VIDEO Tampa s Černákom uspela v prvom zápase play off, Vegas a Penguins doma zakopli

Hráči Tampy oslavujú gólHráči Tampy oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Joel Auerbach

FLORIDA - Hokejisti Tampy Bay ako obhajcovia Stanleyho pohára vstúpili úspešne do 1. kola play off NHL. V úvodnom zápase semifinále Centrálnej divízie zvíťazili na ľade Floridy 5:4. Prvý domáci súboj nezvládli ani Pittsburgh a Vegas. Penguins podľahli New Yorku Islanders 3:4 po predĺžení a Golden Knights prehrali takisto v extračase s Minnesotou 0:1. Začiatok vyraďovačky je mimoriadne vyrovnaný, všetky doterajšie výsledkové rozdiely boli o gól, trikrát sa rozhodlo v predĺžení.

Florida viedla po prvej tretine 2:1, v tej druhej otočil stav dvoma gólmi navrátilec do zostavy Nikita Kučerov, ktorý pridal aj asistenciu. Ruský útočník vynechal pre problémy s bedrom celú základnú časť. "Snažil som sa na zápas nemyslieť, ani som nevedel, čo mám očakávať. Snažil som sa, aby mi vyšli prvé striedania, možno skúsiť nejaký hit. O viac mi nešlo, ale poviem vám, nové bedro funguje, je to úplne iné a cítim sa výborne," uviedol Kučerov na webe profiligy.

V úvode tretej tretiny sa presadili Jonathan Huberdeau s Owenom Tippettom a "panteri" boli bližšie k víťazstvu. Potom však zažiaril Brayden Point a dvoma zásahmi rozhodol o triumfe hostí, víťazný strelil 74 sekúnd pred záverečným klaksónom. "Bol to intenzívny zápas, veľa sa stalo. Rozhodli presilovky, v hre piatich proti piatim sme sa držali, ale ich špeciálne formácie boli rozdielové," skonštatoval tréner Floridy Joel Quenneville. Slovenský obranca Erik Černák v drese Lightning nebodoval, pripísal si dve plusky.

Islanders prehrávali po dvoch tretinách 1:2, potom však otočili stav vďaka Jeanovi-Gabrielovi Pageauovi a Brockovi Nelsonovi. V 57. minúte Kasperi Kapanen vyrovnal, ale v predĺžení mali viac šťastia hostia, keď po šestnástich minútach rozhodol svojím druhým zásahom v dueli Kyle Palmieri, keď zužitkoval prihrávku Pageaua a prestrelil brankára Tristana Jarryho. "Je to úžasný zážitok. Zahrať si v play off neberiem ako samozrejmosť. Museli sme spraviť veľmi veľa, aby sme sa sem dostali, a dokázali sme na úvod vyhrať," tešil sa Palmieri.

V úvodnom súboji semifinále Západnej divízie zvíťazila Minnesota na ľade Vegas 1:0 po predĺžení. Jediný gól strelil v 64. minúte Joel Eriksson. Oporou hostí bol brankár Cam Talbot, ktorý predviedol 42 zákrokov a pripísal si piate čisté konto v play off. Oháňať sa musel najmä v prvej tretine, v ktorej čelil 19 strelám. Ani brankár Vegas Marc-Andre Fleury sa však nenudil a na konte mal 29 zákrokov. "Čím dlhšie sme držali vyrovnaný stav, o to sme mali väčšiu šancu. V prvej tretine nám to príliš nešlo, ale vedeli sme, že musíme zabrať. Fleury bol v druhej tretine skvelý. Celkovo to bol vynikajúci duel a som rád, že to napokon padlo nám," povedal Talbot, ktorý si pripísal shutout vo vyraďovačke v treťom mužstve. Predtým sa mu to podarilo v dresoch Montrealu a Calgary. Iba Curtis Joseph vychytal nulu za viac tímov - St. Louis, Edmonton, Toronto a Detroit.

Popri play off sa ešte stále dohráva aj základná časť, Calgary vyhralo na ľade Vancouveru 6:5 po predĺžení. V zápase si odkrútil debut v NHL slovenský útočník Adam Ružička vo farbách Calgary. Dvadsaťdvaročný Ružička absolvoval pri svojej premiére v súťaži takmer 10 minút, pripísal si plusový bod, strelu na bránku a dve trestné minúty.

1. kolo play off

PITTSBURGH PENGUINS - NEW YORK ISLANDERS 3:4 pp (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)
Góly: 12. Gaudreau (Rodrigues), 24. Crosby (Dumoulin, Guentzel), 57. Kapanen (Carter, Ceci) – 8. Palmieri (Pageau, Dobson), 44. Pageau (Mayfield), 56. Nelson (Beauvillier, Pulock), 77. Palmieri (Pageau, Wahlstrom). Brankári: Jarry - Sorokin, strely na bránku: 42:41, 4672 divákov
/stav séie: 0:1/

FLORIDA PANTHERS - TAMPA BAY LIGHTNING 4:5 (2:1, 0:2, 2:2)
Góly: 10. Barkov (Huberdeau, Yandle), 17. Verhaeghe (Barkov, Yandle), 42. Huberdeau (Bennett, Tippett), 45. Tippett (Huberdeau, Bennett) – 8. Coleman (Gourde, McDonagh), 25. Kučerov (Hedman, Stamkos), 35. Kučerov (Hedman), 53. Point (Kučerov, Hedman), 59. Point (McDonagh). Brankári: Bobrovskij - Vasilevksij, strely na bránku: 39:40, 9646 divákov
/stav série: 0:1/

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - MINNESOTA WILD 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Gól: 64. Eriksson Ek (Foligno, Greenway). Brankári: Fleury - Talbot, strely na bránku: 42:30, 8683 divákov

Základná časť:

VANCOUVER CANUCKS - CALGARY FLAMES 5:6 pp (0:1, 1:4, 4:0 - 0:1)
Góly: 34. Hamonic (Hughes), 43. Graovac (Miller, Hughes), 48. Boeser (Hughes), 52. Miller (Vesey), 58. Boeser (Edler, Miller) – 10. Leivo, 26. Lucic (Leivo, Stone), 28. Tkachuk (Lindholm, Gaudreau), 29. Mangiapane (Dube, Backlund), 35. Mangiapane (Mackey, Backlund), 64. Lindholm (Välimäki) Brankári: Holtby - Markström, strely na bránku: 35:36, bez divákov

Viac o téme: Florida Panthers New York Islanders Pittsburgh Penguins Minnesota Wild Erik Černák Vegas Golden Knights Tampa Bay Lighnting