VIDEO Černákova Tampa ovládla aj druhý zápas play off, premiérový bod Adama Ružičku

Erik Černák a Mason Marchmen v šarvátkeErik Černák a Mason Marchmen v šarvátke Zdroj: SITA/AP Photo/Lynne Sladk

SUNRISE - Slovenský hokejista Adam Ružička si vo svojom druhom zápase v drese Calgary pripísal premiérový bod v zámorskej NHL. V noci na stredu asistoval pri prvom góle Flames, ktorí prehrali v súboji základnej časti na ľade Vancouveru 2:4. Dvadsaťdvaročný útočník odohral 10:14 minúty, vyslal jednu strelu na bránku a zaznamenal aj plusový bod.

Ružička si pripísal asistenciu pri góle Andrewa Mangiapaneho, ktorý v 57. minúte znížil na 1:3 z pohľadu Flames. Minútu pred koncom ešte dostal Calgary do hry o body Matthew Tkachuk, ale víťazstvo Canucks potvrdil gólom do prázdnej bránky Brock Boeser. Bol to predposledný zápas v základnej časti pre tieto tímy, ktoré si nevybojovali účasť v play off. Bodku za sezónou dajú v stredajšom treťom vzájomnom zápase za sebou.

V ďalších zápasoch pokračovali boje o Stanleyho pohár. V druhom dueli semifinále Centrálnej divízie zvíťazila Tampa Bay so slovenským obrancom Erikom Černákom na ľade Floridy 3:1 a v sérii 1. kola play off vedie už 2:0 na zápasy. Gólom a asistenciou pomohol obhajcovi trofeje k výhre český krídelník Ondřej Palát. Černák si počas 18:56 minút na ľade zapísal dva strelecké pokusy a jednu plusku, v závere stretnutia inkasoval dve minúty za hrubosť.

Oporou Tampy bol opäť brankár Andrej Vasilevskij, ktorý chytil 32 striel. "Bol neskutočný. Vieme, že je najlepší brankár na svete a dnes to opäť potvrdil. Bol ako skala," chválil ruského brankára kapitán "bleskov" Steven Stamkos, ktorý otvoril skóre zápasu. Ďalšie góly Lightning pridal Palát, ktorý 33. zásahom v play off vyrovnal na druhom mieste klubovej histórie zápis Martina St. Louisa, a do prázdnej bránky Yanni Gourde. V bránke "panterov" dostal pred Sergejom Bobrovským prednosť Chris Driedger, ktorý v deň svojich 27. narodenín zaznamenal debutový štart v play off. Zneškodnil 26 striel, ale nezabránil druhej prehre Floridy. "Mali sme dobrú druhú polovicu zápasu, ale nedokázali sme streliť potrebný gól na vyrovnanie. Oba duely bolo tesné, bojujeme ďalej," povedal pre nhl.com tréner Panthers Joel Quenneville. Jediný gól Floridy strelil Mason Marchment, ktorého otec Bryan si pred takmer pred 19 rokmi takisto otvoril strelecký účet v play off. Séria sa sťahuje na ľad Tampy Bay.

Pittsburgh si v druhom súboji semifinále Východnej divízie poradil s New Yorkom Islanders 2:1 a vyrovnal stav série na 1:1. Brankár Tristan Jarry predviedol 37 úspešných zákrokov a tešil sa z prvého víťazstva v treťom štarte v play off v kariére. "Snažil som sa len chytať lepšie ako v prvom zápase a príliš si to nekomplikovať. Som rád, že sa to podarilo," poznamenal Jarry. Penguins strelili oba góly v prvej tretine. Bryan Rust nachytal Semjona Varlamova strelou z diaľky a na 2:0 zvýšil veterán Jeff Carter. Bol to jeho 40. gól v bojoch o Stanleyho pohár, no prvý od 22. apríla 2016, keď ešte pôsobil v Los Angeles Kings. Varlamov pre menšie zranenie nechytal v prvom zápase, ale teraz dostal medzi žŕdkami Islanders prednosť pred nováčikom Iľjom Sorokinom. "Po prvom inkasovanom góle chytal excelentne," povedal na adresu Varlamova, ktorý chytil 43 striel, tréner Barry Trotz. Islanders v prostrednej časti znížili zásluhou Josha Baileyho, ale viackrát sa im už Jarryho prekonať nepodarilo. "Tristan odchytal skvelý zápas. V celej sezóne bol našou oporou a dnes mal veľký podiel na víťazstve," uviedol tréner Penguins Mike Sullivan. V zostave "tučniakov" opäť pre nešpecifikované zdravotné problémy chýbal hviezdny ruský center Jevgenij Malkin.

Rovnaký stav je aj v semifinálovej sérii Západnej divízie Vegas - Minnesota, Golden Knights v noci zdolali doma "divochov" 3:1. Dvomi presnými zásahmi sa pod výhru domácich podpísal Alex Tuch. Po bezgólovej prvej tretine sa do vedenia dostali ako prví hostia, keď sa strelou od modrej čiary presadil obranca Matt Dumba. Odpoveď Vegas však bola blesková, už o 18 sekúnd neskôr vyrovnal Jonathan Marchessault. Golden Knights, ktorých hnalo vpred takmer 9000 divákov, ešte v prostrednej časti otočili skóre zásluhou Tucha a ten istý hráč v záverečnej minúte v početnej výhode spečatil triumf. "Po vyrovnávajúcom góle sme boli iným tímom. Bol to veľmi dôležitý moment, rýchle vyrovnanie nás nakoplo," povedal podľa sportsnet.ca tréner "zlatých rytierov" Peter DeBoer. V bránke Vegas opäť žiaril Marc-Andre Fleury, ktorý chytil 34 striel. V štvrtom zápase za sebou dostal jeden a menej gólov.

1. kolo play off NHL /na 4 víťazstvá/:

PITTSBURGH PENGUINS - NEW YORK ISLANDERS 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Góly: 4. Rust, 14. Carter (McCann, Kapanen) - 35. Bailey (Nelson). Brankári: Jarry - Varlamov, strely na bránku: 45:38, 9344 divákov.

FLORIDA PANTHERS - TAMPA BAY LIGHTNING 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 35. Marchment (Verhaeghe, Barkov) - 5. Stamkos (Killorn, Cirelli), 15. Palát (Point, Kučerov), 59. Gourde (Palát). Brankári: Driedger - Vasilevskij, strely na bránku: 33:29, 9646 divákov.
/stav série: 0:2/

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - MINNESOTA WILD 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Góly: 33. Marchessault (Smith, Karlsson), 38. Tuch (Janmark, Pietrangelo), 60. Tuch (Stephenson, Stone) - 33. Dumba (Brodin, Greenway). Brankári: Fleury - Talbot, strely na bránku: 28:35, 8683 divákov.
/stav série: 1:1/

Základná časť:

VANCOUVER CANUCKS - CALGARY FLAMES 4:2 (2:0, 0:0, 2:2)
Góly: 10. Hamonic (Graovac, Hughes), 20. Höglander (Myers, Horvat), 50. Myers (Boeser, Miller), 60. Boeser (Hamonic) - 57. Mangiapane (Lucic, RUŽIČKA), 59. Tkachuk (Gaudreau, Giordano). Brankári: Demko - Domingue, strely na bránku: 24:40, bez divákov.

Viac o téme: Florida Panthers Calgary Flames Erik Černák Adam Ružička Vancover Canucks Tampa Bay Lighnting