VIDEO Černákova Tampa doma padla po predĺžení, Marchand vybavil triumf Bostonu

Carolina znížila v sérii na 1:2Carolina znížila v sérii na 1:2 Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

TAMPA - Hokejisti Tampy Bay so slovenským obrancom Erikom Černákom prehrali v treťom zápase finále Centrálnej divízie play off NHL doma s Carolinou 2:3 po predĺžení. Hostia tak v sérii znížili stav na 1:2. Boston uspel v treťom dueli finále Východnej divízie na ľade New Yorku Islanders 2:1 po predĺžení a v sérii 2. kola play off sa ujal vedenia 2:1.

Triumf Caroliny zariadil v šiestej minúte predĺženia Jordan Staal, ktorý využil vylúčenie Nikitu Kučerova tečom po strele Sebastiana Aha. Aho mal prsty vo všetkých góloch hostí, pripísal si gól a dve asistencie. Český brankár Hurricanes Petr Mrázek sa pri prvom štarte v tohtosezónnej nadstavbe blysol 35 úspešnými zákrokmi.

"Je to zábava chytať, najmä v play off. Tieto momenty si zapamätáte do konca života. Snažíte sa odviesť maximum, pomôcť tímu a hlavne zvíťaziť," vyznal sa pre nhl.com Mrázek, ktorý podržal mužstvo najmä pri presilovke "bleskov" v predĺžení. V predošlých stretnutiach vyraďovačky dostal v bránke Hurricanes šancu Alex Nedeljkovic.

Som hrdý na tím

Carolina viedla po delovke Bretta Pesceho a strele Aha po úniku v 28. minúte 2:0, no obhajca Stanleyho pohára dokázal ešte v druhej tretine vyrovnať po dvoch nádherných presilovkových kombináciách. O víťazstve rozhodol až výborne cloniaci a tečujúci Staal pri presilovke Hurricanes. "Vždy som hrdý na mužstvo. Nech sa deje čokoľvek, zakaždým vie nájsť spôsob, ako sa opäť skoncentrovať na zápas a odvedie si svoju prácu. A to sa stalo aj dnes," spokojne konštatoval tréner "hurikánov" Rod Brind'Amour.

Hokejisti Tampy Bay prehrali Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Tampa nepotvrdila dve výhry z ľadu súpera. "Zatiaľ hráme v tejto sérii výborne. V každom jednom zápase sa zlepšujeme a to sa mi páči. Nemôžeme po tejto prehre zúfať. Hlavy hore a ideme ďalej. Treba obrátiť stranu a pripraviť sa na ďalší zápas. Boje o Stanleyho pohár sú jedna veľká húsenková dráha," tvrdil tréner Lightning Jon Cooper. "Tvorili sme hru a boli oveľa lepší v ofenzíve. Vyhrávali sme osobné súboje, vytvárali chaos pred ich bránkou. Bolo veľa vecí, ktoré sme robili dobre, len to dnes nevyšlo v náš prospech. Ak pôjdeme s rovnakým prístupom do ďalšieho zápasu, budeme mať veľké šance na úspech,“ poznamenal obranca "bleskov" Victor Hedman.

V drese Tampy odohral Erik Černák 21:38 min, mal dva mínusové body, dve strely na bránku a až deväť "hitov" - najviac zo všetkých hráčov na ľade. Útočník Caroliny Warren Foegele odstúpil z duelu v druhej tretine pre zranenie v hornej časti tela. Tréner Brind'Amour povedal, že viac o jeho zranení bude vedieť po piatkových vyšetreniach. Štvrtý zápas série je na programe v sobotu o 22.00 SELČ opäť na ľade Tampy.

Marchand hrdinom, Halák chýbal v zostave Bruins

Brad Marchand rozhodol vo štvrtej minúte predĺženia strelou z veľkého uhla o víťazstve Bostonu v hale Islanders 2:1. Pre hviezdneho krídelníka Bruins to bol druhý gól v predĺžení v tohtoročnej vyraďovačke, rozhodol aj druhý zápas série 1. kola proti Washingtonu. "Samozrejme, nebol to veľkolepý gól, no každý puk, ktorý smeruje na bránku, najmä v predĺžení, môže skončiť v bránke. Každý tím si pred predĺžení hovorí, že nemôže zbytočne prihrávať, ale treba strieľať a toto bol jasný príklad," povedal Marchand.

Hokejisti Bostonu oslavujú víťazný Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

V zostave Bruins opäť chýbal brankár Jaroslav Halák, ktorý nebol ani na striedačke. Fín Tuukka Rask chytil 28 striel súpera. "Myslím si, že oba tímy si vypracovali niekoľko šancí. Oba skvele pracovali v presilovkách i oslabeniach, takže sa z toho vyvinul zápas s minimom gólov. Bol to veľmi tesný duel," komentoval stretnutie Rask.

Boston sa ujal vedenia v 6. minúte po zásahu Craiga Smitha, jediný gól Islanders strelil v 55. minúte Mathew Barzal, ktorý poslal duel do predĺženia. Ruský brankár Semion Varlamov bol dlho oporou "ostrovanov", zneškodnil 39 striel súpera, v extra čase ho však zaskočil strelou od mantinelu z veľkého uhla Marchand. "Musím si pozrieť ten moment zo záznamu. Zatiaľ nemám k tomu čo povedať, najprv si to musím prezrieť. Bola to čudná strela, no puk si nejako našiel cestu do siete. Myslím si, že zo strany Marchanda to bola dobrá akcia," uznal Varlamov. Štvrtý zápas série sa bude hrať na Long Islande v noci na nedeľu o 1.15 SELČ.

2. kolo play off NHL /na 4 víťazstvá/:

tretí zápas finále Východnej divízie
NEW YORK ISLANDERS - BOSTON BRUINS 1:2 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Góly: 55. Barzal (Palmieri, Pulock) – 6. Smith (Hall, Grzelcyk), 64. Marchand (McAvoy, Bergeron). Brankári: Varlamov - Rask, strely na bránku: 29:41, 12.000 divákov.
/stav série: 1:2/

tretí zápas finále Centrálnej divízie
TAMPA BAY LIGHTNING - CAROLINA HURRICANES 2:3 pp (0:0, 2:2, 0:0 - 0:1)
Góly: 29. Point (Kučerov, Stamkos), 37. Killorn (Kučerov, Point) – 26. Pesce (Svečnikov, Aho), 28. Aho (Teräväinen, Slavin), 66. Staal (Aho, Teräväinen). Brankári: Vasilevskij - Mrázek, strely na bránku: 37:27, 13.544 divákov.
/stav série 2:1/

Viac o téme: New York Islanders Boston Bruins Tampa Bay Lightning Carolina Hurricanes Erik Černák