VIDEO Kanada nemá osud vo svojich rukách: Po ďalšej prehre je nad priepasťou vypadnutia!

Connor Brown sa snaží prekonať fínskeho gólmana Jussiho OlkinuoraConnor Brown sa snaží prekonať fínskeho gólmana Jussiho Olkinuora Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

RIGA - Kanadskí hokejisti sú na hrane nepostupu do vyraďovacej fázy MS v Rige. V utorok prehrali s Fínskom 2:3 po samostatných nájazdoch a budú s napätím sledovať večerný záverečný zápas B-skupiny šampionátu. Ak ho Nemci s Lotyšmi dovedú do predĺženia, výber kolísky hokeja" nepostúpi do štvrťfinále.

Fíni, bojujúci o prvenstvo v skupine, mali príšerný úvod. V úvodných troch minútach ako keby ani neboli na ľade, súper si okrem rýchleho gólu Pirriho vypracoval aj ďalšie dve veľké šance. Pri Henriquovej sa "vykúpil" a zo spánku prebral brankár Olkinuora, ktorý mal na konte už dva neisté zákroky a tento moment ako keby nakopol aj celý tím. Suomi hru vyrovnali, dostali sa po 7 minútach do prvej šance, ale do konca tretiny boli aktívnejší a dôraznejší Kanaďania v priebehu, ktorý okrem ich častej streľby nemal veľkú iskru.

Druhá tretina sa rozbehla opačne. Po minúte si rýchlo do pásma nakorčuľoval Ruotsalainen, spoza obrancu zaskočil Kuempera a Fíni boli na koni. Úplne zabudli, že v prvej časti hrali hlboko pod možnosti, naopak, javorový list sa sám zabudol v kabíne. Škandinávci však hrali príliš frivoľne, vyprodukovali druhý zbytočný faul v útočnom pásme a v 29. minúte využil presilovku Comtois šťastným gólom na 2:1. Druhé dejstvo sa na strely skončilo 6:16, prvé bolo 18:5.

Tretiu časť Fíni rozbehli nezáväzným úmyslom zvrátiť stav a Kanaďania sa s rešpektom na okolnosti vyvrcholenia šampionátu stiahli. Priebežný výsledok ich posúval do play off, boju o víťazstvo v riskantnej nadstavbe sa snažili vyhnúť. Kontry podnikali už bez podpory obrancov a radšej hneď zakončovali streľbou, pričom Vilardiho petelica po prejdení modrou takmer pristála v sieti. Fíni viac kombinovali, ale v prehustení pásma sa do čistých šancí nedostávali. Ale do niekoľkých predsa, po krásnej akcii vyrovnal Ruotsalainen a dal na pár minút nádej Kazachstanu.

Zároveň bolo jasné, že Kanada sa potupe vyhne, len ako vyhrá 5-minútové predĺženie či nájazdy, alebo v prípade prehry by sa musel večerný zápas Nemecko - Lotyšsko skončiť v riadnom čase. V predĺžení boli tutovky na oboch stranách, v jeho závere sa už oba tímy zmierili s rozstrelom a v ňom premenil ako víťazný svoj nájazd Ruotsalainen, takže odstavil Kanadu nepravým hetrikom.

B-skupina:

Kanada - Fínsko 2:3 pp a B-skupina:
Kanada - Fínsko 2:3 po predĺžení a nájazdovom rozstrele (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 2. Pirri (Vilardi, Ferraro), 29. Comtois (Brown, Mangiapane) - 22. Ruotsalainen, 56. Ruotsalainen (Lundell, Ojamäki), rozh. nájazd Ruotsalainen. Rozhodcovia: Björk, Nord -  Lundgren, Yletyinen (všetci Švéd.), vylúčení: 1:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Kanada: Kuemper - Walker, Ferraro, Stecher, Power, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider - Brown, Henrique, Mangiapane - Bunting, Vilardi, Comtois - Pirri, Paul, Hagel - Foudy, Anderson-Dolan, Perfetti

Fínsko: Olkinuora - Koivisto, Sund, Kaski, Määttä, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm - Anttila, Björninen, Mäenalanen - Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen - Pakarinen, Kontiola, Innala - Turunen, Ruohomaa, Sallinen

Brandon Pirri, autor prvého gólu Kanady: "Myslím si, že sme hrali dobre. Je nešťastím, že sme získali iba bod a musíme teraz čakať. Dúfam, že sa veci vyvinú naším smerom. Budeme všetci držať palce."

Jussi Olkinuora, brankár Fínska: "Je to dobrý pocit, že sme vyhrali. Každé víťazstvo nám pomáha budovať sebavedomie a vieru v náš herný systém. Zatiaľ je to pre nás zábavná jazda, nemôžem sa dočkať zvyšku týždňa."

Viac o téme: Fínsko Kanada MS v hokeji