Slovan chce vo finále Slovnaft Cupu získať historické double, Žilina túži po miestenke v pohárovej Európe

Na snímke zľava Jakub Paur (Žilina) a bulharský obranca Vasil Božikov (Slovan) Na snímke zľava Jakub Paur (Žilina) a bulharský obranca Vasil Božikov (Slovan) Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

BRATISLAVA - Futbalisti MŠK Žilina a ŠK Slovan Bratislava budú aktérmi stredajšieho finále 52. ročníka Slovenského pohára – Slovnaft Cupu 2020/2021. Slovan obhajuje trofej z minulého ročníka, keď si vo finále poradil 1:0 s MFK Ružomberok. Súťaž vlani vyvrcholila netradične v júli vzhľadom na pandémiu koronavírusu, tento rok sa finále uskutoční s dvojtýždňovým posunom, no v tradičnom májovom termíne. Zápas je na programe o 18.00 h na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

"Belasí" budú pod taktovkou nového kormidelníka Vladimíra Weissa st. útočiť na cenné double. V sobotu spečatili výhrou 4:0 v Zlatých Moravciach triumf vo Fortuna lige a zabezpečili si účasť v Lige majstrov. Ak sa im podarí vyhrať SP, bude sa hrať ligová baráž o Európsku konferenčnú ligu (EKL), v ktorej sa stretnú tímy na 4.-7. mieste ligovej tabuľky. V prípade, že Žilina zaskočí favorita, vybojuje si nielen druhú trofej v histórii, ale aj miestenku v európskom pohári.

Na snímke zľava Dawid Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Slovenský pohár sa koná nepretržite už vyše polstoročie. Najúspešnejším klubom v ňom je práve Slovan, ktorého hráči trofej zdvihli nad hlavu už 16-krát, z toho deväťkrát v ére samostatnosti. Žiline sa to v novodobej histórii podarilo iba raz - v roku 2012 zdolala v Bardejove Senicu 3:2 po predĺžení. Pred dvoma rokmi v Nitre podľahla v napínavom finále Spartaku Trnava 1:4 v rozstrele z 11 m, keď duel sa po predĺžení skončil 3:3.

Slovan sa na ceste do finále nestretol so žiadnym fortunaligovým súperom. Postupne vyradil Belušu, Kvašov, Liptovský Mikuláš, Petržalku a v semifinále prešiel cez Duklu Banská Bystrica. V tejto sezóne sa s MŠK stretli v lige spolu štyrikrát, dvakrát sa z víťazstva radoval Slovan a dvakrát sa zrodila remíza. Vo vzájomných konfrontáciách Slovana a Žiliny padá veľa gólov, v tejto sezóne vždy aspoň štyri v každom zápase. Kouč Slovana V. Weiss st. očakáva, že finále pre jeho tím nebude prechádzkou. "Bude to ťažký súper. Vedia, čo chcú hrať, sú mladí a o rok budú ešte lepší. Liga bude ťažšia a vyrovnanejšia, bude lepšia aj Dunajská Streda, aj Žilina, aj Trnava. To je dobré, konkurencia bude väčšia," dodal Weiss st.

Vladimír Weiss na lavičke Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Žilina bola s mladým tímom ešte do minulého víkendu v hre o účasť v EKL prostredníctvom Fortuna ligy, remíza 1:1 so Spartakom Trnava však rozhodla, že tím spod Dubňa obsadí v tabuľke štvrtú priečku. Cesta do Európy teda pre "šošnov" vedie už len cez Slovnaft Cup. "Po zápase v Trnave nám už ostáva iba pohár, aby sme si zabezpečili istotu účasti v Európe. Pre nás to bude najdôležitejší súboj sezóny a budeme sa naň naplno sústrediť," povedal pre klubový web útočník Žiliny Dawid Kurminowski, ktorého tím sa do súboja o trofej dostal cez Námestovo, Oravské Veselé, Podbrezovú. ViOn Zlaté Moravce-Vráble a FC Košice.

Finálový duel povedie ako hlavný rozhodca Peter Kráľovič, v priamom prenose ho odvysiela RTVS na Dvojke. V prípade nerozhodného výsledku po 90 minútach nasleduje predĺženie 2x15 minút. Pokiaľ zostane stav nerozhodný, určí víťaza rozstrel z 11 m.

finále 52. ročníka SP - Slovnaft Cupu 2020/2021, streda 19. mája o 18.00 h na NFŠ v Bratislave:

MŠK Žilina - ŠK Slovan Bratislava /rozhodcovia: Kráľovič - Kováč, Poláček, priamy prenos RTVS/

Viac o téme: MŠK Žilina Slovnaft Cup ŠK Slovan Bratislava