VIDEO Rakúšania oslavujú postup do osemfinále: V rozhodujúcom zápase zdolali Ukrajinu

David Alaba a Christoph Baumgartner po góle RakúskaDavid Alaba a Christoph Baumgartner po góle Rakúska Zdroj: SITA/AP/Daniel Mihailescu

BUKUREŠŤ - Futbalisti Rakúska zvíťazili vo svojom záverečnom zápase C-skupiny ME 2020 v Bukurešti nad Ukrajinou 1:0 a zabezpečili si postup do osemfinále. So šiestimi bodmi skončili v tabuľke na druhom mieste, do ďalších bojov postúpili spolu s víťazom skupiny Holandskom.

Rakúšania rozhodli o osude pondelkového zápasu v 21. minúte, keď sa po rohovom kope presadil hlavou Christoph Baumgartner. Rakúšania nastúpia v osemfinále proti víťazovi A-skupiny Taliansku, zápas je na programe v sobotu 26. júna na štadióne Wembley v Londýne o 21.00 SELČ. Postup Ukrajincov do osemfinále bude závisieť od výsledkov v ostatných skupinách. Do vyraďovacej fázy postupujú prvé dva tímy a štyri najlepšie z tretích miest zo šiestich základných skupín.

C-skupina - 3. kolo:
Bukurešť
Ukrajina - Rakúsko 0:1 (0:1)
Góly: 21. Baumgartner. Rozhodovali: Cakir – Duran, Ongun (všetci Tur.).

Ukrajina: Buščan – Karavajev, Zabarnyj, Matvijenko, Mykolenko (85. Besedin) – Sydorčuk – Jarmolenko, Šaparenko (68. Marlos), Zinčenko, Malinovskyj (46. Cygankov) – Jaremčuk
Rakúsko: Bachmann – Lainer, Dragovič, Hinteregger, Alaba – N. Schlager, Laimer (72. Ilsanker), Grillitsch – Baumgartner (33. Schöpf), Sabitzer – Arnautovič (90. Kalajdžič)

Do prvej sľubnej šance zápasu sa dostali Rakúšania v 4. minúte, keď Schlager vnikol do šestnástky, ale Ukrajinci odkopli loptu na roh. Futbalisti Rakúska boli v úvode aktívnejší, do konca 10. minúty kopali tri rohové kopy. V 20. minúte už vyšiel zverencom Franca Fodu celkovo piaty roh, na center Alabu si vyskočil Baumgartner a mieril presne - 0:1. Aj po tomto góle boli Ukrajinci pasívni, rakúsky brankár Bachman musel do 30. minúty zasahovať iba raz. Po jeho zákroku však nebol ďaleko ku gólovej dorážke Jarmolenko. Bola to však jediná dobrá možnosť Ukrajincov v prvom polčase, po ktorom išli do kabín s tesným vedením zaslúžene Rakúšania.

Rakúsky futbalista Christoph Baumgartner Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP/Daniel Mihailescu

V druhom polčase sa vývoj hry nezemenil. Rakúski futbalisti boli naďalej lepší, mali loptu častejšie na kopačkách, Ukrajincom chýbal pohyb i kreativita. Rakúšania sa do šancí nedostávali, ale umne držali loptu ďaleko od svojej bránky a súpera nepúšťali do žiadnych nebezpečných akcií. Tréner Andrej Ševčenko sa snažil niečo zmeniť striedaniami, ale Ukrajinci ani potom nedokázali v ofenzíve nič vymyslieť. Po slabom výkone si musia na postupovú definitívu počkať. Rakúšania sa prebojovali do vyraďovačky na ME prvýkrát v histórii.

hlasy po zápase /zdroj: uefa.com/:

Olexandr Zinčenko, stredopoliar Ukrajiny: "Som sklamaný. Ani neviem, čo mám na to povedať. Náš výkon v prvom polčase bol mizerný, to, ako sme sa správali na ihrisku, bolo neprijateľné. Na tréningoch pred zápasom sme sa cítili veľmi dobre, ale dnes večer nám nič nefungovalo."

Andrej Ševčenko, tréner Ukrajiny: "Bol to mimoriadne ťažký zápas najmä po fyzickej stránke. Prehrali sme, pretože sme sa dopúšťali chýb. Videl som tím, ktorému chýba energia."

Christoph Baumgartner, strelec rozhodujúceho gólu: "Zatiaľ si celkom neviem uvedomiť, čo sme dokázali. Všetci sme hrali ako jeden muž, sme skvelý kolektív. Po tom všetkom čo nám spôsobil koronavírus chcem odkázať fanúšikom, aby si užili tento deň."

Franco Foda, tréner Rakúska: "Je to skvelé. Myslím si, že chlapci dnes podali fantastický výkon. Boli sme odhodlaní zabezpečiť si postup, chceli sme sa zapísať do histórie. Bolo vidieť, ako to chlapci vzali od prvej minúty, chceli vyhrať zápas. Som veľmi hrdý na svoj tím."

Viac o téme: Rakúsko Ukrajina