VIDEO Séria je vyrovnaná! Washington s Chárom v druhom zápase neuspel, výstavný gól Marchanda

Brad Marchand (vľavo) oslavuje gól v predĺžení so spoluhráčmiBrad Marchand (vľavo) oslavuje gól v predĺžení so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon

WASHINGTON - Hokejisti Washingtonu so slovenským obrancom Zdenom Chárom prehrali v druhom zápase semifinále Východnej divízie NHL na domácom ľade s Bostonom 3:4 po predĺžení. Bruins vyrovnali stav série 1. kola play off na 1:1. Chára proti svojmu bývalému klubu odohral 12:53 minút, jeho krajan, brankár Jaroslav Halák nebol ani na striedačke hostí.

O ich triumfe rozhodol v 39. sekunde predĺženia Brad Marchand strelou z prvej po prihrávke Matta Grzelcyka. "Výbornú prácu odviedol aj David Krejčí. Dostal puk ku ´Grezimu´ a pri bránke natiahol na seba protihráčov, ´Grezi´ mi prihral a padlo to tam," opísal Marchand víťazný zásah na oficiálnom webe profiligy. Dôležitý bol aj gól Taylora Halla, ktorý v závere tretej tretiny vyrovnal na 3:3. Brankár Bostonu Tuukka Rask predviedol 36 úspešných zákrokov. "Myslím si, že chlapci pochopili význam tohto zápasu. Víťazstvo samotné je veľmi podstatné, ale pre naše rozpoloženie sme potrebovali aj lepší výkon. Myslím si, že sme boli lepší a zaslúžili sme si zvíťaziť," uviedol tréner Bruins Bruce Cassidy.

Dva góly domácich strelil Garnet Hathaway, už v 7. minúte sa presadil T.J. Oshie. Americký útočník strelil svoj trinásty presilovkový gól v play off v drese Capitals a v historickom klubovom rebríčku sa na druhom mieste vyrovnal legendárnemu Slovákovi Petrovi Bondrovi. Na čele je Rus Alexander Ovečkin s 25 zásahmi. Brankár Washingtonu Craig Anderson, ktorý v play off chytal od začiatku stretnutia prvýkrát od roku 2017, si pripísal 44 zákrokov. "Vedeli sme, že súper bude hrať ofenzívnejšie. V niektorých veciach sme sa potopili sami, takže máme priestor na zlepšenie, keď teraz smerujeme do Bostonu," povedal tréner Capitals Peter Laviolette.

V noci na utorok sa rozbehla semifinálová séria Centrálnej divízie medzi Carolinou a Nashvillom, v prvom dueli zvíťazili domáci Hurricanes 5:2. Dvoma zásahmi sa na víťazstve podieľal kapitán Jordan Staal. "Bol skvelý. V každom stretnutí a v každom striedaní hrá obetavo. Za každej situácie sa naňho môžete spoľahnúť, preto je náš líder," vyhlásil tréner Caroliny Rod Brind'Amour. V bránke domácich mal 22 zákrokov Alex Nedeljkovic, ktorý úspešne debutoval v play off NHL: "Snažil som sa to vnímať ako každý iný zápas. Ešte potrebujeme tri víťazstvá."

Colorado si v úvodnom súboji semifinále Západnej divízie poradilo so St. Louis 4:1. Výraznú zásluhu na triumfe domácich mal hviezdny prvý útok, Nathan MacKinnon strelil dva góly a pri ďalšom asistoval, kapitán Gabriel Landeskog mal bilanciu 1+2 a Mikko Rantanen si pripísal dve asistencie. Colorado rozhodlo o osude súboja tromi gólmi v tretej tretine. "Trojica Landeskog, MacKinnon a Rantanen odohrala fantastické tretie dejstvo. Boli všade, v ofenzíve i defenzíve. Mali obrovský vplyv na tento duel," povedal kouč Avalanche Jared Bednar. Blues nestačilo ani 46 zákrokov brankára Jordana Binningtona. "Bolo to náročné, v ďalších zápasoch budeme hrať lepšie. Musíme lepšie pracovať s pukom na hokejkách a nepúšťať ich tak ľahko do našej obrany," dodal tréner hostí Craig Berube.

1. kolo play off NHL /na 4 víťazstvá/:

WASHINGTON CAPITALS – BOSTON BRUINS 3:4 pp (2:2, 0:0, 1:1 - 0:1)
Góly: 7. Oshie (Ovečkin, Carlson), 17. Hathaway (Orlov, Eller), 48. Hathaway (Orlov, Hagelin) – 6. DeBrusk (Coyle, Ritchie), 10. Bergeron (Pastrňák), 58. Hall (Smith, Grzelcyk), 61. Marchand (Grzelcyk, Krejčí). Brankári: Anderson - Rask, strely na bránku: 39:48, 5333 divákov.
/stav série: 1:1/

CAROLINA HURRICANES - NASHVILLE PREDATORS 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Góly: 14. Teräväinen (Pesce, Lorentz), 25. Staal (Pesce), 43. Niederreiter (Nečas, Trocheck), 48. Staal, 59. Svečnikov – 13. Forsberg (Johansen, Ellis), 29. Haula (Duchene, Carrier). Brankári: Nedeljkovic - Saros, strely na bránku: 38:24, 12.000 divákov.
/stav série: 1:0/

COLORADO AVALANCHE - ST. LOUIS BLUES 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Góly: 16. Makar (Rantanen), 41. MacKinnon (Rantanen, Landeskog), 49. Landeskog (MacKinnon, Girard), 60. MacKinnon (Landeskog) – 37. Kyrou (Barbašov, Thomas). Brankári: Grubauer - Binnington, strely na bránku: 50:23, 7741 divákov.

Viac o téme: Washington Capitals Jaroslav Halák Zdeno Chára Boston Bruins Brad Marchand