VIDEO Učebnicový obrat Djokoviča: Prehrával už 0:2 na sety, potom stratil jedinú hru!

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

PARÍŽ - Srbský tenista Novak Djokovič postúpil po pätnásty raz v kariére do štvrťfinále dvojhry na Roland Garros. V osemfinále ako nasadená jednotka otočil zápas s Talianom Lorenzom Musettim. Grandslamový debutant za stavu 7:6 (7), 7:6 (2), 1:6, 0:6, 0:4 v piatom sete duel skrečoval pre bolesti v oblasti slabín. Djokovič sa vo štvrťfinále stretne s Musettiho krajanom Matteom Berrettinim, ktorý po odstúpení Švajčiara Rogera Federera postúpil bez boja.

Musetti začal proti Djokovičovi odvážne, skvele sa pohyboval a dokázal favorita pretlačiť v dlhých výmenách od základnej čiary. Na začiatku prvého setu síce prehrával 1:3, no v ďalších minútach vyrovnal na 3:3 a vynútil si tajbrejk, v ktorého dramatickej koncovke slávil úspech. Na Musettim vôbec nebolo vidno, že v Paríži ide o jeho grandslamovú premiéru, na dvorci pôsobil pokojným dojmom a prezentoval sa pestrou úderovou paletou.

V druhom sete si obaja aktéri držali podanie a rozhodnutie opäť padlo až v tajbrejku, v ktorom dominoval Musetti. Djokovič následne zamieril do šatne a krátka pauza mu pomohla. V treťom sete dvakrát zobral Talianovi podanie a získal ho jasne vo svoj prospech. Djokovič začal hrať ostrejšie a rýchlejšie, obmedzil počet nevynútených chýb. Z hry Musettiho sa naopak vytratila iskra a vo štvrtom sete inkasoval od svetovej jednotky "kanára". V piatom sete za stavu 0:4 unavený Talian zápas skrečoval pre problémy so slabinami.

Lorenzo Musetti Galéria fotiek (20) Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

"Rád hrám proti mladíkom zápasy na tri víťazné sety, pretože aj keď prehrávam 0:2, ešte stále mám šancu zvíťaziť. Fyzicky sa cítim veľmi dobre, väčšinu päťseťákov som počas mojej kariéry vyhral. Skúsenosti mi v tomto smere určite pomáhajú. Je mi ľúto, že Lorenzo musel duel skrečovať. Videl som, že kondične na tom nie je dobre a trápi sa," uviedol Srb pre akreditované médiá.

Ďalej ide aj Nadal so Schwartzmanom

Pätnástykrát postúpil na antukovom vrchole sezóny do štvrťfinále aj tretí nasadený obhajca titulu Španiel Rafael Nadal. Trinásťnásobný parížsky šampión zdolal osemnástku "pavúka" Taliana Jannika Sinnera 7:5, 6:3, 6:0. Vo štvrťfinále ho čaká desiaty nasadený Argentínčan Diego Sebastian Schwartzman, ktorého vlani zdolal v semifinále.

Nadal prehrával v úvode zápasu so Sinnerom 3:5, no potom získal štyri gemy v rade a prvý set sa stal jeho korisťou. V druhom dejstve si po dvoch brejkoch vybudoval náskok 4:0. Sinner síce následne znížil na 3:4, no koncovka patrila Nadalovi. V treťom sete Španiel úplne ovládol dianie na dvorci Philippa Chatriera a talianskemu tínedžerovi nedovolil uhrať ani jediný gem.

Rafael Nadal Galéria fotiek (20) Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

Nadviazal tak na vlaňajšie štvrťfinálové víťazstvo nad Sinnerom. "Veľmi ma teší, že som to zvládol v troch setoch. Jannik je veľmi šikovný mladík, patrí mu budúcnosť. Začal vo veľkom štýle, hral ofenzívne. Ťažil aj z toho, že som robil veľa chýb. Za stavu 5:4 však prišiel o podanie a to bol zlomový moment. V druhom a treťom sete mala moja hra vysokú úroveň. Vo štvrťfinále proti Schwartzmanovi očakávam náročný zápas. Diego má výbornú formu, odohral tu skvelé duely. Budem musieť podať maximálny výkon," uviedol Nadal v pozápasovom interview s bývalým francúzskym tenistom Fabricom Santorom.

muži - dvojhra - osemfinále:

Novak Djokovič (Srb.-1) - Lorenzo Musetti (Tal.) 6:7 (7), 6:7 (2), 6:1, 6:0, 4:0 - skreč

Diego Schwartzman (Arg.-10) - Jan-Lennard Struff (Nem.) 7:6 (9), 6:4, 7:5

Rafael Nadal (Šp.-3) - Jannik Sinner (Tal.-18) 7:5, 6:3, 6:0

Viac o téme: Rafael Nadal Novak Djokovič Jan-Lennard Struff Diego Schwartzman Jannik Sinner Lorenzo Musetti