EURO druhýkrát so Slovákmi a s plejádou favoritov na titul: Premiéru zažijú nielen niektoré tímy, ale aj VAR

EURO 2020EURO 2020 Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

BRATISLAVA - Stretnutím Turecka s Talianskom odštartuje v piatok 11. júna o 21.00 SELČ na Olympijskom štadióne v Ríme európsky šampionát vo futbale s poradovým číslom 16. Mesiac trvajúci festival najpopulárnejšej hry na svete, ktorý ponúkne 51 duelov, vyvrcholí presne o mesiac finálovým zápasom. Uskutoční sa v nedeľu 11. júla o 21.00 SELČ v národnom stánku anglickej reprezentácie vo Wembley.

Pôvodne sa mal šampionát konať vlani, stopla ho však pandémia koronavírusu. Účastníkom tohtoročnej edície bude druhýkrát za sebou slovenská reprezentácia, ktorej súpermi v E-skupine budú postupne Poľsko (14. júna o 18.00 SELČ v Petrohrade), Švédsko (18. júna o 15.00 SELČ v Petrohrade) a Španielsko (23. júna o 18.00 SELČ v Seville). Mužstvo Štefana Tarkoviča si účasť na kontinentálnom šampionáte vybojovalo až prostredníctvom play off, keď najskôr v semifinále vyradilo doma Írov (0:0, 4:2 v rozstrele z 11 m) a vo finále uspelo na pôde Severného Írska v Belfaste (2:1 pp) vďaka "zlatému" gólu Michala Ďuriša. Pred štyrmi rokmi sa Slováci na šampionáte vo Francúzsku prebojovali do osemfinále, v ktorom stroskotali na Nemecku.

Milan Škriniar (vľavo) a Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA

Druhýkrát v histórii sa na šampionáte predstaví 24 tímov, predtým ich bolo o osem menej. Debut na kontinentálnom fóre zažijú tímy Fínska a Severného Macedónska. Rekordérom v počte účasti na ME je Nemecko, ktoré absolvuje už trinásty turnaj. Skupín na EURO 2020 je spolu šesť (A-F), do osemfinále sa prebojujú prví dvaja z každej a štyri najlepšie tímy z tretích miest. Od osemfinále sa hrá vyraďovacím systémom na jeden zápas. Premiéru na ME zažije videoasistent rozhodcu (VAR), ktorý má rozhodcom uľahčiť posudzovanie sporných verdiktov.

Spolu 51 zápasov majstrovstiev sveta bude hostiť celkovo jedenásť štadiónov v jedenástich krajinách (Wembley/Angl., Baku/Azer., Sevilla/Šp., Rím/Tal., Petrohrad/Rus., Bukurešť/Rum., Amsterdam/Hol., Glasgow/Škót., Mníchov/Nem., Budapešť/Maď., Kodaň/Dán.). Medzi topfavoritov budú patriť Francúzi, Angličania, obhajcovia titulu Portugalci, lídri svetového rebríčka FIFA Belgičania a tradičné "turnajové mužstvá" Nemecko a Taliansko.

Cristiano Ronaldo (vpravo) a Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA

Slovenská reprezentácia nájde prechodný domov v hoteli Belmond v Petrohrade, v druhom najväčšom ruskom meste odohrá dva zápasy. Na tretí do Sevilly sa výprava presunie letecky.

Zloženie skupín EURO 2020:

A-skupina: Turecko, Taliansko, Wales, Švajčiarsko
B-skupina: Dánsko, Fínsko, Belgicko, Rusko
C-skupina: Holandsko, Ukrajina, Rakúsko, Severné Macedónsko
D-skupina: Anglicko, Chorvátsko, Škótsko, Česko
E-skupina: Španielsko, Švédsko, Poľsko, SLOVENSKO
F-skupina: Maďarsko, Portugalsko, Francúzsko, Nemecko

Viac o téme: Euro 2020
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR