Boj proti rasizmu rozdelil futbalový svet: Stanciu vysvetlil, prečo si odmietol kľaknúť

Nicolae Stanciu (v strede) počas prípravného zápasu s AnglickomNicolae Stanciu (v strede) počas prípravného zápasu s Anglickom Zdroj: SITA/AP/Paul Ellis

MIDDLESBROUGH - Rumunský futbalista Nicolae Stanciu sa pred začiatkom prípravného zápasu v Anglicku nepripojil k pokľaknutiu na podporu hnutia Black Lives Matter. Vyjadril tým solidaritu so spoluhráčom z pražskej Slavie Ondřejom Kúdelom, ktorý dostal desaťzápasový trest od UEFA za údajnú rasistickú urážku protihráča Glena Kamaru z Rangers.

Pred výkopom v Middlesbrough na trávniku pokľaklo 20 hráčov, stáť ostali len Stanciu a ďalší rumunský reprezentant Ionut Nedelcearu. "Urobil som to, aby som ukázal solidaritu s Kúdelom, mojím spoluhráčom zo Slavie. Dostal trest bez dôkazov. Neverím, že pokľaknutie je riešenie," povedal rumunskej televízii dvadsaťosemročný stredopoliar, ktorého tím podľahol favorizovanému Anglicku 0:1.

Kontrolná, etická a disciplinárna komisia UEFA v apríli potrestala Kúdelu za incident z 87. minúty odvetného stretnutia osemfinále Európskej ligy v Glasgowe, ktoré Slavia vyhrala 2:0 a postúpila. Záložník Kamara potom, čo mu český stopér čosi pošepol, obvinil súpera z toho, že ho nazval opicou. Kúdela pripustil, že fínskeho hráča tmavej pleti počastoval vulgarizmom, ale rasistickú urážku od začiatku popiera.

Odvolacia komisia potvrdila verdikt disciplinárky, ale tridsaťštyriročný reprezentant, ktorý príde o majstrovstvá Európy, sa odvolal na Medzinárodnú športovú arbitráž v Lausanne.

Viac o téme: Slavia Praha Anglicko Rumunsko Nicolae Stanciu Ondřej Kúdela Glen Kamara
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články