VIDEO Poranil osvetľovačku a poškodil technické vybavenie: Úvod šlágra na EURO narušil parašutista

Úvod šlágra Francúzsko - Nemecko narušil protestujúci parašutistaÚvod šlágra Francúzsko - Nemecko narušil protestujúci parašutista Zdroj: SITA/AP/Alexander Hassenstein

MNÍCHOV - Štart utorkového šlágra futbalových majstrovstiev Európy medzi Francúzskom a Nemeckom narušil protestujúci parašutista. Na padáku mal nápis ekologickej organizácie Greenpeace.

Parašutista s padákom s motorom sa pokúšal pristáť na trávniku, kde už stáli hráči pripravení na úvodný hvizd, no podarilo sa mu to iba s veľkou ťažkosťou. Takmer skončil na tribúne medzi divákmi, no dokázal sa ešte dostať do vzduchu a dopadnúť relatívne bezpečne na trávniku. 

Podľa agentúry AP ekologický aktivista zrejme zoskočil zo strechy štadióna. Na padáku mal nápisy Greenpeace a Kick out oil (vykopnite naftu). Výkop zápasu jeho akcia neoneskorila. Muža okamžite z hracej plochy odviedli členovia ochranky. Podľa agentúry SID aktivista počas pristátia poškodil technické vybavenie televíznej stanice ARD a poranil osvetľovačku a dvoch divákov, ktorí museli vyhľadať ošetrenie.

"Je nám to nesmierne ľúto," uviedol hovorca Greenpeace pre agentúru dpa s tým, že táto akcia "nemala úmysel narušiť zápas, alebo zraniť ľudí": "Nanešťastie to nevyšlo podľa plánu." Zámerom bolo, aby na ihrisko spadla veľká latexová lopta a parašutista pomocou motora odišiel. Greenpeace týmto spôsobom chceli protestovať proti automobilke Volkswagen.

Ochrankári votrelca vyviedli z Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP/Franck Fife

Nemecká polícia po incidente zadržala tridsaťosemročného parašutistu z Bádenska-Württemberska a vo veci začala vyšetrovanie pre porušenie nielen trestného, ale aj leteckého zákona. "Policajné riaditeľstvo v Mníchove zdôrazňuje, že nerozumie takýmto nezodpovedným činom, ktoré sú veľkým rizikom pre ľudské životy," uviedla polícia.

Bavorský premiér Markus Söder oznámil, že zodpovední za incident ponesú následky: "Nie je to žiadny banálny priestupok, sú to zjavné porušenia."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Nemecko Francúzsko Greenpeace
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube
  • Zdroj: TASR, ČTK