VIDEO Vegas v úvodnom zápase semifinále zdolalo Montreal: Na ľade opäť chýbal Tatar

Z víťazstva sa mohli tešiť hráči Vegas Z víťazstva sa mohli tešiť hráči Vegas Zdroj: SITA/AP/John Locher

LAS VEGAS - Hokejisti Vegas vstúpili úspešne do semifinále play off NHL. V prvom zápase zdolali na svojom ľade Montreal 4:1 a v sérii sa ujali vedenia 1:0. V drese hostí opäť chýbal slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý sa nedostal do tímu.

O góly Golden Knights sa postarali štyria strelci, z toho až traja obrancovia. V úvodnej tretine otvoril skóre svojim prvým gólom v tohtoročnej vyraďovačke Shea Theodore, keď od modrej čiary tvrdou strelou prekonal Careyho Pricea. Montreal po sedemzápasovej víťaznej šnúre v bojoch o Stanley Cup prehrával prvýkrát po 447 minútach a 8 sekundách, čo bola druhá najdlhšia séria v histórii play off. Rekord držia práve Canadiens (488:38) z roku 1960, keď získali piaty Stanley Cup za sebou.

V prostrednom dejstve pridal druhý zásah "zlatých rytietov" ďalší zadák Alec Martinez, keď mu gólovú akciu pripravil Theodore. Montrealu sa síce podarilo skorigovať v 33. minúte vďaka Coleovi Caufieldovi, ktorý strelil svoj prvý gól v play off, ale domáci odpovedali o necelú minútu zásluhou centra Mattiasa Janmarka.

Z víťazstva sa mohli Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/John Locher

V záverečnej tretine stanovil definitívne skóre ďalší obranca Nick Holden. Výrazný podiel na triumfe mal aj domáci brankár Marc-Andre Fleury s 28 zákrokmi. Traja rôzni obrancovia v semifinále, alebo finále play off skórovali v jednom zápase len druhýkrát v histórii. Predtým sa to podarilo Pittsburghu Penguins v roku 1991, keď sa presadili Larry Murphy, Paul Stanton a Ulf Samuelsson.

Zápas vo Vegas sledovala vypredaná aréna

Montreal sa v USA predstavil prvýkrát v roku 2021, bol to vôbec prvý americko-kandský súboj v tejto sezóne. Na prekročenie hraníc dostali tímy federálnu výnimku, pretože za normálnych okolností by museli absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu. Zápas vo Vegas sledovala vypredaná aréna (takmer 18-tisíc divákov), čo je veľký kontrast v porovnaní s Kanadou, kde boli prázdne tribúny a až na poslednom zápase Canadiens mohlo prísť do hľadiska maximálne 2500 ľudí.

"Boli sme nadšení, že sme si po dlhom čase zahrali pred vypredaným hľadiskom. Bola to zábava, v druhom zápase budeme lepší," povedal pre nhl.com obranca Canadiens Joel Edmundson. "Je to zaujímavá situácia pre všetkých semifinalistov, pretože sa stretávajú tímy, ktoré proti sebe v tejto sezóne vôbec nehrali," povedal podľa tsn.ca tréner Canadiens Dominique Ducharme. "Majú silné stránky, ale tie máme aj my. Páčilo sa mi ako sme začali, mali sme šance, ale potom nás pribrzdili vylúčenia," dodal. Montreal prehral prvýkrát od 25. mája, keď vo štvrtom zápase nestačil na Toronto. Potom prišli tri víťazstvá za sebou nad Maple Leafs a ďalšie štyri v sérii s Winnipegom Jets.

Golden Knights vyhrali piaty zápas v rade

Golden Knights vyhrali v play off piaty zápas za sebou a potvrdili rolu favorita. "Vedeli sme, že bude ťažké prekonať Pricea, mal výborné štatistiky. Tréneri odviedli veľmi dobrú prácu, rozobrali sme si jeho pohyb v bránkovisku a hoci sme ho prekonali štyrikrát, aj tak chytal výborne a predviedol viacero veľkých zákrokov. Hrali sme však svoju hru a som rád, že sme dobre vstúpili do série," povedal po zápase v živom rozhovore strelec posledného gólu Holden, ktorý v základnej časti mal v 17 zápasoch bilanciu 0+2, no v play off má v 11 dueloch na konte už 7 bodov (2+5).

Dobrý vstup Canadiens do zápasu ocenil aj kapitán Vegas Mark Stone. "Vybehli na nás a prvých 10-15 minút boli nebezpeční. Našťastie ´Flower´ predviedol viacero svetlých zákrokov," povedal Stone.

Pri jedinom góle hostí si asistenciu pripísal Tyler Toffoli, ktorý bodoval v siedmom zápase za sebou (4+5), čo naposledy v drese Canadiens v roku 2008 dokázal bývalý fínsky útočník Saku Koivu. Druhý zápas v "pevnosti" vo Vegas je na programe v noci na štvrtok.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - MONTREAL CANADIENS 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 10. Theodore (McNabb, Stephenson), 23. Martinez (Theodore, Smith), 33. Janmark (Tuch, Whitecloud), 51. Holden (Smith, Karlsson) - 33. Caufield (Toffoli, Perry). Brankári: Fleury - Price, strely na bránku: 30:29, 17.884 divákov.