List do schránky a silné puto do poslednej sekundy: Dojímavý príbeh českej šampiónky

Česká tenistka Barbora Krejčíková s trofejou pre víťazku Roland GarrosČeská tenistka Barbora Krejčíková s trofejou pre víťazku Roland Garros Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

PARÍŽ - Česká tenistka Barbora Krejčíková opakovane ďakovala za svoj titul vo dvojhre na Roland Garros do neba Jane Novotnej. Niekdajšiu víťazku Wimbledonu kedysi oslovila, či by ju netrénovala, a ich vzťah prerástol v priateľstvo, ktoré Krejčíkovú výrazne ovplyvnilo.

"Jana bola výnimočná. To ona ma povzbudila, aby som sa dala na profesionálnu kariéru, keď som mala osemnásť. Vždy ku mne bola milá. Vzniklo medzi nami silné puto. Dávala mi toľko svojich skúseností a svoje sily. Tak veľa ma toho naučila," vyznala sa Krejčíková po životnom úspechu.

Spolupráca Krejčíkovej s Novotnou sa začala v máji 2014 netradične. Vtedy 340. hráčka rebríčka dvojhry WTA videla na internete správu, že sa Novotná usadila západne od Brna. "A mamka ma do toho dokopala. Povedala, že skúsime napísať list a zistíme, kde pani Novotná býva. Dáme jej ten list do schránky a možno sa mi ozve," priznala Krejčíková, že hnacou silou bola jej matka Hana.

Našli ju, ako venčí psa

Po príchode do Omic Novotnú našli vo chvíli, keď bývalá svetová dvojka venčila psa. "Bola celkom prekvapená, že ideme za ňou. Pozerala sa tak na nás, čo chceme," popisovala Krejčíková stretnutie a dodala: "Išla som za ňou, bála som sa, hovorila za mňa mamka, odovzdala som jej list a ona mi povedala, že keby som si chcela prísť zahrať, tak majú vo štvrtok tréning."

Barbora Krejčíková Galéria fotiek (20) Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

Krejčíková vtedy bola po chorobe a mala veľkú trému. Novotná ale mladej hráčke všetko uľahčovala a netlačila na ňu. "Po mesiaci mi povedala, že si myslí, že na to mám a že by sa mi chcela venovať, že by som určite mala skúsiť hrať WTA. Že si myslí, že to v sebe mám, že hrám dobrý tenis a že by mi veľmi chcela pomôcť. Takže takto to celé vzniklo," opisovala.

Pod vedením Novotnej Krejčíková do svetovej špičky neprenikla, ale jej súčasný úspech je veľkou zásluhou ich práce. Mnohí vidia na Krejčíkovej stopy hry Novotnej. "Samozrejme sme spolu trénovali niektoré veci z jej hry. Napríklad čopy. Hreje ma pri srdci, keď niekomu Janu pripomínam, ale nikdy som ju nenapodobňovala a nechcela som niekoho imitovať," povedala Krejčíková.

Mala som pocit, že ju v tom nemôžem nechať

Krejčíková vrátila Novotnej pomoc v čase, keď bola legenda chorá a umierala. "Aj keď som vedela, že to nevyzerá dobre, tak som vedela, že musím byť s ňou. Rodičia mi hovorili, nech za ňou nechodím, pretože videli, ako ma to ničí. Ale ja som mala pocit, že ju v tom jednoducho nemôžem nechať. Cítila som, že keď toto všetko zvládnem, tak získam nový pohľad na svet a budem si viac vážiť život a zdravie. Myslím, že bola šťastná, keď som s ňou bola," uviedla Krejčíková.

Barbora Krejčíková ovládla ženskú Galéria fotiek (20) Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

Preto po víťaznom finále zopakovala, že na ňu Novotná zhora dáva pozor. "Chce, aby som vyhrávala. Vie, čo to pre mňa znamená, a ja viem, čo by tento triumf znamenal pre ňu."

Krejčíková vyzdvihla ľudské vlastnosti Novotnej, ktoré jej vštepovala. "Vždy mi hovorila: 'Je jedno, koľko vyhráš titulov, ale vždy musíš pozdraviť, poprosiť a poďakovať. Je dôležité sa dobre správať'. A presne taká ona bola, príkladom k nasledovaniu. Bola skvelá športovkyňa a pritom veľmi skromná," povedala Krejčíková a doplnila: "V tomto smere by som ju chcela nasledovať."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 20
Viac o téme: Jana Novotná Barbora Krejčíková
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy