Toto je naozaj bláznivý turnaj! Kanada a Fínsko si zopakujú finále z Bratislavy

Kanada - FínskoKanada - Fínsko Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

RIGA - Bitku o zlato si na majstrovstvách sveta v Rige zopakujú po dvoch rokoch tímy Fínska a Kanady. V prvom sobotnom semifinále porazili Kanaďania v zámorskom derby tím Spojených štátov amerických 4:2. Fíni, ktorí hrajú v lotyšskej metropole v pozícii obhajcov zlata, postúpili do finále vďaka výhre nad Nemeckom 2:1 a budú sa snažiť o štvrtý titul v histórii. Kanada už dosiahla na zlato dvadsaťšesťkrát, naposledy pred piatimi rokmi.

Kanaďanom sa v dueli so zámorským sokom podarilo odplatiť jasnú porážku 1:5 zo základnej skupiny. Išlo o jeden z troch zápasov v úvode turnaja, po ktorých nemali zverenci kouča Gerarda Gallanta ani bod. Museli potom zachraňovať postup do štvrťfinále play-off, ale teraz už majú istotu medaily.

Kanada viedla už od úvodu zápasu, Američania síce do konca prvej tretiny vyrovnali, ale na štarte tretej časti už mali zase dvojgólové manko. Dvoma gólmi pomohol kanadskému výberu k postupu Andrew Mangiapane. Na turnaji dal už sedem gólov a dotiahol sa v tabuľke strelcov na vedúceho Brita Liama ​​Kirka. Po dvoch asistenciách si pripísali ďalší útočníci Connor Brown a Nick Paul.

"Toto je naozaj bláznivý turnaj," vyhlásil Mangiapane. "Začali sme ho tromi porážkami, ale teraz zrazu hráme náš najlepší hokej. Hráme vážne dobre, sme na vlne a chýba nám zvládnuť už len jediný zápas, aby sme došli k cieľu. A to tiež chceme, ešte nie je koniec," dodal Mangiapane.

Fínsky výber vedený koučom Jukkom Jalonenom si vypracoval dvojgólový náskok v druhej polovici úvodnej tretiny zásluhou gólov Iira Pakarinena a Hannesa Björninena. Krátko po polovici zápasu znížil v presilovke Matthias Plachta a ukončil tak po 127 minútach a 45 sekundách nepriestrelnosť Jussiho Olkinuora, na viac už ale Nemci napriek streleckej prevahu nedosiahli. V celom zápase prestrieľali favorizovaných Fínov 28:17.

Finále sa začne v nedeľu o 19:15 SELČ. Pred dvoma rokmi v Bratislave, kedy sa hral šampionát naposledy, pretože ten minuloročný vo Švajčiarsku bol kvôli pandémii koronavírusu zrušený, zvíťazili Fíni 3:1, hoci inkasovali ako prvý. Od 14:15 nastúpia k súboju o bronz tímy USA a Nemecka, ktoré tak naďalej čaká na svoj prvý titul.

Viac o téme: Fínsko Kanada