Šampionát Copa América sprevádza veľká neistota: Obhajcom titulu je Brazília na čele s Neymarom

Brazílski fanúšikovia počas Copa AméricaBrazílski fanúšikovia počas Copa América Zdroj: SITA/AP/Leo Correa

RIO DE JANEIRO - Copa América má odštartovať už 13. júna, no len niekoľko dní pred plánovaným začiatkom sprevádzala juhoamerický futbalový šampionát veľká neistota. Najvyšší súd v Brazílii vo štvrtok rozhodoval o tom, či vôbec povolí kontroverzné preloženie turnaja do tejto krajiny.

Pôvodne sa malo hrať v Argentíne a Kolumbii. Koncom mája však Juhoamerická futbalová konfederácia (CONMEBOL) odobrala organizátorské práva Kolumbii pre protesty proti tamojšiemu prezidentovi Ivanovi Duquemu Marquezovi. Len o niekoľko dní neskôr stratila svoju pozíciu aj Argentína pre nárast počtu prípadov ochorenia COVID-19.

Aj v Brazílii je však situácia s pandémiou koronavírusu veľmi náročná. Agentúra DPA informovala, že proti konaniu podujatia sa na súd obrátili socialisti a predstavitelia zamestnancov kovopriemyslu. S presunom turnaja nesúhlasili ani sami brazílski hráči, no napokon sa rozhodli, že ho nebudú bojkotovať. Tréner Tite vďaka tomu mohol do konečnej nominácie zaradiť hviezdneho útočníka Neymara z Paríža St. Germain, jeho spoluhráča Marquinhosa či ďalšie obrancu Thiaga Silvu z londýnskej Chelsea.

Neymar oslavuje gól Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP Photo/Andre Penner

"Kanárici" obhajujú titul spred dvoch rokov, keď sa takisto hralo na ich domácej pôde. Vo finále zdolali Peru 3:1, na šampionáte im pre zranenie chýbal Neymar. Teraz ho majú k dispozícii a budú o to väčším favoritom. V kvalifikácii majstrovstiev sveta 2022 majú aj po šiestich vystúpeniach na čele tabuľky stopercentnú bilanciu, Neymar sa strelecky presadil v predchádzajúcich dvoch zápasoch.

Lionel Messi v reprezentačnom Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Juan Mabromata, Pool via AP

Copa América je na programe od 13. júna do 10. júla na piatich štadiónoch v štyroch brazílskych mestách Rio de Janeiro, Brasilia, Cuiaba a Goiania. Domáca reprezentácia absolvuje otváracie stretnutie v nedeľu s Venezuelou v hlavnom meste, v B-skupine figurujú aj Kolumbia, Ekvádor a Peru. V "áčku" si zmerajú sily Argentína, Bolívia, Uruguaj, Čile a Paraguaj, prvé štyri tímy postúpia do štvrťfinále. Finále sa odohrá na Maracane, na štadióny však pre pandémiu nebudú mať prístup diváci rovnako ako počas klubového Pohára osloboditeľov.

Copa América 2021:

A-skupina: Argentína, Bolívia, Uruguaj, Čile, Paraguaj
B-skupina: Brazília, Kolumbia, Venezuela, Ekvádor, Peru

Viac o téme: Brazília Argentína Kolumbia Copa América
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR