK: Vaško - Mečiar.

MFK Zemplín Michalovce: Dráb - Magda, Vaško, Bednár (64. Neofytidis), Vojtko (33. Zuberu) - Soler - Popovits, Žofčák (69. Diarra) , Ošima, Mendez - Trusa

ŠKF Sereď: Ikuepamitan - Morong, Hučko, Michalík, Mečiar - Diaz (58. Šumský), Machuča - Ivan, Fábry (69. Danko), Jureškin (65. Slaninka) - Lačný

Anton Šoltis, tréner MFK Zemplín Michalovce: "Chceli sme vyhrať, na hráčoch to bolo vidieť. Prvý polčas však nebol ideálny. Súperovi sme darovali dva góly, ale napriek tomu sme sa tlačili k víťazstvu. Chlapcom slúži ku cti, že sa nepoddali a ukázali to, čo od nich vyžadujeme - aby išli na sto percent. Vo futbale však rozhoduje efektivita a to nás trápi počas celej sezóny. Na rozhodnutie zápasu sme mali dostatok šancí. Máme pred sebou ešte jeden zápas a spravíme všetko pre to, aby sme zvíťazili. Uvidíme, ako to dopadne."

Gergely Geri, tréner ŠKF Sereď: "My sme odohrali dva rozdielne polčasy. Mali sme viacero šancí rozhodnúť už v prvom dejstve. V druhom sme sa začali strachovať o výsledok, boli sme pasívni. Ani druhýkrát sme neudržali tesný náskok, ale chlapci ukázali charakter, bojovali. Siahali sme na tri body, napokon máme jeden. Som rád, že sme nadviazali na výhru z minulého zápasu. Verím, že si v poslednom kole pripíšeme víťazstvo."

Viac o téme: Vladimír Weiss ŠK Slovan Bratislava FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble