Outsider slovenskej skupiny s päticou rodákov z Kanady, ale bez kouča: Bolo by ťažké ich opustiť

Víťazné oslavy hokejistov Veľkej Británie po famóznom obrate proti FrancúzskuVíťazné oslavy hokejistov Veľkej Británie po famóznom obrate proti Francúzsku Zdroj: TASR – František Iván

LONDÝN - Hokejisti Veľkej Británie majú v 28-člennom kádri na majstrovstvá sveta v Rige osemnásť hráčov, ktorí sa na minulom šampionáte v roku 2019 v Košiciach podieľali na udržaní medzi elitou. Tam sa vtedy Briti predstavili prvýkrát od roku 1994 a nezostúpili vďaka tomu, že za sebou nechali v základnej skupine B Francúzsko.

Z predminulého kádra chýba len brankár Thomas Murdo, obrancovia Tim Billingsley, Stephen Lee a Evan Mose a útočníci Robert Farmer, Joseph Lewis a Colin Shields. Billingsley a Shields vtedy po šampionáte s aktívnou činnosťou skončili.

Tím nepovedie hlavný kouč Peter Russell, ktorý po nedávnom konci sezóny v nemeckom druholigovom Freiburgu zostal z rodinných dôvodov doma. "Rodina ma podporuje počas kariéry, ale deväť mesiacov od ženy a dcéry je dlhá doba. Bolo by ťažké ich po dvoch dňoch doma opustiť," povedal Russell webu britskej hokejovej asociácie. Mužstvo dostali na starosť spoločne jeho kanadskí asistenti Adam Keefe a Corey Neilson.

Premiéra čaká gólmana Jordana Hedleyho, obrancu Davida Clementsa aj útočníka Sama Duggana z Coventry, zadáka Sama Jonesa zo Sheffiedlu, Josha Tetlowa z Nottinghamu a útočníkov Brendana Connollyho zo Sheffieldu, Lewisa Hooka z Nottinghamu a Ciarana Longa z Manchestru. Po šiestich šampionátoch v nižších kategóriách sa dočká prvej účasti medzi elitou aj obranca Mark Garside z Nottinghamu a po jednom turnaji v skupine B divízie aj útočník Ross Venus z Coventry.

Tridsaťosemročný kapitán Jonathan Phillips zo Sheffieldu aj o dva roky mladší ďalší útočník Matthew Myers z Cardiff Devils sa v súčte s nižšími kategóriami predstavia zhodne už na sedemnástom šampionáte.

Dvadsaťjedenročný talentovaný útočník Liam Kirk zo Sheffieldu bol draftovaný v NHL v roku 2018 Arizonou v siedmom kole na 189. mieste. Rodák z anglického Malby sa stal vôbec prvým draftovaným hráčom, ktorý vyrastal a hral v Británii.

V tíme je päť rodákov z Kanady. Brankár Jackson Whistle, obranca Dallas Ehrhardt a útočníci Brett Perlini, Ben Lake a Connolly.

Veľká Británia začne turnaj v sobotu od 15.15 h SELČ proti Rusku a v základnej skupine A bude hrať tiež so Slovenskom, Dánskom, Bieloruskom, Švédskom, v sobotu 29. mája od 11:15 s Českom a na záver ešte so Švajčiarskom.

Nominácia hokejistov Veľkej Británie na majstrovstvá sveta v Rige (21. mája - 6. júna):

Brankári: Ben Bowns, Jackson Whistle (obaja Nottingham), Jordan Hedley (Coventry),

obrancovia: Sam Jones, David Phillips (všetci Sheffield), David Clements, Paul Swindlehurst (obaja Coventry), Mark Garside, Josh Tetlow (obaja Nottingham), Dallas Ehrhardt (Manchester), Mark Richardson (Bad Nauheim/Nem.), Ben O 'Connor (bez angažmánu),

útočníci: Brendan Connolly, Robert Dowd, Liam Kirk, Matthew Myers, Jonathan Phillips (všetci Sheffield), Sam Duggan, Luke Ferrara, Mike Hammond, Ross Venus (všetci Coventry), Ollie Betteridge, Lewis Hook, Robert Lachowicz, Brett Perlini (všetci Nottingham), Ben Davies, Ben Lake, Ciaran Long (všetci Manchester).

Viac o téme: Veľká Británia
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK