Hrdinom outsidera bol slovenský rodák, chytil aj penaltu: Fíni čakali od roku 1949

Lukáš Hradecký predviedol fantastický výkonLukáš Hradecký predviedol fantastický výkon Zdroj: SITA/Friedemann Vogel/Pool via AP

KODAŇ - Futbalisti Dánska na majstrovstvách Európy v stretnutí poznačenom kolapsom ich stredopoliara Christiana Eriksena podľahli Fínsku 0:1. O nečakanej výhre outsidera pri jeho premiérovej účasti na veľkom medzinárodnom turnaji rozhodol po hodine hry jedinou strelou fínskeho tímu v zápase Joel Pohjanpalo.

V 74. minúte nepremenil penaltu Dán Pierre Emile Højbjerg. Fíni zdolali Dánov na ich ihrisku po 21 zápasoch prvýkrát od roku 1949. Severské derby bolo prerušené potom, čo dvadsaťdeväťročný Eriksen padol k zemi bez cudzieho zavinenia v 43. minúte vo chvíli, keď na neho spoluhráč Joakim Mahle hodil loptu z autu.

"Výsledok teraz naozaj neriešime. Dnes sme zistili, že najdôležitejšie sú život a rodina. To je všetko," povedal pre uefa.com dánsky tréner Kasper Hjulmand. "Myslím na priateľov a rodinu Christiana Eriksena. Dúfam, že sú všetci v poriadku. Informovali nás, že je Christian pri vedomí. Prial si, aby sme zápas dohrali. Spoločne s Dánmi sme sa rozhodli pokračovať. Je naozaj výnimočné vidieť, ako futbal spája ľudí. Dojali nás diváci na tribúnach, Dáni i Fíni vyvolávali jeho meno," vyhlásil Pohjanpalo.

Lukáš Hradecký chytil aj penaltu

Domáci boli v úvodnej polhodine nebezpečnejšie, všetky ich šance ale zastavil fínsky brankár slovenského pôvodu Lukáš Hradecký. Postupne na neho nevyzrel Wind, Højbjerg a Eriksen, Braithwaite zase zamieril vedľa. Naopak Fíni Schmeichela v úvodnom dejstve vôbec neohrozili.

Po Eriksonovom kolapse a priaznivých správach o jeho zdravotnom stave sa tímy rozhodli zápas dohrať. Pri návrate Dánov na ihrisko začali fínski hráči aj realizačný tím tlieskať. Fíni sa presadili v 60. minúte. Uronen nacentroval do vápna a Pohjanpalo hlavou prestrelil Schmeichela.

O necelú štvrťhodinu neskôr sa domácim naskytla možnosť k vyrovnaniu. Poulsen spadol v šestnástke po súboji s Arajuurim a rozhodca Taylor odpískal pokutový kop. Hradecký ale Höjbjergovu strelu vystihol. Dáni v závere hostí tlačili, lenže ďalšiu príležitosť si nevytvorili.