Česi už dvíhali ruky nad hlavu: Obrovskú drámu s Dánskom napokon rozhodli nájazdy

Dánsky brankár Sebastian Dahm blokuje streluDánsky brankár Sebastian Dahm blokuje strelu Zdroj: TASR/AP/Oksana Dzadan

RIGA - Českí hokejisti zvíťazili vo svojom šiestom zápase na MS v Rige nad Dánskom 2:1 po nájazdovom rozstrele. Zverenci Filipa Pešána si tak udržali nádej na postup do štvrťfinále, o ktorý budú bojovať v utorok o 15.15 SELČ proti Slovensku.

Česi boli v prvej tretine lepší, ale v 4. minúte inkasovali v oslabení po zásahu Nicklasa Jensena. Českí hokejisti potom ostreľovali bránku súpera, vypracovali si niekoľko vyložených šancí, puk však za bránkovú čiaru nedostali. Najbližšie ku gólu bol Kubalík, ale jeho pokus zastavila žŕdka.

Čechom sa nedarilo ani v druhej tretine. Mali prevahu, tá však nestačila. Dáni veľmi dobre znepríjemňovali českým hráčom každý súboj, hrali pozorne v defenzíve a čakali na protiútoky. Najväčšie šance mali v druhom dejstve Stránský a Flek. V prvom prípade český útočník tesne minul prihrávku Špačka, v druhom podržal Dánov brankár Dahm.

Mathias From a Andrej Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP/Oksana Dzadan

V tretej tretine sa Česi dočkali vytúženého gólu v 46. minúte, keď Kubalík zúžitkoval prihrávku Chytila. Dáni mohli vyrovnať o šesť minút neskôr, ale Andresen v stopercentnej šanci zlyhal. Štyri minúty pred koncom sa sám na bránku rútil Vrána, ale brankár Dahm vytiahol zákrok, ktorý poslal zápas do predĺženia. V ňom dal gól Hronek, ale dánsky tréner si vzal challenge a ten potvrdil Kubalíkov ofsajd pred celou akciou.

V nájazdoch sa presadilo sedem strelcov, tréneri oboch tímov v nich vymenili brankárov, ale o bode navyše pre Česko napokon rozhodol Chytil.

Česko - Dánsko 2:1 pp a sn (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 46. Kubalík (Chytil, Vrána), rozh. nájazd Chytil – 4. Nicklas Jensen (M. Lauridsen, Olesen). Rozhodovali: Gofman, Romasko – Lazarev, Šalagin (všetci Rus.), vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Česko: Hrubec (na posledný nájazd Will) – D. Musil, Hronek, Sklenička, Klok, Šustr, Šulák, Hájek – Kubalík, Lenc, Kovář – Vrána, Chytil, Sekáč – Zadina, Stránský, Špaček – Smejkal, Hanzl, Zohorna – Flek

Dánsko: Dahm (na posledný nájazd Sögaard) – Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen, Jensen Aabo, Kristensen, Nicholas Jensen, Larsen – True, Nicklas Jensen, Meyer – Storm, Jesper Jensen, Hardt – Jakobsen, Bau Hansen, From – Madsen, Poulsen, Olesen – Andersen

Heinz Ehlers, tréner Dánska: "Chceli sme uspieť aspoň v nájazdooch, urobili sme pre to všetko. Zmenili sme aj brankára, myslím, že sa to tak často nestáva, ale bola to rýchla reakcia zo sriedačky. Ale českí chlapci boli príliš zruční."

Dominik Kubalík, strelec gólu na 1:1: "Prvá tretina bola z našej strany veľmi zlá. Sme radi ako to dopadlo, ale náš výkon musí byť lepší. Robíme si na ľade čo chceme. Snažili sme sa, strávili sme dosť často v pásme Dánska, ale musíme to zjednodušiť, nielen náš útok, ale všetci. Pri góle v predĺžení som si myslel, že nestojím v ofsajde. Pozrieme si zápas Ruska so Švédskom."

Robin Hanzl, autor jedného premeneného nájazdu: "Je to veľká úľava, napokon sa to skončilo šťastne. Nájazdy sme netrénovali ani raz, asi to máme v sebe. Nebol som nervózny. Musíme teraz zdolať Slovákov, bude to o nás."

Viac o téme: Česko Dánsko