Splnený sen fanúšikov a nočná mora Hamiltona? Mercedes môže vytiahnuť eso z rukáva

Britský pilot formuly 1 George Russell na Mercedese pred Veľkou cenou BahrajnuBritský pilot formuly 1 George Russell na Mercedese pred Veľkou cenou Bahrajnu Zdroj: TASRP/AP/Tolga Bozoglu

BRATISLAVA - Patrí k najrýchlejším pilotom, jeho talent je nespochybniteľný, mnohí mu predpovedajú žiarivú budúcnosť a hromadu trofejí. S ikonickou, no trápiacou sa stajňou Williams, kde britský pilot George Russell pôsobí, to však pôjde len veľmi ťažko.

Slávna značka kráľovnej motoršportu sa síce pomaly, ale isto zlepšuje, na bodované pozície to však zďaleka nestačí. A to napriek faktu, že jasným lídrom tímu je dvadsaťtriročný pilot, ktorý z auta pravidelne žmýka maximum a umiestňuje sa okolo 15. priečky.

Svoje nesporné jazdecké umenie dokázal aj počas vlaňajšej Veľkej ceny Sachiru, kde dostal životnú šancu nasadnúť do suverénne najlepšieho monopostu F1. Skúsenosť to bola sladko-trpká, nakoľko vinou Mercedesu stratil šancu na víťazstvo, hoci svojho vtedajšieho tímového kolegu Valtteriho Bottasa jednoznačne prevýšil.

VIDEO Debut Georgea Russella v Mercedese

Práve fínskeho pilota a dlhoročného parťáka sedemnásobného šampióna Lewisa Hamiltona by mohol George Russell nahradiť. "Myslím, že všetci by sme chceli, aby sa rozhodlo do letnej prestávky. To je podľa mňa prirodzené," nechal sa počuť jazdec Williamsu v rozhovore pre magazín Autosport.

"Ak však mám byť úprimný, tak ja na to príliš netlačím, ani na Mercedes, ani na Williams, kedže sa sústredím iba na svoju prácu. Ak budem výkonmi napĺňať svoj potenciál, tak nebude problém na trhu zaujať. Myslím, že minuloročné preteky v Bahrajne mi poskytli unikátnu príležitosť. Dovtedy som bol takou malou neznámou, vzhľadom na situáciu vo Williamse,“ pokračoval rodák z King's Lynn.

George Russell Galéria fotiek (3) George Russell Zdroj: SITA/AP/Emilio Morenatti

Lewis Hamilton sa už dávnejšie vyjadril, že v kokpite Mercedesu plánuje pokračovať, avšak novú zmluvu by chcel podpísať oveľa skôr, ako tomu bolo v tejto sezóne. Russell jeho situácii veľmi dobre rozumie: "Podľa mňa je vzrušujúce, keď Lewis otvorene hovorí o nasledujúcich rokoch. Je očividné, že jeho výkonnosť je na neuveriteľnej úrovni. Pre tento šport aj pre Mercedes je len dobré, že chce pokračovať. Každý mladý pretekár sa chce porovnávať s tými najlepšími a Lewis je najlepší," povedal na margo víťaza 98 Veľkých cien.

Kam však zamieri George Russell? Mnohí odborníci tvrdia, že jeho prípadná spolupráca s Lewisom Hamiltonom by Mercedesu priniesla viac problémov než úžitku. Mladý Brit je dravý, rýchly a extrémne motivovaný. V priamom súboji Bottasa jasne porazil a kým partnerstvo Hamilton-Bottas funguje na jednotku s hviezdičkou, podpis Russella by mohol viesť k naštrbeniu vzťahov, čo by malo zrejme vplyv aj na výkonnosť inak dokonale namazaného stroja Mercedesu.

Valtteri Bottas a Lewis Galéria fotiek (3) Lewis Hamilton a Valtteri Bottas Zdroj: SITA/AP/Joan Monfort

"Počujeme množstvo špekulácií o mojom povýšení, resp. prestupe do Mercedesu. Oni ma manažujú a chcú pre moju kariéru to najlepšie. Ak si myslia, že si šancu zaslúžim, tak mi ju dajú. Ak si to však nemyslia, potom mi nájdu miesto, kde budem môcť pokračovať vo svojom vývoji. Ja cítim, že už teraz som pripravený bojovať o tituly a víťazstvá. Nech už budem kdekoľvek, chcem sedieť v aute, ktoré mi dá šancu o ne bojovať. Celú svoju kariéru som tvrdo pracoval, no nie preto, aby som bojoval o pätnáste alebo šestnáste miesto," dodal Russell.

Nechajme sa prekvapiť, kam povedú kroky jedného z najtalentovanejších pilotov v kolotoči F1. Jeho potenciálny presun do nemeckej stajne by potešil nielen samotného Georgea, ale aj milióny fanúšikov kráľovnej motoršportu. Lewis Hamilton by až tak nadšený nebol.

Viac o téme: Formula Lewis Hamilton F1 Mercedes Mercedes Valtteri Bottas George Russell
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/FORMULA 1
  • Zdroj: Športky/Patrik Seman