Príbeh majstrov sveta ako z filmu: Do štvrťfinále ich posunuli iní, nakoniec berú zlato!

Tím Kanady oslavuje s trofejou po zisku zlata vo finálovom zápaseTím Kanady oslavuje s trofejou po zisku zlata vo finálovom zápase Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

RIGA - Kanadskí hokejisti získali na 84. majstrovstvách sveta v Rige zlaté medaily. V nedeľnom finále zdolali Fínsko 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 67. minúte Nick Paul.

Nevydarený vstup

"Javorové listy" dosiahli na zlaté medaily aj napriek mimoriadne nevydarenému vstupu do šampionátu, keď prehrali úvodné tri zápasy v základnej B-skupine. Hneď prvý zápas ich zdolali domáci lotyšskí hokejisti, ktorí si pripísali cenný skalp. V druhom zápase v zámorskom derby podľahli USA predvedčivo 5:1 a všetko nasvedčovalo tomu, že Kanada má zjavné problémy. Keď však prišla tretia prehra s Nemeckom, kanadský tím začal rátať, či vôbec postúpi do štvrťfinále.

Striedačka Kanady Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

Do štvrťfinále ich posunuli iní

Do neho postúpili až zo 4. miesta, pričom v závere skupinových bojov už nemali postup vo vlastných rukách. V záverečných kolách zdolala Kanada Taliansko, ale v poslednom skupinovom zápase prehrali s Fínskom 3:2 po nájazdoch a tak museli čakať ešte na svojich súperov. Do vyraďovacej časti ich nakoniec poslali Nemci, ktorí dokázali zvíťaziť nad Lotyšskom v riadnom hracom čase. Smutní domáci hokejisti tak skončili a do štvrťfinále smerovala Kanada.

Cole Perfetti strieľa gól Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

Vo vyraďovačke sa rozohrali

Vo štvrťfinále otočili skóre s Ruskom a vyhrali 2:1 po predĺžení a razom boli v hre o medaily. Ich víťazstvo proti ruskej mašine sa vôbec nečakalo a ruská prehra bola naozaj krutá. V zámorskom semifinále si javorové listy poradili s USA celkom hladko 4:2. A tu už bolo jasné, že Kanada má na to, aby vyhrala aj zlato.

Andrew Mangiapane uniká Colinovi Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

Fínsku oplatili prehru zo Slovenska

Na finále sa poriadlne pripravili. Veľmi dobre fungujúcu defenzívu Fínov sa Kanade podarilo prelomiť. Vo finále vrátili Fínsku prehru z finále predošlých MS 2019 v Bratislave. Napínavý súboj však muselo rozhodnúť až predĺženie, v ktorom sa stal hrdinom Nick Paul. Pre Kanadu je to 27. titul v histórii a celkovo 51. medaila z MS. Získala svoje prvé zlato od MS 2016 v Rusku.