Volejbalisti spokojní s vyžrebovanými súpermi: Na ME aj proti bývalému koučovi Zaninimu

Na snímke radosť hráčov Slovenska po vyhratom prvom sete v zápase 1. turnaja kvalifikácie E- skupiny ME 2021 vo volejbale mužov Slovensko -  RumunskoNa snímke radosť hráčov Slovenska po vyhratom prvom sete v zápase 1. turnaja kvalifikácie E- skupiny ME 2021 vo volejbale mužov Slovensko - Rumunsko Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

HELSINKI - Slovenskí volejbalisti sa na tohtoročných majstrovstvách Európy predstavia v D-skupine. V Tallinne sa stretnú s domácim Estónskom, Lotyšskom, Francúzskom, Nemeckom a Chorvátskom. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v Helsinkách.

Majstrovstvá Európy sa uskutočnia od 1. do 19. septembra, po druhý raz s 24 účastníkmi a v štyroch krajinách - Poľsku, Česku, Fínsku a Estónsku. Šesťčlenné základné skupiny odohrajú v Krakove, Ostrave, Tampere a Tallinne, do osemfinále postúpia z každej skupiny štyria najlepší. Osemfinálové a štvrťfinálové súboje budú hostiť Gdansk a Ostrava, semifinále a zápasy o medaily Katovice.

Rovnako ako počas minulotýždňového žrebu ME žien platilo, že organizátori si mohli vybrať do skupiny jeden tím, v základnej fáze sa nemohli stretnúť len finalisti posledného šampionátu - víťazní Srbi a Slovinci. Zostávajúcich 16 účastníkov rozdelili do štyroch košov podľa umiestnenia v rebríčku CEV, Slováci figurovali v treťom koši.

Slovenskí volejbalisti postúpili na ME po jedenásty raz v histórii a ôsmykrát za sebou, v kvalifikačnej skupine triumfovali pred Švajčiarmi, Rumunmi a Albáncami. Predvlani Slováci na ME tesne neprenikli do osemfinále, keď si v belgickej skupine poradili so Španielmi aj Rakúšanmi, ale z postupovej pozície ich odsunula záverečná výhra Španielska nad Nemeckom. Najlepší výsledok dosiahli Slováci v roku 2011, keď ovládli "skupinu smrti" v Prahe pred Bulharmi, Poliakmi a Nemcami a napokon obsadili 5. miesto. Viedol ich vtedy tréner Emanuele Zanini, Talian teraz trénuje práve Chorvátsko.

Tohtoročný šampionát nebude mať nováčika. Lotyši sa medzi elitu vrátili po 26 rokoch (1995), rovnako po druhý raz sa na ME predstavia Čiernohorci a Severní Macedónci, ktorí absolvovali premiéru na tomto fóre predvlani.

hlasy po žrebe (zdroj: www.svf.sk):

Peter Michalovič, univerzál SR: "Myslím si, že so žrebom môžeme byť spokojní. Estónsko bolo spomedzi usporiadateľov papierovo najprijateľnejší súper a podarilo sa nám dostať práve do jeho skupiny. Trochu som si želal, aby sme boli v Ostrave, kde som štyri roky hrával alebo Poľsku, ktoré je volejbalovou krajinou, na druhej strane je stále otázna účasť fanúšikov v halách. Favoritmi skupiny budú Francúzi a Nemci, Estónci, Lotyši a Chorváti by mali byť hrateľní súperi. Proti nim musíme ukázať dobrý volejbal a pobiť sa o postup."

Šimon Krajčovič, blokár SR: "Žreb pre nás dopadol relatívne priaznivo, máme troch súperov, s ktorými by sme mohli odohrať vyrovnané zápasy - Estóncov, Lotyšov a Chorvátov. Samozrejme, ani jeden z nich nie je jednoduchý súper a o body budeme musieť bojovať. Osobne som preferoval skupinu v Poľsku alebo Česku, ale keď do skupiny v Krakove vyžrebovali Ukrajincov, bol som veľmi rád, že tam napokon nie sme. Na Európu sa teším a verím, že sa nám podarí uhrať dobrý výsledok. Nebude to jednoduché, ale urobíme všetko pre to, aby sme postúpili zo skupiny, čo je náš hlavný cieľ."

Žreb základných skupín ME mužov 2021 (1.-19. septembra):

A-skupina (Krakov/Poľ.): Poľsko, Belgicko, Srbsko, Ukrajina, Grécko, Portugalsko

B-skupina (Ostrava/ČR): ČR, Taliansko, Slovinsko, Bulharsko, Bielorusko, Čierna Hora

C-skupina (Tampere/Fín.): Fínsko, Rusko, Holandsko, Turecko, Španielsko, Severné Macedónsko

D-skupina (Tallinn/Est.): Estónsko, Lotyšsko, Francúzsko, Nemecko, SLOVENSKO, Chorvátsko

Rámcový program turnaja:

1.-9. septembra: základné skupiny (Krakov, Ostrava, Tampere, Tallinn)

11.-13. septembra: osemfinále (Gdansk, Ostrava)

14.-15. septembra: štvrťfinále (Gdansk, Ostrava)

18. septembra: semifinále (Katovice)

19. septembra: finále, zápas o 3. miesto (Katovice)

  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR