KOMENTÁR Slovensko na MS v hokeji nesklamalo, ale cesta k cieľu je ešte ďaleká

Na snímke slovenská striedačka na MS v hokeji 2021Na snímke slovenská striedačka na MS v hokeji 2021 Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Ešte nikdy nesedel na palube lietadla smerujúceho na svetový šampionát tak mladý tím ako tento rok. Slováci sa do Rigy vybrali s trinástimi nováčikmi, jediným hráčom NHL, ale s o to väčšou motiváciou a túžbou dokázať, že aj naša malebná krajina pod Tatrami je stále súčasťou hokejovej mapy sveta.

Ruku na srdce, bol to veľmi zvláštny šampionát, ktorý nemá v histórii obdobu. Pri pohľade na zostavy jednotlivých tímov by si nezainteresovaný divák mohol pomyslieť, že sleduje len prípravu a ostrá skúška odštartuje až o pár týždňov. Pandémia, izolácia s ňou spojená, ale aj rôzne iné okolnosti spôsobili, že sa v Rige nezišla absolútna svetová špička. Ba, ani tá širšia, veď "javorové listy" či "tri korunky" poslali do boja svoje "céčkové" výbery, avšak hviezdami nabité neboli ani ostatné družstvá.

Prehliadka budúcich superhviezd?

Vznikol tak priestor pre druhý sled, no najmä mladých hráčov, ktorí by za normálnych okolností nemali šancu pričuchnúť k vôni svetového hokeja. Je veľmi pravdepodobné, že ak sa o desať rokov spätne obzrieme na práve skončený šampionát, tak zistíme, že toto bola prehliadka budúcich svetových superhviezd.

A možno aj tých našich. Na mladíkov totiž stavilo aj Slovensko. V 28-člennom kádri boli iba štyria tridsiatnici, najstarším z nich bol Dávid Buc (34), skúsenosti na rozdávanie mali aj Branislav Konrád (33), Július Hudáček (32) či Marek Ďaloga (32). Vekový priemer slovenského tímu bol iba 24,75 rokov, nižší priemer nemala reprezentácia na žiadnom predošlom šampionáte.

Zľava Peter Cehlárik, generálny Galéria fotiek (88) Zľava Peter Cehlárik, generálny manažér Miroslav Šatan, kapitán Marek Ďaloga, hlavný tréner Craig Ramsay a Marek Hrivík počas spoločného fotenia slovenského tímu Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V súvislosti s našim tímom sa hovorilo predovšetkým o troch menách. Raritou na súpiske MS (obzvlášť tej slovenskej) bol osemnásťročný bek Samuel Kňažko, ktorý sa svojej role zhostil viac ako dobre. Ešte pozoruhodnejšie je, že dres s dvojkrížom na hrudi si na veľkom svetovom podujatí obliekli aj dvaja sedemnásťroční benjamínkovia, vekom síce stále deti, no výkonmi de facto vyspelí hokejisti – Šimon Nemec a Juraj Slafkovský.

Nitriansky zadák patril k najvyťažovanejším hráčom Slovenska. Svoje hokejové umenie predviedol už v úvodných minútach šampionátu, keď šikovným ťahom a inteligentnou prihrávkou poslal do gólovej šance Kristiána Pospíšila a ten prepálil všetko, čo mu stálo v ceste. Nemec hral ako ostrieľaný mazák, a aj keď sa, ani on, celkom prirodzene, nevyhol chybám, jeho hokejové IQ, zdravá drzosť a schopnosť vytvoriť z ničoho niečo nápadne pripomínali nášho niekdajšieho presilovkového režiséra s číslom 17.

Nesklamal ani Slafkovský. Patril k najaktívnejším útočníkom a hádam aj najväčším neprajníkom a pochybovačom ukázal, prečo ho už mnohí vidia v NHL. V osobných súbojoch pôsobil na "košikára" neobyčajne vyspelo a pri mantineli bol prakticky neodstaviteľný od puku. Za celú prípravu a následne aj šampionát by sme napočítali desiatky šancí, do ktorých sa tento nádejný Košičan dostal. Už len to je obrovské plus. Ak k tomu v budúcnosti pridá aj potrebnú efektivitu (o čom nepochybujeme), tak sa rozhodne máme na čo tešiť.

Juraj Slafkovský Galéria fotiek (88) Len sedemnásťročný útočník Slovenska Juraj Slafkovský Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Niečo vyšlo a niečo nie

Pochváliť musíme aj náš prvý útok, ktorý odohral výborný turnaj a darilo sa mu aj bodovo. Peter Cehlárik s Marekom Hrivíkom preniesli do Lotyšska to, čo predvádzali aj vo švédskej SHL. Z oboch sálala veľká pohoda, hrali dominantne, efektívne aj efektne a vynikajúco k nim zapasoval rýchlonohý krídelník Róbert Lantoši z farmárskeho tímu Bostonu Bruins. Podľa slov prezidenta zväzu a generálneho manažéra patrili k lídrom nielen na ľade, ale aj v kabíne.

Cehlárik sa stal dokonca najlepším útočníkom turnaja, čo pred ním dokázal len jeden jediný Slovák, Miroslav Šatan v Petrohrade 2000.

Čítajte aj: Na Slovákov sa na MS v hokeji nezabudlo: Cehlárik sa stal najlepším útočníkom šampionátu!

K ďalším pozitívam patrí určite vstup do turnaja, ten nám vyšiel dokonale. Potešila nás predovšetkým prvá tretina duelu s Bieloruskom, ktorá naznačila, čoho je mladý slovenský tím schopný, keď hrá zodpovedne, rýchlo a jednoducho. Dobrý pocit nám nepokazil ani nevydarený záver duelu. 

Ak si o pár rokov zaspomíname na šampionát v Rige, je celkom jasné, ktorý zápas nám príde na um ako prvý. Súboj s Ruskom, resp. Ruským olympijským výborom (ROV) bol prvou ostrou skúškou pre náš tím a zvládli sme ju na výbornú. Z chlapcov bola cítiť obrovská chuť po úspechu, súdržnosť na ľade i striedačke, počas celého zápasu sa hecovali, neváhali sa hádzať do striel a odmenou bolo nečakané, no o to sladšie víťazstvo 3:1.

Kapitán Marek Ďaloga (uprostred) Galéria fotiek (88) Kapitán Marek Ďaloga (uprostred) sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu v zápase s Ruskom Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Mrzieť nás musí nešťastná prehra so Švédskom, tým Švédskom, ktoré sa neuveriteľne trápilo, aby napokon po prvýkrát v dejinách nepostúpilo do štvrťfinále majstrovstiev sveta a premiérovo od roku 1937 skončilo na horšom ako ôsmom mieste.

Ani proti nám neboli severania lepším tímom, práve naopak, v hre piatich proti piatim sme súpera prakticky do ničoho nepúšťali, vynikajúco sme sa pohybovali a vypracovali si viaceré sľubné šance. Lenže potom to prišlo. Nešťastný gól, vylúčenie, ďalší inkasovaný gól a bolo po zápase. Kým my sme svoje šance trestuhodne zahodili, Švédi vyťažili z minima maximum a brali tri body.

Čítajte aj: Šatan je na mladé slovenské mužstvo hrdý: Vie, čo nám na šampionáte najviac chýbalo

Nalejme si čistého vína, nie všetko vychádzalo podľa predstáv. Mohli by sme vymenovať viaceré herné činnosti, v ktorých sme za svetovou elitou zaostávali, v niečom dokonca tak výrazne, že si to nemohli nevšimnúť ani tí, ktorí hokej vnímajú len počas dvojtýždňových MS.

Azda najvypuklejším problémom hokejistov spod Tatier bola slabučká efektivita, ktorá nás trápila už v príprave, no pred blížiacim sa vrcholom sezóny sme v kútiku duše verili, že v Lotyšsku nám to začne konečne padať. Nestalo sa. Ak opomenieme brilantný vstup do turnaja, keď sme po prvej tretine duelu s Bieloruskom po exportných strelách vyhrávali už 3:0, tak zvyšok šampionátu bola koncovka našim najväčším nepriateľom. Horší ako Slováci boli už len spomínaní Bielorusi.

Martin Gernát v gólovej Galéria fotiek (88) Martin Gernát v gólovej šanci v zápase proti Švajčiarsku Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Áno, jeden by povedal, že nám chýbali kanonieri, akých sme mali v minulosti hneď niekoľko. To je pravda, ale so strieľaním gólov veľmi úzko súvisí aj pohyb hráčov v okolí súperovej brány, clonenie, tečovanie i dorážanie. Jednoducho ochota brázdiť priestor, kde to poriadne bolí, ale zároveň kde padajú góly.

To isté môžeme povedať aj o hre v našom obrannom pásme. Až príliš často sme protivníkov púšťali do vyložených šancí, priestor okolo vlastnej svätyne sme nečistili dostatočne precízne, čo skúsení súperi nekompromisne trestali.

Ako vyzerá najúčinnejší recept na strieľanie gólov nám ukázali napríklad Švajčiari, ktorí väčšinu z celkových ôsmich presných zásahov strelili overenou šablónou – presnou bombou od modrej a dôraznou hrou pred našim brankárom, ktorý len zriedkakedy niečo videl. Nie je preto žiadnym prekvapením, že z pohľadu tzv. "special teams" skončilo Slovensko na chvoste pelotónu.

Vieme, kde nás tlačila topánka, vieme, v čom sa musíme jednoznačne zlepšiť.

Peter Cehlárik sa raduje Galéria fotiek (88) Peter Cehlárik sa raduje z gólu Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Beh na dlhé trate

Že to bude beh na dlhé trate s množstvom prekážok pred nami bolo zrejmé už na začiatku procesu "obrody slovenského hokeja".

Kto si myslel, alebo stále myslí, že súčasné hokejové hnutie má k dispozícii čarovný prútik a do roka a do dňa vykúzli nových Gáboríkov, Pálffyov, Višnovských, Hossov či Bondrov, mal by sa radšej párkrát prefackať. Všetko chce svoj čas. Veď vieme, ako dlho trvala Švédom ich hokejová revolúcia a takisto majme na pamäti, kde boli takí Fíni niekedy koncom osemdesiatych rokov.

Slovensko nastúpilo na správny vlak. Samozrejme, cesta k cieľu bude ešte ďaleká, kľukatá a možno aj kľukatejšia než dúfame, avšak nevyhnutným základom všetkého je túžba prinavrátiť nášmu hokeju lesk, a tú nášmu vedeniu nemožno uprieť. SZĽH na čele s Miroslavom Šatanom naštartoval množstvo užitočných a nevyhnutných procesov a do nášho hokeja prilákal viacero zaujímavých a fundovaných osobností z domova i zahraničia.

Miroslav Šatan a Craig Galéria fotiek (88) Prezident SZĽH a generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan, v pozadí tréner Craig Ramsay Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Len si spomeňme, ako v minulosti, ešte pod taktovkou Martina Kohúta, najal fínskeho odborníka Jukku Tiikkaju, aby prispel k toľko omieľanej reforme.

Mimoriadne cenným úlovkom bol aj Craig Ramsay, ktorý na jar oslávil už svoje sedemdesiate narodeniny, ale o hokejovej moderne by mohol prednášať celé mesiace. Ramsay je sympatický, rozhľadený, férový a neuveriteľne charizmatický tréner, ktorý si počas života prešiel mnohým, no nikomu to nedáva najavo. Naopak, pôsobí veľmi pokojne, rozvážne a svojich hráčov posúva neustále dopredu.

Čítajte aj: Slovensko ukázalo, že sa posúva správnym smerom: Hlasy po trpkej prehre vo štvrťfinále

Nebolo tomu v minulosti zvykom, aby sa v súvislosti so slovenským hokejom skloňovalo čarovné slovíčko "systém". Teraz tomu tak je. Improvizácia, ktorá nás celé tie úspešné roky zdobila, pomaly, ale isto odchádza do zabudnutia a na scénu nastupujú zautomatizované procesy nalinajkované videom.

Hokeju právom patrí prívlastok najrýchlejší kolektívny šport na svete. V tejto ére to platí stonásobne. Ak teda chceme byť konkurencieschopní a s návratom na stratené pozície to myslíme naozaj vážne, bez rýchlych korčuliarov schopných na ľade drieť až do úmoru sa nezaobídeme. Ramsay to vie veľmi dobre.

Spolu s realizačným tímom nastavil prísne, ale férové pravidlá a hráči ich bez šomrania rešpektujú. Do reprezentácie chodia radi, výhovorky odložili bokom a na hre aj výsledkoch slovenského tímu sa to automaticky odrazilo.

Na snímke smutní slovenskí Galéria fotiek (88) Na snímke smutní slovenskí hokejisti po prehre 1:6 vo štvrťfinálovom zápase s USA Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prvé záblesky novej, modernej éry prišli už v závere MS 2018 (spomeňme si na zápas s Českom či tretiu tretinu súboja so Švédskom), následne na domácom šampionáte v Košiciach, kde sme odohrali vynikajúce stretnutia s USA a Kanadou, a len súhrou veľmi nešťastných okolností ostali naši chlapci pred bránami štvrťfinále.

Tento rok v Rige bol šampionát celkom iný, značne ovplyvnený pandémiou, ale aj v metropole Lotyšska sme načrtli herný progres a ukázali veľa dobrého.

A dali sme aj to naše vysnívané štvrťfinále, konečne, po ôsmich rokoch.

My a oni neexistujú, sme iba my

Napriek evidentnému progresu je v slovenskom hokeji ešte roboty ako na kostole, avšak seniorské áčko je len tou povestnou čerešničkou na torte, preto nezabúdajme na toľko omieľanú každodennú mravenčiu prácu na mládežníckej a klubovej úrovni. Musíme rozšíriť základňu a s deťmi následne pracovať tak, aby mali radosť z toho, čo robia.

Nezabúdajme ani na vzdelávanie a metodiku hráčov i trénerov. Jedným z vhodných riešení je napríklad projekt hokejových akadémií, ktoré by mali vyrásť v každom krajskom meste a ktoré môžu priniesť prvé viditeľné výsledky v relatívne krátkom čase.

Zároveň platí, že ak chce byť náš najúspešnejší kolektívny šport aj v budúcnosti úspešný, musí robiť postupné kroky dopredu. Je potrebné pracovať systematicky, ide o dlhodobý proces, preto sa nebojme robiť chyby, potknúť sa a padnúť, to predsa patrí k životu a hokej nie je výnimkou. 

A na záver to najdôležitejšie. My a oni neexistujú, sme iba my.

My všetci sme jedna veľká hokejová rodina a pri pohľade dopredu nie je nič dôležitejšie ako naša spolupráca. Slovenskému hokeju nepomôžu hádky, intrigy ani nekonečné skupinkovanie. Ak aj majú jeho jednotliví protagonisti – aktuálne vedenie, jeho názoroví oponenti, kluby, legendy, médiá a v neposlednom rade aj fanúšikovia – rozličné názory, je to prirodzené a ľudské.

Konštruktívna kritika je vždy na mieste, no hľadajme prieniky, nie zámienky, prečo sa to nedá. To nie je obyčajná fráza, ale jedna veľká pravda.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 88
Viac o téme: Miroslav Šatan Branislav Konrád Peter Cehlárik Marek Ďaloga Róbert Lantoši Július Hudáček Marek Hrivík Dávid Buc Craig Ramsay Šimon Nemec Juraj Slafkovský MS v hokeji 2021
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy