VIDEO Kauza s politickým pozadím: Rusi sú pobúrení! Silný odkaz a sťažnosť na UEFA

Na snímke nový dres  ukrajinskej futbalovej reprezentácie na EURO 2020Na snímke nový dres ukrajinskej futbalovej reprezentácie na EURO 2020 Zdroj: TASR/Facebook/President of Ukrainian Association of Football Andrii Pavel Pavelko

MOSKVA - Predstavitelia Ruského futbalového zväzu zaslali UEFA oficiálnu sťažnosť na podobu dresov svojich ukrajinských súperov na majstrovstvách Európy. Žltomodré tričká zahŕňajú okrem armádneho hesla "Sláva Ukrajine, hrdinom sláva!" tiež obrys krajiny, na ktorej je aj Ruskom anektovaný Krym. Rusi sa sťažujú, že je to v rozpore so základnými princípmi UEFA.

"Futbal je šport, ktorý by mal zostať vždy mimo politiky. Ak UEFA tento dres povolí, vytvorí tým podľa nás do budúcnosti precedens," uviedol ruský zväz v liste s tým, že obrys mapy Ukrajiny nezodpovedá skutočným hraniciam krajiny. Okrem Krymu sú totiž viditeľné aj časti krajiny na východe, ktoré už nie sú pod kontrolou Ukrajiny.

Ruský poslanec Dmitrij Sviščev podľa agentúry RIA Novosti nazval už skôr dres "politickou provokáciou". Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová poznamenala, že armádny pozdrav odráža slogany nacistického Nemecka. Dizajn zároveň označila za nepriateľský.

Na snímke nový dres Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Facebook/President of Ukrainian Association of Football Andrii Pavel Pavelko

UEFA však podľa BBC dres schválila, podľa nej "je v súlade s platnými predpismi o vybavení." Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ho označil za iný ako všetky ostatné. "Dokáže šokovať. Je na ňom veľa dôležitých symbolov, ktoré tvoria náš ľud," uviedol na Instagrame.

Ukrajinský tím trénera Andreja Ševčenka vstúpi do turnaja v nedeľu zápasom s Holandskom. Rusko začne Euro o deň skôr proti Belgicku.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Rusko Ukrajina
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Facebook/Andrii Pavelko
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články