Smutná správa: Zomrel dvojnásobný medailista z ME a bývalý šéf Slovenského veslárskeho zväzu

František Reich (vľavo) s František Reich (vľavo) s "parťákom" z dvojskifu Albertom Krajmerom pred OH 1956 v Melbourne. Spoločne získali dve medaily na európskych šampionátoch Zdroj: Archív SOŠM

BRATISLAVA - Vo veku 91 rokov zomrel vo štvrtok v Bratislave dvojnásobný olympionik vo veslovaní, dvojnásobný medailista z majstrovstiev Európy a bývalý šéf Slovenského veslárskeho zväzu (SVZ) František Reich. V piatok o tom informoval na svojom webe Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

Reich bol účastník OH 1952 a 1956 vo veslovaní, dvojnásobný medailista z ME, akademický majster sveta a o mnoho rokov neskôr predseda SVZ. Rodák zo Žiliny (narodil sa 31. októbra 1929) patril medzi najväčšie postavy v histórii slovenského veslovania. Slovenský olympijský výbor mu v roku 2009 udelil Bronzové kruhy SOV. Reich je v tomto roku už piaty slovenský olympionik, ktorý skonal. Pred ním odišli na večnosť kapitán strieborného futbalového tímu ČSSR na OH 1964 v Tokiu Anton Urban (zomrel 5. marca v Bratislave vo veku 87 rokov), ďalší veslár, účastník OH 1968 v Mexico City a neskôr tiež predseda Slovenského veslárskeho zväzu Milan Hurtala (20. marca v Bratislave vo veku 74 rokov), volejbalový účastník OH 1980 v Moskve Ján Repák (12. mája v Bratislave vo veku 65 rokov) a účastník chodeckých súťaží na OH 1988 v Soule aj na OH 1992 v Barcelone Pavol Szikora (22. mája vo veku 69 rokov).

František Reich sa v roku 1951 v skife stal akademickým majstrom sveta. Dvakrát štartoval na olympijských hrách – v Helsinkách 1952 v skife a v Melbourne 1956 v dvojskife. V dvojskife s Krajmerom si na ME 1955 v Gente vybojovali striebro a na ME 1956 v Blede bronz. Po ukončení aktívnej športovej činnosti sa stal popredným športovým funkcionárom a trénerom. Ako predseda Slovenského veslárskeho klubu Bratislava dlho pôsobil vo veslovaní na slovenskej aj federálnej úrovni. Po roku 1989 bol zvolený za predsedu Slovenského veslárskeho zväzu.

Posledná rozlúčka s Františkom Reichom sa uskutoční v pondelok 7. júna o 10:15 h v bratislavskom Krematóriu. Informoval olympic.sk.

 

Viac o téme: František Reich
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR