Vladimír Vůjtek netají sklamanie nad vypadnutím: Čakal som, že budeme hrať o medaily

Vladimír VůjtekVladimír Vůjtek Zdroj: Profimedia

PRAHA - Česká hokejová reprezentácia si bude musieť počkať na ukončenie medailového pôstu na majstrovstvách sveta minimálne ďalší rok. Bývalý tréner národného tímu Vladimír Vůjtek priznal, že ho štvrťfinálová porážka s Fínskom na šampionáte v Rige sklamala, nadšený ale nebol z výkonov tímu v priebehu celého turnaja.

"Som trošku sklamaný, pretože som čakal, že budeme hrať o medaily. Že postúpime do semifinále. Dokonca som tipoval, že získame medailu," povedal Vůjtek. "Narazili sme na Fínsko, čo je súper, ktorý nám veľmi nesedí, čo sa tiež ukázalo a nedokázali sme sa proti ich obrane presadiť. Na druhú stranu mohli sme mať iného súpera, keby sme odohrali lepšie základnú skupinu," podotkol sedemdesiatštyriročný kouč.

Český tím síce v príprave na majstrovstvá vyhral všetkých deväť zápasov, hneď na úvod ale dvakrát prehral a herne sa mu príliš nedarilo ani potom, aj keď po následných piatich výhrach do štvrťfinále postúpil. "Bolo to striedavé. Z úvodu nám dva zápasy nevyšli, štvrtý so Švédmi sme hrali od polovice dobre. Mali sme poraziť Bielorusov za tri body, vyhrať (za tri body) aj s Dánmi. To sú zápasy, ktoré nám nevyšli a v konečnom účtovaní nám chýbali," povedal Vůjtek.

Emil Kristensen a David Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Oksana Dzadan

Reprezentačný kouč Filip Pešán v Lotyšsku takmer celý turnaj hľadal ideálne zloženie jednotlivých útočných formácií. Vůjtek to považuje za súčasný trend. "Niektorí tréneri to robia, hlavne tí v západnej Amerike. Ja som skôr pre ten východoeurópsky štýl, kedy sa zostava moc nemení. Postaví sa základ, a keď nedôjde k zraneniu alebo niečo nefunguje, tak som pre to, aby sa do toho nezasahovalo. Dnes je trénerská práca iná a je trend, že každý musí vedieť hrať s každým," uviedol tréner, ktorý viedol Česko v sezóne 2015/16.

Vůjtka ale prekvapilo, že pre štvrťfinále sa nevošiel do zostavy kreatívny útočník Michael Špaček. "Prekvapilo ma aj to, že jeho formácia nehrala prvý zápas na turnaji," poukázal Vůjtek na skutočnosť, že Pešán sa proti Rusku rozhodol nenasadiť formáciu Lenc - Špaček - Stránský, ktorej sa darilo na Českých hrách v Prahe. "Nie je to kritika trénerov, ale prekvapilo ma to. Myslím si, že Špaček mal na to, aby hral," povedal Vůjtek.

Filip Pešán a hokejisti Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Roman Koksarov

Celkovú úroveň MS podľa skúseného trénera ovplyvnila skutočnosť, že jednotlivé tímy postrádali elitných hráčov z NHL. "Druhou vecou sú zložité podmienky. Hráči sú mesiace zviazaní v bublinách a nie každý to dobre znáša. Pre všetkých je náročné vyjsť zo svojho zázemia a tam ani nemôžu ísť na kávu. Kto to nezažil, si to nedokáže predstaviť," uviedol Vůjtek k dôvodom radu prekvapivých výsledkov.

Kto získa v Rige zlaté medaily, nechcel Vůjtek tipovať. "Práve som počúval Tomáša Plekanca, ktorý hovoril, že dal na štvrťfinále štyri tipy a všetky boli zlé. Ja som na tom rovnako, neuhádol som ani jeden výsledok," pousmial sa Vůjtek.

V súboji USA a Kanady ale verí skôr Kanaďanom. "V skupine síce Američania vyhrali 5:1, ale myslím si, že to už sa opakovať nebude. Povedal by som, že sa Kanada nejakým zázrakom dostane do finále a narazí na Fínsko," uviedol s tým, že v druhom semifinále očakáva výhru Fínov nad Nemeckom. "Mužstvá, ktorým som držal palce, sú všetky vonku, takže už je mi teraz celkom jedno, ako to dopadne. Pozriem sa, či to bude dobrý hokej, a to je všetko," dodal Vůjtek.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Vladimír Vůjtek Česko MS v hokeji
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK