Brankár Alisson hrdinom zápasu pri víťazstve Liverpoolu: Tento gól patrí môjmu nebohému otcovi

Brankár Livepoolu Alisson (uprostred) sa teší zo svojho góluBrankár Livepoolu Alisson (uprostred) sa teší zo svojho gólu Zdroj: TASR/Laurence Griffiths/Pool via AP

LIVERPOOL - Alisson Becker sa stal šiestym brankárom, ktorému sa podarilo streliť gól v zápase anglickej futbalovej Premier League. Dvadsaťosemročný Brazílčan ním v piatej minúte nadstaveného času rozhodol o dôležitom víťazstve FC Liverpool na pôde West Bromwichu Albion 2:1, vďaka ktorému majú "The Reds" zisk miestenky v Lige majstrov vo vlastných rukách.

Dve kolá pred koncom figurujú na piatom mieste so stratou jedného bodu na Chelsea Londýn a dvoch na tretí Leicester City. Jeho konkurentov však čaká už v utorok vzájomný zápas a Liverpool sa v prípade plného záberu v záverečných dvoch kolách proti Burnley a Crystal Palace posunie minimálne o priečku vyššie. Hrdina nedeľného súboja na štadióne The Hawthorns si v piatej minúte nadstaveného času nabehol do šestnástky a hlavou poslal do siete center Trenta Alexandra-Arnolda z rohu. Následne upriamil zrak k nebesiam, aby si uctil pamiatku svojho otca, ktorý vo februári tragicky zomrel vo svojej rodnej vlasti.

"Uplynulé mesiace boli pre našu rodinu ťažké. Stále sme sa s jeho náhlym odchodom nedokázali zmieriť. Futbal je môj život a lepšie mi pomáha znášať túto krutú ranu osudu. Veľmi by som si želal, aby tu dnes môj otec mohol byť. No som presvedčený, že sa zhora pozeral a oslavuje. Tento gól preto patrí jemu. Sú to pre mňa veľmi emotívne chvíle," povedal Alisson pre Sky Sports. Liverpool prehrával od 15. minúty, keď sa presadil Hal Robson-Kanu. Po pol hodine hry vyrovnal Mohamed Salah, pre ktorého to bol 22. gól v sezóne a na čele tabuľky strelcov sa vyrovnal Harrymu Kaneovi z Tottenhamu. V druhom polčase mali hostia prevahu, ale nedokázali sa strelecky presadiť. Zachránil ich až v piatej minúte nadstaveného času Alisson.

Alisson oslavuje gól Liverpoolu Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Rui Vieira

Duel s WBA podľa trénera Jürgena Kloppa kopíroval celú sezónu tímu, do ktorej vstupoval ako obhajca titulu. Vinou zranení kľúčových opôr a kolísavých výkonov budú "The Reds" napokon spokojní aj so štvrtým miestom. "Tento zápas kopíroval celú našu sezónu. Veľa vecí sme robili správne, no prišla prvá naša chyba v defenzíve a súper sa ujal vedenia. Dobiehať manko si vyžaduje veľa fyzických a psychických síl a v tomto ročníku sme ich už vynaložili až-až. Aj teraz sme museli drieť ako blázni, aby sme to otočili. Ukázali sme však ohromnú túžbu po víťazstve. Čo sa stalo v závere, už všetci vedia. Prišiel Ali a rozhodol," poznamenal nemecký kouč.

Alisson Becker napodobnil kúsky piatich svojich brankárskych kolegov, ktorým sa podarilo v Premier League zapísať do streleckej listiny. Prvým bol Dán Peter Schmeicher z Aston Villy proti Evertonu (20. októbra 2001), po ňom sa to podarilo Američanom Bradovi Friedelovi z Blackburnu proti Charltonu (21. februára 2004) a Timovi Howardovi z Evertonu proti Boltonu (4. januára 2012), Angličanovi Paulovi Robinsonovi z Tottenhamu proti Watfordu (17. marca 2007) a Bosniakovi Asmirovi Begovičovi zo Stoke proti Southamptonu (2. novembra 2013).

Viac o téme: Premier League FC Liverpool Alisson Becker