Transrodová vzpieračka mieri na olympiádu! Kritika sa dostavila okamžite: Pre súťažiace je to zlý vtip

Laurel HubbardováLaurel Hubbardová Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - Športovkyňa Laurel Hubbardová z Nového Zélandu bude prvou transrodovou vzpieračkou, ktorá sa zúčastní na olympijských hrách v Tokiu.

Na olympiádu ju dostal obdivuhodný výkon v hodnote 185 kilogramov. Hubbardová podstúpila premenu vo svojich 35 rokov, ale kým žila v tele muža, nezúčastňovala sa žiadnych medzinárodných súťaží. Odkedy je však z Laurel žena, vyhrala viacero podujatí. Samozrejme transrodová športovkyňa vzbudzuje veľkú vlnu kritiky, pretože veľa súperiek nepovažuje jej účasť v ženskej sekcii za spravodlivú. Kritici jej účasť na olympiáde v Tokiu označili za absurdnú. Medzi nich patrí aj známa belgická vzpieračka Anna Vanbellinghenová, ktorá bude pre Habbardovú najväčšou súperkou v boji o medailu. "Pre ženské súťažiace je to zlý vtip,“ vyhlásila Vanbellinghenová.

Samotná Laurel si však z kritiky ťažkú hlavu nerobí a kritikom odkazuje: "Cítim pokoru a vďačnosť za podporu a ľudskosť, ktorú mi vyjadrili mnohí Novozélanďania. Vďaka vašej podpore, motivácii a láske sa mi podarilo prekonať temné obdobie.“

Výkonná riaditeľka NZOC Keryn Smithová považuje nomináciu Hubbardovovej za historický okamih. "Je to naša prvá olympionička, ktorá prešla zmenou pohlavia z muža na ženu. Vieme, že je veľa otázok ohľadom toho, či je férové, aby transgender športovci štartovali na olympijských hrách, ale ja by som rada pri tejto príležitosti pripomenula, že Laurel splnila všetky požadované kritériá," povedala.

Viac o téme: Laurel Hubbardová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Športky
 
Staršie správy