VIDEO Velikán nášho športu po 26 rokoch mimo reprezentácie: Čo bude ďalej s Michalom Martikánom?

Michal Martikán Michal Martikán Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA – Mnohí ho označujú za kráľa divokej vody. A právom. Michal Martikán je už dlhé roky ozdobou (nielen) slovenského športu. Prvý medailový úspech, v tom čase naozaj senzačný, zaznamenal už ako šestnásťročný, keď si z MS v anglickom Nottinghame odniesol bronz, aby následne o rok neskôr ovládol olympiádu v Atlante 1996.

Odvtedy prešlo takmer štvrťstoročie, no štvornásobný slovenský Športovec roka je stále na scéne.

Martikánova zbierka trofejí je vskutku unikátna, na konte má desiatky cenných kovov z vrcholných podujatí a patrí k najväčším legendám histórie vodného slalomu. V budúcej sezóne ale žiadnu medailu nepridá, keďže v nedeľných pretekoch 6. kola Slovenského pohára v Čunove, ktoré boli zároveň posledným nominačným podujatím, zaostal za Alexandrom Slafkovským o 0,78 sekundy.

Jeho ikonické červené kanoe a technicky nádhernú jazdu plnú milimetrových prejazdov okolo bránok tak v budúcom ročníku na veľkom podujatí neuvidíme. "26 rokov som bol nepretržite v reprezentácii. Mrzí ma to, ale už s tým nič nespravím, jedine ak by som mohol ísť ešte raz na vodu," povedal Martikán v rozhovore pre RTVS.

V máji oslávil už svoje štyridsiate druhé narodeniny, ale o ukončení mimoriadne bohatej kariéry ešte nerozmýšľa. Svetlom na konci tunela by pre Martikána mohol byť aj budúcoročný európsky šampionát, ktorý sa bude konať v jeho rodnom Liptovskom Mikuláši.

"Potrebujem čas jednoznačne sa rozhodnúť, čo ďalej. Motivácií pokračovať je viac, jednou z tých top je domáci európsky šampionát," dodala zrejme najväčšia osobnosť nášho vodného slalomu.

99 medailí

Súčasťou národnému tímu v kategórii C1 mužov tak v budúcej sezóne budú Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Marko Mirgorodský. Okrem Martikána bola sklamaná aj ďalšia veľká osobnosť spod Tatier, dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská. Poslednú voľnú miestenku v ženskom kajaku popri Eliške Mintálovej a Jane Dukátovej si v čunovskom areáli Divoká voda vybojovala Soňa Stanovská.

"Je to veľká škoda, pretože títo dvaja športovci nám priniesli nepočetné množstvo medailí. Michal Martikán ich má z vrcholných podujatí, zo svetových pohárov, majstrovstiev Európy, majstrovstiev sveta, olympijských hier, 99...

Osobne nepoznám iného športovca, ktorý by mal takúto zbierku, ani z novín. A rovnako Elena Kaliská, ktorá dosiahla vo svojej kariére všetko, čo sa dosiahnuť dalo – šesťkrát celkovo vyhrala Svetový pohár, vypádlovala si dve zlaté olympijské medaily, bola majsterka sveta, viacnásobná majsterka Európy.

Vodný slalomár Michal Martikán Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Títo ľudia priniesli do nášho športu nesmierne veľa profesionality a skúseností, ktoré odovzdávali ďalej, priamo aj nepriamo. Aj preto ich v reprezentácii nahradili mladší, ktorí sa museli roky na nich ťahať a pokiaľ ich chceli zdolať, museli trénovať tvrdšie, ako keby takúto konkurenciu na Slovensku nemali.

Týmto dvom športovcom, ktorí sa tentoraz nedostali do reprezentácie, môžem v mene Slovenskej kanoistiky len veľmi pekne poďakovať a zaželať im veľa odhodlania do ďalšej tvrdej roboty," citoval športového riaditeľa sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáša Giertla portál canoe.sk.

Michal Martikán je prvým a dodnes aj našim najmladším šampiónom pod piatimi kruhmi – v čase svojho veľkého víťazstva v Atlante mal len 17 rokov, 2 mesiace a 9 dní. S piatimi medailami (2-2-1) je taktiež najúspešnejším Slovákom v histórii letných olympijských hier.

Viac o téme: Michal Martikán Jana Dukátová Matej Beňuš Elena Kaliská Alexander Slafkovský Lukáš Giertl Soňa Stanovská Eliška Mintálová
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • VIDEO: Facebook/Šport v RTVS
  • Zdroj: RTVS, canoe.sk
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy