VIDEO Trpký koniec pre Halákov Boston, Černákova Tampa pozná semifinálového súpera

Hokejisti New Yorku Islanders oslavujú víťazstvoHokejisti New Yorku Islanders oslavujú víťazstvo Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Hokejisti New Yorku Islanders postúpili do semifinále play off NHL. V šiestom zápase zdolali na svojom ľade Boston 6:2 a v sérii uspeli 4:2. O účasť vo finále zabojujú proti obhajcovi Stanley Cupu Tampe Bay Lightning so slovenským obrancom Erikom Černákom. Termín začiatku série ešte nie je známy.

Islanders rozhodli zápas v druhej tretine, keď sa dvakrát presadil Brock Nelson a jeden zásah pridal Kyle Palmieri, ktorý zvýšil na 4:1. V úvode záverečnej tretiny síce skorigoval svojím druhým gólom v zápase Brad Marchand, ale "medvedi" v poslednej minúte dvakrát inkasovali do prázdnej bránky, keď sa medzi strelcov zapísali Cal Clutterbuck a Ryan Pulock. Islanders podobne ako s v prvom kole s Pittsburghom otočili sériu z 1:2 na 4:2. Hrdinom posledného duelu bol dvojgolový Nelson.

"Brock mal posledné dni náročné, pretože sa stal otcom a pred štvrtým zápasom vôbec nespal. Dnes však bol čerstvý, hral s chuťou a odohral skvelý zápas," povedal pre nhl.com tréner "ostrovanov" Barry Trotz. "Keď je šanca ukončiť sériu, tak chcete podať najlepší výkon. Nám sa to podarilo a rovnako ako s Pittsbughom sme si postup vybojovali pred našimi skvelými fanúšikmi," dodal Nelson. Islanders hnalo vpred 12.000 divákov, ktorí v Nassau Coliseum vytvorili fantastickú kulisu.

New York Islanders postúpil Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

V bránke Bostonu sa predstavil Tuukka Rask a predviedol 23 zákrokov, Slovák Jaroslav Halák nefiguroval v zostave, na lavičke bol opäť Jeremy Swayman. Semion Varlamov v domácej bránke chytil tiež 23 striel súpera a dosiahol štvrté víťazstvo z piatich duelov s Bostonom, v ktorých nastúpil. "Varly podal solídny výkon. Opäť sa stalo, že chytil veľkú šancu a z následnej akcie sme strelili gól," pochválil svojho brankára tréner Trotz.

Boston po postupe do finále v roku 2019 vypadol druhýkrát za sebou v druhom kole. "Je to sklamanie, čakali sme, že pôjdeme ďalej. Myslím, že sme na to mali. Vyšli im brejky a potrestali naše chyby. Boli zápasy, keď sme boli jasne lepší a napokon sme neuspeli, ale to je play off," povedal strelec oboch gólov Bruins Marchand.

Patrice Bergeron a Mathew Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

Skóre zápasu otvoril po dorážke Travis Zajac, ale Marchand ešte v prvej tretine využil krátku presilovku o dvoch hráčov. V prostrednej časti ťažili Islanders zo svojho dôrazu a chýb hostí, na 2:1 a 3:1 zvýšil Nelson a potom sa presadil Palmieri, ktorý prišiel do New Yorku spoločne so Zajacom v apríli výmenou z New Jersey. Iskierku nádeje pre Boston ešte v 46. minúte rozsvietil Marchand, ale domáci pustili Bruins v tretej tretine len k piatim strelám a víťazstvo poistili dvomi zásahmi do opustenej bránky.

"Sú silní v tejto budove. V obrane sú oveľa lepší, ako keď hrajú u nás, neviem prečo to tak je. Vedeli, že keď nám ustrážia produktívne formácie, tak môžu uspieť a na to sa zamerali. Majú skvelých brániacich hráčov, jedným z nich je Pageau, ktorý hral v celej sérii výborne a eliminoval náš prvý útok," dodal tréner Bostonu Bruce Cassidy. Útočník Islanders Jean-Gabriel Pagueau zaznamenal dve asistencie a štyri plusové body. V play off má v dvanástich dueloch bilanciu 3+10.

NEW YORK ISLANDERS - BOSTON BRUINS 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)

Góly: 9. Zajac (Dobson, Pageau), 26. Nelson (Bailey, Leddy), 33. Nelson (Bailey), 37. Palmieri, 60. Clutterbuck (Pageau, Cizikas), 60. Pulock - 18. Marchand (Pastrňák, Krejčí), 46. Marchand (Krejčí, McAvoy). Brankári: Varlamov - Rask, strely na bránku: 29:25, 12.000 divákov.

/konečný stav série 4:2, Islanders postúpili do semifinále/

Viac o téme: Jaroslav Halák New York Islanders Boston Bruins Kyle Palmieri Tuukka Rask Tampa Bay Lightning Brock Nelson Semion Varlamov