Obrovská slovenská radosť: Volejbalisti postúpili na európsky šampionát!

Slovenskí volejbalisti Slovenskí volejbalisti Zdroj: TASR/Martin Baumann

PLOJEŠŤ - Slovenskí volejbalisti zdolali vo svojom piatom zápase kvalifikácie majstrovstiev Európy 2021 Albáncov 3:1 na sety na druhom kvalifikačnom turnaji E-skupiny v rumunskom meste Ploješť. V skupine tak nestratili ani bod a postúpili z prvého miesta.

Slováci nastúpili na zápas s čerstvou potešujúcou správou, že už majú istotu postupu na európsky šampionát. Zariadili to Švajčiari, ktorí nedokázali zdolať domácich Rumunov za tri body, iba za dva 3:2 na sety a nemohli tak zosadiť pred záverečnými zápasmi zverencov trénera Mareka Kardoša z čela tabuľky. Napriek tomu duel nepodcenili a prišli iba o druhý set. V nedeľu nastúpia ešte na súboj proti domácej reprezentácii.

Slovenskí volejbalisti sa predstavia na ME po jedenástykrát v histórii a ôsmykrát za sebou, medzi elitou nechýbali od roku 2007. Septembrový šampionát sa uskutoční v Poľsku, Česku, Estónsku a Fínsku (1. - 19. 9.), žreb základných skupín je na programe vo štvrtok 27. mája v Helsinkách. Informoval svf.sk.

Slováci začali v zostave aj s Gavendom a Patákom a v prvom sete držali súpera na dištanc. Po ese Gavendu viedli 12:9, po šnúre bodov pri podaní Patáka 18:10 a napokon uspeli o deväť bodov. Aj druhá časť bola v réžii favorita, v druhej polovici setu si Slováci pomohli úspešnými blokmi a zvýšili na 16:11, jubilant Zaťko po exhibičnej akcii na 20:15 a bodku za druhým setom dal ďalší blok - 25:19.
Zápletka prišla v treťom dejstve, v ktorom si oba tímy držali side-out do stavu 14:14. Vzápätí Slováci odskočili na 17:14, ale Albánci hneď vyrovnali (17:17) a pred koncovkou odskočili na 23:20. Slováci zabojovali, pri podaní striedajúceho Zemana sa dostali aj k mečbalu (24:23), ale nepremenili ho a Albánci svoj druhý setbal áno.

Štvrtý set si Slováci už ustrážili. V jeho polovici ušli vďaka bodom Krajčoviča pri podaní Kriška na 12:9, Ondrovič neskôr zvýšil na 17:12 a Zaťko esom na 23:15. Mečbal premenil Paták, ktorý sa v zápase blysol piatimi esami z ôsmich slovenských. Ešte výraznejšiu prevahu mali Slováci nad súperom v počte blokov (13:3).

Kvalifikácia ME 2021 mužov - E-skupina - druhý turnaj - Ploješť - sobota:

Albánsko - SLOVENSKO 1:3 (-16, -19, 25, -18). Rozhodovali: Mezöffy (Maď.) a Jettkandt (Hol.), bez divákov

Albánsko: Martiro 2, Arapi 2, Bakiri 5, Cela 3, Qafarena 22, Koci 12, libero Muca (Qepa 6, Baruti 6). Tréner: I. Melka.

Slovensko: Zaťko 5, Kriško 12, Krajčovič 7, Gavenda 19, Paták 18, Ondrovič 8, libero Ľ. Nemec (M. Zeman 1, Ihnát 2). Tréner: M. Kardoš.

Hlasy (zdroj: SVF.sk):

Marek Kardoš, tréner SR: "Veľmi ma teší postup, zvládli sme päť zápasov po sebe, čo možno málokto predpokladal. Nebola to ľahká skupina, aj keď sa to môže zdať. Švajčiari vyrukovali s takou zvláštnou a nepríjemnou hrou, na ktorú Rumuni dvakrát nenašli recept a som rád, že nám sa to podarilo. Dnes sme začali veľmi dobre, dostali sme sa do dobrého rytmu, súpera sme prinútili robiť chyby a boli sme efektívni v protiútoku. Škoda tretieho setu, v ktorom sme viedli o tri body, ale súperovi vyšla séria podaní a dostal sa do laufu. V koncovke sme ešte otočili a mali mečbal, žiaľ, nespadlo nám to tam. Vo štvrtom sete sme opäť mali dobrý rytmus side-outu, súpera sme v prostrednej časti zablokovali, spravili chybu, odskočili sme im a už sme boli v komfortnej pozícii až do konca. V poslednom zápase dostanú príležitosť ďalší hráči, aby sa ukázali pred Zlatou európskou ligou."

Juraj Zaťko, nahrávač SR s rekordným 250. štartom v reprezentácii: "Do zápasu sme vstúpili s tým, že už máme istý postup na ME. Nastúpili sme celkom uvoľnene, v prvých dvoch setoch sme súpera v podstate prevalcovali. Škoda, tretieho setu, keď sme ich nechali sa rozohrať. Nerobili sme chyby, skôr Albánci oveľa zlepšili svoj výkon. Vo štvrtom sete sme ich však opäť dokázali zatlačiť a už nemali šancu. Samozrejme, 250 štartov ma teší, najmä to, že som to v zdraví zvládol. Ďakujem všetkým, s ktorými som pri tom mohol byť. Verím, že aspoň jeden by som ešte mohol zajtra pridať."

Ľuboš Nemec, libero SR: "Už pred zápasom sme vedeli, že sme postúpili z prvého miesta, za čo sme boli veľmi radi. Do zápasu sme nastúpili s dobrou náladou, v prvých dvoch setoch sme predvádzali skvelý volejbal, súpera sme k ničomu nepustili. V treťom sete Albánci zlepšili hru, v koncovke im vyšlo pár lôpt, no aj tak sme sa dostali k mečbalu. Žiaľ, nevyužili sme ho. Štvrtý set však už bol v našej réžii. Splnili sme cieľ, postúpili sme z prvého miesta, čo je výborné. Verím, že budeme úspešní aj v poslednom zápase."

Rumunsko - Švajčiarsko 2:3 (21, -21, 21, -22, -7)