VIDEO Záhadné defekty Strolla s Verstappenom: Čo môže za ich predčasný koniec?

Lance StrollLance Stroll Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

BAKU - Za defekty Lancea Strolla a Maxa Verstappena vo Veľkej cene Azerbajdžanu formuly 1 môžu podľa šéfa firmy Pirelli Maria Isolu pravdepodobne úlomky na trati. Nasvedčuje tomu, že ani jeden z jazdcov nehlásil pred svojou nehodou komplikácie na aute a tiež fakt, že išlo o poškodenie ľavých zadných gúm, ktoré sú na okruhu v Baku najmenej zaťažované.

Kým Stroll odstúpil zo štvrtej priečky, Verstappen prišiel po nehode štyri kolá pred koncom o víťazstvo, ktorým mohol zvýšiť vedenie v šampionáte.

"Myslím, že môžem vylúčiť zlyhanie pneumatík v dôsledku ich opotrebovania. Ľavá zadná guma nie je v Baku tou najviac namáhanou pneumatikou, pravá je na tom horšie. Nerád by som teda robil predčasné závery, ale zdá sa, že išlo o rozrezanie plášťa nejakými úlomkami," vyhlásil na webe F1 Isola.

"Iné autá s rovnakým počtom kôl ťažkosti nemali a dôležité tiež je, že tímy nemali pred defektom žiadne varovné signály, ako sú vibrácie. Nevyzerá to, že by s pneumatikami bolo niečo zle," doplnil Isola.

Na to, že trať v Baku nebola vo všetkých miestach v poriadku, poukazoval po pretekoch aj Charles Leclerc z Ferrari, ktorý sa musel v úvode vyhýbať spadnutej vetve. Ako Stroll, tak Verstappen navyše havarovali v podobnom úseku na cieľovej rovinke, čo podľa Isolu vedie k domnienke, že holandský pilot Red Bullu mohol doplatiť na zle odpratané trosky z predchádzajúcej nehody svojho súpera.

"Mohlo to tak byť. Ani u Lancea sa nedá vylúčiť, že tam predtým na trati niečo bolo," povedal Isola a poukázal na tri roky starú nehodu Valtteriho Bottasa, ktorý dostal tiež náhly defekt potom, čo narazil na úlomok.

Defekt hrozil aj Hamiltonovi

Pirelli si však po Verstappenovej nehode a následnom prerušení pretekov dve kolá pred koncom všimlo, že podobné problémy hrozili aj úradujúcemu šampiónovi Lewisovi Hamiltonovi z Mercedesu. Aj on mal podľa Isolu pneumatiku natrhnutú, a keby po červených vlajkách nenastala pauza a výmena gúm, mohla Brita stretnúť rovnaká nehoda ako Verstappena a Strolla.

"Našli sme rez na vnútornej strane ľavej zadnej pneumatiky, na ktorej Hamilton absolvoval rovnaký úsek ako Verstappen. Bol celkom hlboký a rozsiahly šesť až sedem centimetrov. Nezasiahol však konštrukciu, takže pneumatika naďalej držala pohromade. Vďaka červenej vlajke, zastávke v boxoch a výmene gúm sme tento defekt objavili," dodal Isola.

Všetky pneumatiky budú dopravené do milánskeho laboratória na skúmanie a Pirelli bude takisto prezerať dostupné fotografie, televízne zábery alebo záznamy telemetrie. Defekty chce vyjasniť do nasledujúcej Veľkej ceny Francúzska, ktorá sa koná 20. júna.

Viac o téme: Red Bull Pirelli Max Verstappen Lance Stroll Veľká cena Azerbajdžanu Aston Martin Mario Isola
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Formula 1
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články