VIDEO Drvivý nástup v závere kráľovskej etapy: Bernal si došiel pre víťazstvo a ružový dres

Egan Bernal vyhral deviatu etapu GiraEgan Bernal vyhral deviatu etapu Gira Zdroj: SITA/AP/Massimo Paolone/LaPresse

ROCCA DI CAMBIO - Kolumbijský cyklista Egan Bernal z tímu Ineos Grenadiers suverénnym spôsobom triumfoval v 9. etape Giro d'Italia a dostal sa na čelo celkového poradia. V cieli 158 km dlhej trasy z Castel di Sangro do Rocca di Cambio mal náskok sedem sekúnd pred Talianom Giuliom Cicconem z Treku-Segafredo i Rusom Alexandrom Vlasovom z Astany. Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe sa v náročnej kopcovitej etape nezapojil do boja o prvenstvo.

Bernal sa dostal aj do čela celkového hodnotenia. Ružový dres mu patrí s 15-sekundovým náskokom pred Belgičanom Remcom Evenepoelom z Deceunincku-QuickStep a o 21 sekúnd vedie pred Vlasovom. Doterajší líder Atilla Valter klesol na 5. priečku.

"Ani tomu veľmi neverím. Obetoval som veľmi veľa, aby som tu mal formu. Netušil som, ako sa to dnes vyvinie, no môj tím mal vo mňa dôveru a presvedčoval ma, že to môžem dnes zvládnuť. Vyhral som svoju prvú etapu na Gire, veľa to pre mňa znamená," povedal v cieli dojatý Bernal.

Egan Bernal sa obliekol Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Gian Mattia D'Alberto/LaPresse

Deviata etapa mala z doterajších na Gire najťažší profil. Od úvodu do konca sa cyklisti pohybovali v náročných kopcoch. V úvode sa snažil predovšetkým držiteľ modrého dresu pre najlepšieho vrchára Švajčiar Gino Mäder z tímu Bahrain-Victorious, ktorý prešiel na čele na prvej horskej prémii druhej kategórie na Passo Godi. V následnom zostupe sa pole pretekárov opäť spojilo, únik dňa sa vytvoril až 70 kilometrov po štarte a 90 km pred cieľom.

Zjazd sa stal osudným pre slovinského jazdca Mateja Mohoriča z Bahrainu-Victorious. Po ťažkom páde, pri ktorom sa mu zlomil bicykle na polovicu, ho musela odviezť sanitka a na Gire skončil.

Na horskej prémii tretej kategórii na Forca Caruso bol prvý Geoffrey Bouchard z AG2R Citroen. Až potom prišla rýchlostná prémia, ako prvý ňou prešiel 35 km pred cieľom Tony Gallopin taktiež z AG2R Citroen. Dvadsaťtri kilometrov pred cieľom bola na trati ešte jedna horská prémia druhej kategórie na Ovindoli. Získal ju Bouchard a hoci pelotón nebol ďaleko, stále to vyzeralo, že víťaz bude z úniku. Cieľový kopec Campo Felice mal 5,9 km a priemerný sklon 5,7 %, no predovšetkým náročný záver na štrkovom podklade. Líder tímu Ineos Grenadiers Bernal na ňom zaútočil, razantne demonštroval svoju silnú formu a preukázal, že je hlavným kandidátom na celkový triumf.

výsledky 9. etapy (Castel di Sangro - Rocca di Cambio, 158 km):
1. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) 4:08:23 hod, 2. Giulio Ciccone (Tal./Trek-Segafredo), 3. Alexander Vlasov (Rus./Astana-Premier Tech) obaja +7 s, 4. Remco Evenepoel (Belg./Deceuninck-QuickStep), 5. Daniel Martin (Ír./Israel Start-up Nation) obaja +10, 6. Damiano Caruso (Tal./Bahrain Victorious), 7. Romain Bardet (Fr./DSM), 8. Marc Soler (Šp./Movistar), 9. Daniel Martinez (Kol./Ineos Grenadiers), 10      Joo Almeida (Portug./Deceuninck-QuickStep) všetci +12,  +4:48,... 137. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +22:52

celkové poradie:
1. Bernal 35:19:22 hod, 2. Evenepoel +15, 3. Vlasov +21, 4. Ciccone +36, 5. Valter +43, 6. Hugh Carthy (V.Brit./EF Education Nippo) +44, 7. Caruso 45, 8. Martin +51, 9. Simon Yates (V.Brit./BikeExchange) +55, 10. Davide Formolo (Tal./UAE Team Emirates) +1:01 min,... 121. SAGAN +1:18:35 hod

bodovacia súťaž:
1. Tim Merlier (Belg./Alpecin Fenix) 83, 2. Giacomo Nizzolo (Tal./Qhubeka Assos) 76, 3. Elia Viviani (Tal./Cofidis) 69... 5. SAGAN 57

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Peter Sagan Egan Bernal
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube
  • Zdroj: TASR