V šestnástich ohúrila svet a chce ísť v stopách Sereny: Česko oslavuje ďalší tenisový zázrak

Česká tenistka Linda NoskováČeská tenistka Linda Nosková Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

PARÍŽ - Pre českú tenistku Lindu Noskovú je v šestnástich rokoch tenis číslom jeden a čerstvá juniorská šampiónka Roland Garros dúfa, že to tak bude navždy. Ak sa nemýli a dokázala by nadviazať na svoj idol Serenu Williamsovú, tak sa má český tenis na čo tešiť.

Nosková porazila vo finále Rusku Eriku Andrejevovú 7:6 a 6:3. Stala sa prvou českou šampiónkou juniorskej súťaže na parížskej antuke od Hany Mandlíkovej, ktorá to dokázala pred 43 rokmi. "Je mi cťou, že som prvou Češkou po tak dlhej dobe. Nemám slov a neviem, čo povedať. Je to veľmi neobyčajný moment," povedala Nosková na on-line tlačovej konferencii.

Cestou za triumfom vyradila aj súčasnú juniorskú jednotku Victoriu Jiménezovú z Andorry. "Som na seba pyšná, ako som turnajom prešla. Každý zápas od začiatku do konca bol náročný. Som šťastná, pretože to je môj prvý grandslamový titul," povedala Nosková.

Česká tenistka Linda Nosková Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

Po premenenom mečbale pustila raketu a zakryla si rukami tvár. "Do očí sa mi tlačili slzy, čo sa mi často nestáva. Bol to veľmi emotívny moment," opísala víťazný okamih.

S tenisom začínala v siedmich rokoch. Už predtým bola často na kurtoch, keď hrávali jej rodičia. "Skákala som okolo a skúšala búchať do lopty, ale veľmi mi to nešlo. Až potom som začala trénovať, čo najviac to šlo, pretože ma bavilo byť na kurte," povedala hráčka o svojich začiatkoch.

Posledné tri roky žije a trénuje v Přerove, kde sa vlani dala dokopy aj s koučom Tomášom Krupom, ktorý viedol české hviezdy. "Vyhovuje mi to. Mám tam skvelých spoluhráčov i zázemie."

Najväčší idol

Najviac ju inšpiruje dvadsaťtrinásobná grandslamová šampiónka Serena Williamsová. "Je od začiatku môj najväčší idol. Snažím sa ísť v jej stopách," povedala Nosková.

Petru Kvitovú označila za národnú hrdinku. "A vždy bude," povedala. A tiež obdivovala Barboru Strýcovú. "Bola veľkou bojovníčkou a taktiež jednou z najlepších českých tenistiek," uviedla Nosková.

Česká tenistka Linda Nosková Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

Dúfa, že na svoje výkony nadviaže na ďalších turnajoch. Chce hrať čo najviac turnajov žien na okruhu ITF, na ktorom už tento rok v Bratislave aj vyhrala, ale aj juniorské grandslamy. A budúci rok možno aj Roland Garros medzi ženami, pretože by mohla ako juniorská šampiónka dostať do súťaže divokú kartu. "Rada by som v tom prípade uhrala čo najviac," konštatovala Nosková.

Školské povinnosti si plní cez internet a priznala, že ju to veľmi nebaví. "Asi ako väčšinu hráčov. Nemám na to veľa času a sústredím sa hlavne na tenis. To je pre mňa číslo jeden a vždy bude," povedala Nosková. "Mojím koníčkom je akýkoľvek druh športu okrem futbalu," vyhlásila.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Linda Nosková
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy