Obrovská kauza, ktorá otriasla celým Tureckom: Padli vyše tisícročné tresty!

Súčasný predseda klubu Ali KoçSúčasný predseda klubu Ali Koç Zdroj: Profimedia

ISTANBUL - Istanbulský súd uložil tresty vo výške 161 až 1972 rokov odňatia slobody trom ľuďom, ktorí podľa neho pred rokmi stáli za falošnými obvineniami, že vedenie futbalového klubu Fenerbahce manipulovalo výsledky zápasov. Informovala o tom agentúra Anadolu.

Predseda Fenerbahce Aziz Yildirim bol v roku 2012 odsúdený a strávil rok vo väzení a klub bol na dve sezóny vylúčený z Ligy majstrov. Prípad bol znovu otvorený v roku 2016, keď prokuratúra oznámila, že bol založený na konšpiráciu. "Žiadny verdikt sa nemôže vyrovnať tomu, čo Fenerbahce a milióny jeho fanúšikov počas toho dlhého procesu zažili," okomentoval podľa agentúry AFP rozsudok súčasný predseda klubu Ali Koç.

Padli neuveriteľné doživotia

Súd poslal do väzenia na 1406 rokov Hidayet Karacu. Ten viedol mediálnu skupinu Samanyolu, ktorú neskôr vláda zrušila. Karaca bol odsúdený za vyzývanie na odpočúvanie telefónnych hovorov a falšovanie dokumentov. Bývalý policajný šéf Nazmi Ardiç bol odsúdený na 1972 rokov a 10 mesiacov okrem iného za falšovanie dokumentov a intrigovanie proti klubu.

Iný bývalý zamestnanec polície si má odpykať 161 rokov a osem mesiacov za falšovanie dokumentov a napomáhanie ozbrojenej teroristickej organizácii. Všetci traja odsúdení boli obvinení z príslušnosti v hnutí duchovného Fethullaha Gülen, ktoré Ankara považuje za teroristické.

Fethullah Gülen Galéria fotiek (2) Fethullah Gülen Zdroj: SITA/AP/Selahattin Sevi

Od začiatku obviňoval Fethullaha Gülena

Yildirim, ktorý stál na čele klubu v rokoch 1998 až 2018, bol v roku 2012 odsúdený na šesť rokov za manipulovanie výsledkov a nakoniec strávil za mrežami rok. V roku 2015 bol zbavený viny. Yildirim po celú dobu tvrdil, že je nevinný a že komplot proti klubu zosnovalo Gülenovo hnutie.

Časť fanúšikov predpokladala, že za ťažením proti Fenerbahce stojí vláda a toto podozrenie ešte viac posilňovalo spojenectvo, ktoré vtedy existovalo medzi Gulenom a prezidentom Recep Tayyip Erdoğanom, uviedla agentúra AFP. Gülen sa však neskôr stal Erdoganovým úhlavným nepriateľom a aktuálne sa zdržiava v exile v zahraničí. Prezident ho viní, že sa pokúsil zosnovat v roku 2016 štátny prevrat.

Viac o téme: Turecko Fenerbahce Istanbul Ali Koc Fethullah Gülen
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články