VIDEO Maďari bučali na Írov, Orbán reaguje: Politické gesto, ktoré nemá v športe miesto!

Maďarský premiér Viktor OrbánMaďarský premiér Viktor Orbán Zdroj: TASR/Ladislav Vallach

BUDAPEŠŤ - Maďarský premiér Viktor Orbán sa zastal fanúšikov, ktorí v utorňajšom prípravnom zápase v Budapešti pred majstrovstvami Európy bučali na írsky tím, ktorého hráči pred výkopom pokľakli v geste solidarity s obeťami rasovej nerovnosti. Orbán označil pokľaknutie za politické gesto, ktoré nemá v športe miesto, a označil ho za provokáciu.

"Ak ste hosťom v našej krajine, potom musíte chápať jej kultúru a neprovokovať hostiteľa. Politika nemá v športe miesto," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Orbán, ktorý vládne v Maďarsku posledných 11 rokov.

Politik známy svojimi nacionalistickými a protimigračními názomi dodal, že Maďar pokľakne iba pred bohom, svojou krajinou, a pokiaľ žiada ženu o ruku. "Fanúšikovia reagovali tak, ako zvyčajne ľudia na provokáciu reagujú. Nie vždy si zvolia najelegantnejšiu formu, ale ich dôvody musíte chápať. Súhlasím s nimi," povedal Orbán.

Šport je o niečom inom

Maďarský premiér pridal, že pokľaknutie sa rozšírilo v bývalých otrokárskych krajinách kvôli vine za skutky predkov. "V Maďarsku ale nikdy otrokárstvo nebolo. Každá krajina si musí niesť svoje vlastné bremeno. Mali by si to vyriešiť sami. Na trávnik také veci nepatria, šport je o niečom inom," dodal Orbán.

Budapešť je jedným z hostiteľských miest celoeurópskeho turnaja. V maďarskej metropole sa budú hrať tri zápasy atraktívnej skupiny F, v ktorej sú okrem domácej reprezentácie favoriti Nemecko, Portugalsko a Francúzsko, a tiež jedno osemfinále.

Viac o téme: Maďarsko Írsko Viktor Orbán
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Sky Sports Football
  • Zdroj: ČTK