Zázračný príbeh: Bol na úrade práce, Mendy ako prvý africký brankár vyhral Ligu majstrov!

Edouard Mendy Edouard Mendy Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

PORTO - Futbalisti Chelsea Londýn získali svoju druhú trofej v Lige majstrov. V sobotnom finále ročníka 2020/2021 v Porte zdolali Manchester City 1:0 po góle Kaia Havertza zo 43. minúty. Medzi hrdinov tímu patril aj senegalský brankár Edouard Mendy.

Možno to bude znieť divne, ale je to prvý africký brankár, ktorý triumfoval v Lige majstrov. Jeho životný príbeh však nebol vždy rozprávkou, no aktuálne by mohol byť rovno námetom pre film. 

Spolu so svojimi súrodencami vyrastal vo Francúzsku, kde v trinástich rokoch začal chytať v akadémii Le Havre. Postupne prešiel do seniorského futbalu, kde chytal za treťoligový AS Cherbourg. Po vypadnutí do štvrtej ligy ale zostal bez práce a jeho kariéra bola v 22 rokoch ohrozená.

Musel ísť na úrad práce

Manažér mu sľúbil prestup do anglickej League One a medzitým odmietol viaceré ponuky z nižších franczúskych súťaží. Mendy stratil príjem, a tak sa dokonca musel zaregistrovať na úrade práce. A začali myšlienky nad definitívnym koncom kariéry. 

Edouard Mendy Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

V roku 2015 mu vybavil kamarát možnosť pôsobiť v Olympique Marseille, ale dostal pozíciu až štvrtého brankára. S hlavným tímom trénoval iba minimálne a viac vysedával na lavičke rezervného tímu, za ktorý nastúpil na osem zápasov. Od klubu dostal jednoročnú amatérsku zmluvu s minimálnym platom. Jeho tehotná priateľka však nebola s ním a zostala v Le Havre.

Z rezervného tímu sa odrazil až do reprezentácie

Veľká šanca prišla z tímu Stade Reims, ktorý hral v Ligue 2. A tam sa začal veľký obrat jeho kariéry. V sezóne 2017/18 ako brankárska jednotka mužstva vychytal klubu postup do najvyššej Ligue 1. Ako ligový nováčik vychytal až štrnásť čistých kont a v tabuľke prispel k solídnemu 8. miestu.

Edouard Mendy Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

Aj vďaka tomu prestúpil do silnejšieho Stade Rennais FC, navyše sa dostal do reprezentácie Senegalu. Z tejto krajiny pochádzajú jeho rodičia. S novým klubom sa dokázal z 3. miesta kvalifikovať do Ligy majstrov. 

Do Chelsea mu pomohol Petr Čech

V bráne Chelsea Londýn sa medzitým pravidelne valila kritika na Španiela Kepu Arrizabalagu. A vedenie klubu hľadalo istotu. Voľba padla na Edouarda Mendyho. Veľkú úlohu v tom zohral legendárny Petr Čech, ktorý taktiež do Chelsea prišiel z Rennes.

Okamžite sa stal oporou a v prvých troch zápasoch vychytal nulu. Londýnsky klub napokon skončil štvrtý a na záver sezóny sa stal Medny s klubom víťazom Ligy majstrov. Život jednoducho píše rôzne príbehy. Nečudo, že sa po hvizde rozhodcu 29-ročný brankár ihneď rozplakal.

Edouard Mendy Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Chelsea Manchester City Edouard Mendy
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR, športky