Česi chcú v generálke na EURO zabudnúť na krutý debakel z Talianska: Je to veľká facka

Domenico Berardi a gólové oslavy Talianov, frustrovaní futbalisti ČeskaDomenico Berardi a gólové oslavy Talianov, frustrovaní futbalisti Česka Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

PRAHA - Českí futbalisti odohrajú v utorok na Letnej proti Albánsku generálku na majstrovstvá Európy. Zverenci trénera Jaroslava Šilhavého chcú v druhom prípravnom zápase pred šampionátom napraviť dojem z piatkového zápasu v Taliansku, kde utrpeli debakel 0:4.

Od rozdelenia federácií narazí reprezentácia Česka na Albánsko prvýkrát. Do Eura vstúpi český tím za týždeň v Glasgowe proti domácemu Škótsku.

Český celok sa v nedeľu vrátil zo sústredenia v Južnom Tirolsku, kde sa pripravoval od minulého pondelka. Tím si kemp v severnom Taliansku pochvaľoval až na piatkový nepodarený zápas v Bologni. Reprezentanti ešte len štvrtýkrát od rozdelenia federácie prehrali o najmenej štyri góly a len o jeden inkasovaný gól zaostali za najvyššou porážkou z predminulého zápasu v Anglicku (0:5).

Šilhavého zverenci v súčte s marcovou svetovou kvalifikáciou trikrát po sebe nezvíťazili a v posledných dvoch dueloch neskórovali. Proti Albánsku chcú aktuálne nepriaznivú bilanciu zlomiť a dobre sa naladiť na vstup do Eura.

"Priznám sa, že sa mi to (zápas v Anglicku) preháňalo v hlave. Samozrejme je to veľká facka. Asi je lepšie dostať takúto facku teraz ako na samotných majstrovstvách. Musíme sa z toho otriasť, poučiť a ísť ďalej. A už premýšľať o ďalšom zápase s Albánskom a potom o samotných majstrovstvách," povedal Šilhavý.

Český celok tradične odohrá posledný zápas pred majstrovstvami po návrate zo sústredenia na domácej pôde. V posledných dvoch generálkách pred európskymi šampionátmi v rokoch 2012 a 2016 reprezentácia prehrala zhodne 1:2 s Maďarskom a potom s Južnou Kóreou.

Česi nakoniec budú mať počas Eura základňu v Prahe a na zápasy budú lietať. Kvôli hrozbe karantény pre celé mužstvo aj v prípade len jedného pozitívneho testu na koronavírus vedenie reprezentácie zrušilo pôvodne plánovaný kemp v Edinburghu.

Albánsko na Euro nepostúpilo, na veľkej akcii sa predstavilo doteraz len raz pred piatimi rokmi. Balkánsky tím má ale veľmi dobrú formu - z posledných deviatich zápasov prehral jediný a v troch z posledných štyroch neinkasoval. V sobotu Albánci remizovali vo Walese 0:0 a vonku už sedemkrát po sebe neinkasovali. Vlani navyše zvíťazili v skupine C Ligy národov.

"Česko je podobne nebezpečný tím ako Wales. Kvalifikovali sa na majstrovstvá Európy, čo samo o sebe vypovedá o tom, akú má kvalitu. Pre nás výborná skúška," povedal taliansky tréner Albáncov Edoardo Reja. Hlavné hviezdy balkánskeho tímu hrajú v Taliansku, dve z nich, brankár Etrit Berisha a obranca Elseid Hysaj, ale vypadli pre zranenia.

Ciro Immobile a David Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Zdravotné problémy trápili aj český celok. Na sústredení naplno netrénoval útočník Adam Hložek a problémy mala dvojica stopérov Tomáš Kalas a Ondřej Čelůstka, ktorý musel s Talianskom striedať. Všetci traja už sú ale fit a mali by byť proti Albánsku k dispozícii.

Zápas začne na Letnej v utorok o 20:15 a podľa schválenej vládnej úpravy môže do hľadiska na vonkajšej akcii 2000 ľudí. Národný tím v súčte s Československom delí jediný gól od jubilejného 1500. gólu v reprezentačnej histórii.

Viac o téme: Česko Albánsko Jaroslav Šilhavý
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK