Konečne priaznivé správy! Olympiáda v Tokiu bude aj s fanúšikmi

Olympiáda v Tokiu bola preložená na rok 2021Olympiáda v Tokiu bola preložená na rok 2021 Zdroj: Profimedia

TOKIO - Organizátori OH v Tokiu v pondelok oznámili, že domácim divákom umožnia vstup na všetky olympijské športoviská do 50% ich celkovej kapacity. Ich počet však nesmie presiahnuť desaťtisíc, informovala agentúra AP.

Rozhodnutie, ktoré padlo na online stretnutí organizátorov s Medzinárodným olympijským výborom, japonskou vládou a vedením mesta, je v rozpore s odporúčaniami hlavného zdravotného poradcu Šigeru Omiho. Sedemdesiatdvaročný odborník minulý týždeň povedal, že najbezpečnejší spôsob usporiadania hier je bez fanúšikov.

V minulosti sa dokonca vyjadril, že "je nenormálne organizovať takéto podujatie v čase pandémie". Premiér Jošihide Suga však v rámci vyhlásenia všetkých ubezpečil, že v prípade zhoršenia situácie fanúšikom vstup zakáže: "Budeme pripravení reagovať. Našou prioritou je zorganizovať podujatie, ktoré bude pre všetkých bezpečné."

Organizátori už skôr vyučili účasť fanúšikov zo zahraničia. Na športoviskách bude zakázané povzbudzovanie, povinné budú rúška a fanúšikovia sa ihneď po skončení súťaží musia vrátiť domov. V súčasnosti je predaných približne 3,7 milióna vstupeniek. V posledných prieskumoch narástol počet podporovateľov olympijských hier, až 62% opýtaných však stále preferuje ďalší odklad podujatia.

Týždenná incidencia je v Tokiu v súčasnosti približne 400 nových prípadov denne. Približne 6,5% Japoncov je zaočkovaných oboma dávkami vakcíny, 16,5% malo minimálne prvú dávku.

Viac o téme: Olympiáda
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy