Kľúčový súboj slovenských legiend: Slafkovský obhájil miesto v národnom tíme na úkor Martikána!

Alexander SlafkovskýAlexander Slafkovský Zdroj: TASR/Pavol Zachar

BRATISLAVA - Alexander Slafkovský bude aj v tejto sezóne súčasťou slovenskej reprezentácie C1 vo vodnom slalome. Miesto si zaistil na úkor dvojnásobného olympijského víťaza Michala Martikána, keď zvíťazil v nedeľných pretekoch 6. kola Slovenského pohára v Čunove, ktoré boli zároveň záverečným nominačným podujatím.

Slafkovský uspel práve pred Martikánom o 0,78 sekundy. Pred záverečnou fázou nominácie pritom nebol v ideálnej pozícii, keď na istotu potreboval dvakrát vyhrať. V sobotu síce obsadil druhé miesto, ale zdolal ho iba Matej Beňuš, ktorý má vďaka účasti na olympiáde v Tokiu isté miesto. Tridsaťosemročný Slafkovský si tak sčasti napravil chuť po neúspešnej olympijskej kvalifikácii, keď mu nevyšli posledné preteky na ME v Ivrei a účasť v Tokiu si vybojoval Beňuš.

"Večer bude v správach, že v Maďarsku stúpla voda z toho kameňa, čo mi spadol zo srdca," uviedol Slafkovský pre web canoe.sk. "Po dojazde som pozeral na tabuľu, nevedel som čo a ako, body som vôbec nesledoval, len som že musím zájsť čo najlepšie. Že keď budem oba dni pred Michalom, mohlo by to vyjsť. Nakoniec mi tréner ukazoval, že sa to podarilo, takže po dlhej dobe pri vode šťastný. Načakal som, že túto sezónu sa budem vôbec tešiť z toho, že sa dostanem do reprezentácie, cieľ bol úplne niekde inde. Ale po veľkom sklamaní mám opäť dôvod na radosť," povedal člen VŠC Dukla Banská Bystrica. Tretím členom reprezentačného tímu v C1 mužov bude Marko Mirgorodský. Ten si to zaistil už v sobotu, keď mu na definitívu stačilo tretie miesto.

Tretím členom reprezentačného tímu v C1 mužov bude Marko Mirgorodský. Ten si to zaistil už v sobotu, keď mu na definitívu stačilo tretie miesto.

Nabitá bude aj ženská zostava

V ženskej céjednotke budú reprezentovať Slovensko okrem olympioničky Moniky Škáchovej aj Zuzana Paňková a Simona Glejteková, ktorá si zaistila miesto v družstve vďaka nedeľnému triumfe pred Paňkovou a Soňou Stanovskou, ktoré dosiahli rovnaký čas. "Padol mi obrovský kameň zo srdca, boli to veľké nervy a stres až do konca. Som nesmierne rada, že to vyšlo. Snažila som sa veľmi nevnímať, že musím zájsť dobrú jazdu. Chcela som, len aby mi všetko vyšlo, sústredila som sa len na trať a na seba, nie na to, ako idú baby. Celkom sa mi šlo dobre, až na prvú bránu, ktorú som hneď ťukla, čo ma zneistilo, ale potom som to dobehla. Bola to oveľa náročnejšia kvalifikácia ako pred pár týždňami na ,Európu‘, o to viac ma teší, že som potvrdila seniorku. Kanál je iný, ako bol predtým, valce sú silnejšie, voda je náročná, trať bola plynulá, dalo sa ísť s vodou. Veľmi sa teším na domáce majstrovstvá sveta v Bratislave," povedala Glejteková pre canoe.sk.

Radosť v očiach bolo vidieť aj na šestnásťročnej Zuzane Paňkovej, ktorá potvrdila reprezentačnú príslušnosť z májového európskeho šampionátu. "Som spokojná, bolo to veľmi náročné, náročnejšie než kvalifikácia na ,Európu‘, lebo nové Čunovo je naozaj ťažké. Aj v hlave som mala, že keď sa to podarilo raz, patrilo by sa tam znova dostať, preto to bola výzva. Dnes už sa na mne podpísala aj únava, do poslednej jazdy v kajaku som už dala všetko, hoci to napokon nevyšlo. V konečnom dôsledku som rada, že v seniorke pôjdem len singel, lebo dablovať, do toho rovnaký scenár na juniorských podujatiach, bolo by toho veľa. Priorita je juniorka, tam ešte nemám medailu a ešte môžem jazdiť dva roky. Seniorka je najmä na psychiku, učiť sa od najlepších. Potom prídem na juniorské preteky a môžem si povedať, že keď som zvládla to predtým, dám aj toto," zhodnotila členka Športového centra polície.

Posledné voľné miesto v ženskom kajaku popri Eliške Mintálovej a Jane Dukátovej si vypádlovala Soňa Stanovská. "Vedela som, že musím ísť dobre a vyhrať. Na druhej strane moje súperky pokazili, čo mi dalo možnosť trochu istiť, ale zasa v športe sa to nevypláca. Rozhodne sa z toho teším, super to dopadlo. Posledné dva týždne som sa na tréningoch cítila u kúsok lepšie na kajaku, plávalo to, loď robila, čo ja chcem. Singel mi ušiel o bod, dnes o jednu stotinu, čiže som bola nešťastná, ale v kajaku som si to vylepšila. Mládežnícke vrcholné podujatia pôjdem aj-aj," prezradila Stanovská, ktorá sa na 1. kole Svetového pohára predstaví v oboch disciplínach, keďže singlistku Zuzanu Paňkovú zamestnajú školské povinnosti.

Medzi kajakármi doplnil Jakuba Grigara a Martina Halčina, rovnako ako na ME, Adam Gonšenica. "Boli to rovnaké stresy. V boji o európsky šampionát som pokazil prvé dva preteky, musel som doháňať, podarilo sa. Rovnako teraz, v Mikuláši sa mi nedarilo a zasa som musel doťahovať. Vyšlo to, neskutočne som šťastný. Očividne, pod tlakom mi to ide dobre, tak mi vyšli aj ME v Ivrei. Teraz sa teším na sveťáky a najmä na septembrové domáce majstrovstvá sveta v Čunove. Obrovský rozdiel je jazdiť medzi seniormi, trestá sa každá chybička. Stále platí, že dobré jazdy vychádzajú z kvalitných tréningov," povedal Gonšenica.
      
Reprezentácia 2021:
C1M: Matej Beňuš, Marko Mirgorodský, Alexander Slafkovský
C1Ž: Monika Škáchová, Simona Glejteková, Zuzana Paňková
K1M: Jakub Grigar, Martin Halčin, Adam Gonšenica
K1Ž: Eliška Mintálová, Jana Dukátová, Soňa Stanovská

Výsledky z nedele:
C1 ŽENY: 1. Glejteková 109,31/4, 2. Paňková 111,69/6 a Stanovská 111,69/4
C1 MUŽI: 1. Slafkovský 88,30/0, 2. Martikán 89,08/0, 3. Beňuš 90,97/2, 4. Dodok 98,71/2
K1 MUŽI: 1. Gonšenica 88,79/2, 2. Halčin 90,00/2, 3. Munsch (Švaj.) 91,68/2, 4. Mráz 91,99/0
K1 ŽENY: 1. Stanovská 99,57/0, 2. K. Ďurecová 102,67/4, 3. Paňková 105,54/4.

Viac o téme: Michal Martikán Alexander Slafkovský
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR