Štyridsiatka na krku, koniec v nedohľadne: Prečo Federer ešte nezavesil raketu na klinec?

Roger Federer s trofejou pre víťaza WimbledonuRoger Federer s trofejou pre víťaza Wimbledonu Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Londýn, Church Road. Práve na tomto bájnom mieste sa začal kreovať jeden z najfascinujúcejších príbehov v histórii tenisu i športu vôbec.

Písal sa 5. júl 1998 a istý mladík menom Roger Federer sa stal juniorským wimbledonským šampiónom, keď na legendárnom zelenom dvorci v All England Lawn Tennis and Croquet Clube preľstil gruzínskeho protivníka Irakliho Labadzeho.

Švajčiarsky poklad práve zaknihoval svoj najväčší úspech, no ani nestihol otvoriť šampanské a už mu vyzváňal telefón. Na linke vyčkával Robi Hermenjat, dlhoročný a medzi tenistami veľmi obľúbený riaditeľ turnaja v Gstaade.

Dôvod, prečo sa ozval čerstvému "princovi" londýnskej trávy, bol veľmi jednoduchý. Tenisový supertalent z Bazileja sa dočkal zaslúženej odmeny v podobe voľnej karty na najväčší švajčiarsky turnaj pod holým nebom Swiss Open, kde si mal odkrútiť debut na mužskom profesionálnom okruhu.

Mladé helvétske ucho nemalo nad čím váhať. Takéto šance sa jednoducho neodmietajú, hoci pozvánka od Hermenjata zároveň znamenala, že sa musí zrieknuť účasti na tradičnej Večeri šampiónov pre wimbledonských víťazov.

Do Bernských Álp cestoval vyšťavený, ale dokonale motivovaný, keďže v Londýne okrem dvojhry ovládol aj štvorhru a tenisovému svetu prvý, no zďaleka nie poslednýkrát ukázal, aký drahokam sa ukrýva v jeho pravačke.

Roger Federer Galéria fotiek (151) Centrálny kurt vo Wimbledone je Federerovou obývačkou - triumfoval tu osemkrát Zdroj: SITA/AP/Tim Ireland

V prvom kole jedného z najstarších tenisových turnajov na okruhu ATP mal naraziť na ďalšieho zaujímavého mladíka s mimoriadne perspektívnou budúcnosťou. Nemec Tommy Haas však na poslednú chvíľu odstúpil pre žalúdočné problémy, a tak sa proti Federerovi postavil "lucky looser" z kvalifikácie Lucas Arnold.

Argentínsky antukár vyhral dvakrát 6:4. Sklamanie? Možno áno, avšak stále iba sedemnásťročný zázrak z alpskej veľmoci nemusel vôbec smútiť. Veď šou sa len začala.

Hádam ani ten najvášnivejší fanúšik vtedy ešte stále neobyčajne temperamentného Federera nešípil, v akého fenomenálneho tenisového kráľa ich miláčik vyrastie, a že jeho vzostupmi i pádmi poznačená životná púť, výnimočný charakter a priateľské správanie na kurte i mimo neho, sa stanú doslova ideálom pre milióny ľudí na celej planéte.

Prešlo bezmála 23 rokov a nezničiteľný Fedex je stále na scéne. Slávou ani peniazmi neskazený, naďalej extrémne motivovaný, aj keď, priznajme si, poriadne opotrebovaný. A niet divu.

Na konte má úžasných dvadsať grandslamových titulov, ale aj pár stovák miliónov dolárov, čo mu zaručuje bezstarostný život po boku sympatickej manželky Mirky a štvorice roztomilých detí – dievčat Myla Rose a Charlene Riva i chlapcov Lea a Lennyho. To všetko pod záštitou starostlivých a na veky vekov obetavých rodičov Roberta a Lynette.

Mirka Federerová sleduje spolu Galéria fotiek (151) Mirka Federerová sleduje spolu s deťmi v hráčskej lóži finále medzi jej manželom Rogerom Federerom a Chorvátom Marinom Čiličom vo Wimbledone 2017 Zdroj: TASR/AP/Tim Ireland

Uznajte, Federerovi už nechýba vôbec nič, tak prečo by sa mal ďalej mordovať, tráviť stovky hodín ročne cestovaním na turnaje, zanedbávať roztomilú rodinku, riskovať ďalšie zdravotné problémy či nebodaj pošramotenie tak ťažko budovanej tenisovej povesti?

Zrejme ani sám Švajčiar nepredpokladal, že sa jeho profesionálna kariéra natiahne až k ťažko uveriteľnej štyridsiatke, ba dokonca ešte ďalej. Čas sa však nedá zastaviť a Rogerov prípad nie je výnimkou. Napriek vyššie uvedeným faktom platí, že tenisovú raketu zatiaľ neodložil a nejaký ten piatok ani neodloží.

Motívov pokračovať je celkom určite viac, no predsa len spomeňme tri najdôležitejšie.

Olympijský sen

Ak by ste pred osemnásobným wimbledonským šampiónom spomenuli olympijské hry v Sydney, hlavou by mu celkom určite prebleslo zlyhanie v koncovke tenisového turnaja, keď najskôr v semifinále nemal nárok na Tommyho Haasa, aby následne v súboji o bronz totálne prepadol s Arnaudom di Pasqualom.

Federer premrhal unikátnu šancu na zlato spod piatich kruhov, no nemal dôvod vešať hlavu. Z jedného z najkrajších miest na planéte si totiž odniesol niečo neporovnateľne dôležitejšie a hodnotnejšie, než len obyčajnú, aj keď olympijskú medailu.

Do jeho života vkročila slovenská rodáčka a švajčiarska tenistka Miroslava Vavrinecová, po ktorej jednostaj pokukoval, ale až v posledný deň olympiády nabral kusisko odvahy a svoju nefalšovanú náklonnosť k hanblivej brunetke spečatil bozkom.

Mirka Federerová tlieska počas Galéria fotiek (151) Mirka Federerová tlieska počas zápasu svojho manžela Rogera Federera s Nemcom Mischom Zverevom vo štvrťfinále dvojhry na Australian Open 2017 Zdroj: TASR/AP/Dita Alangkara

Zrodila sa výnimočná láska, ktorú nedokázalo zničiť, ba ani len poškvrniť naozaj vôbec nič. Sláva, peniaze, ani náročný a neraz i nevyspytateľný život športovej ikony svetových rozmerov. Ich príbeh je ako vystrihnutý z učebnice. Žijú bez škandálov, zbytočného humbuku a svoju dôležitosť si nepotrebujú dokazovať ani nezmyselným vyčíňaním a plytkým predvádzaním sa na sociálnych sieťach, ako je to dnes v móde.

Akiste aj sviatok športu v Sydney je dôvodom, prečo Federer tak veľmi miluje atmosféru olympijských hier. Vtedy ešte dlhovlasý Švajčiar mal prvýkrát možnosť pričuchnúť pôvabu najvýznamnejšieho športového sviatku, navyše si získal srdce svojej životnej lásky Mirky.

Federerova vyvolená sa v rebríčku WTA najvyššie vyšplhala na 76. miesto, ale jej nádejnú kariéru brzdili neustále sa opakujúce zdravotné problémy. Také masívne, až si musela jedného dňa sadnúť a učiniť snáď najťažšie rozhodnutie v živote každého tenistu – zavesiť raketu na klinec.

Nešťastné obdobie plné zúfalstva a beznádeje rodáčke z Bojníc pomohol ako tak preklenúť milovaný Roger, ona mu podporu opätovala absolútnou obetavosťou, oddanosťou a láskou. Každý úspech svojho drahého priateľa prežívala naplno, keď vyhral, akoby bola vyhrala aj ona.

Bola to práve Mirka, kto odklial Švajčiarovu mizériu. Kým sa zoznámili, Federer nevyhral ani jeden jediný turnaj. Prehrával s priemernými súpermi, lámal rakety, bojoval sám so sebou a svojim temperamentom.

Všetko sa zmenilo ziskom prvej trofeje (Miláno 2001) a zvyšok už všetci dokonale poznáme.

Federer ovládol všetky štyri grandslamové podniky, Turnaj majstrov i Davisov pohár, ale olympijské zlato z dvojhry mu v bohatej vitríne trofejí stále chýba. Najbližšie k nemu bol na OH v Londýne 2012, avšak vo finále proti domácemu bojovníkovi Andymu Murraymu schytal jeden z najhorších a najšokujúcejších debaklov v kariére.

Paradoxne, vo svojej zbožňovanej obývačke na centrálnom dvorci vo Wimbledone.

Roger Federer, Andy Murray Galéria fotiek (151) Roger Federer, Andy Murray a Juan Martin del Potro s medailami na olympiáde v Londýne 2012 Zdroj: SITA

Celkovo sa zúčastnil štyroch olympijských hier a siahol si na dva cenné kovy – okrem striebra z anglickej metropoly sa tešil aj zo zisku zlatej medaile, avšak nie v singli, ale vo štvorhre, keď po boku svojho švajčiarskeho parťáka Stanislasa Wawrinku ovládol hry v Pekingu 2008.

Samozrejme, olympiáda nie je hlavným dôvodom, prečo ešte Federer neukončil kariéru, no vidina vytúženého zlata je nepochybne veľkou motiváciou, a v japonskom Tokiu nechce najpopulárnejší tenista histórie chýbať. Hrať sa bude na tvrdom povrchu v komplexe Ariake Tennis Forest Park, nanešťastie, z dôvodu pandémie koronavírusu, bez účasti zahraničných divákov.

Verme, že s účasťou Federera. Nedávno totiž pohrozil, že nepríde, ak ho nebude môcť sprevádzať ako doprovod jeho početná rodina. "Mám toľko rokov, koľko mám. Vyhral som dvadsať grandslamových titulov, mám štyri deti. Stráviť päť týždňov bez rodiny? To je pre mňa nepredstaviteľné," prezradil.

V krajine vychádzajúceho slnka si môže splniť jeden z posledných veľkých tenisových snov...

Naháňačka za rekordom

20 – 20 – 19.

Nie, nejde o pomer víťazstiev, remíz a prehier, ale o počet grandslamových titulov troch najúspešnejších tenistov všetkých čias.

Ťažko uveriteľné čísla, že?

Keď sa Rogerovi Federerovi po víťazstve nad Andym Roddickom v epickom finále Wimbledonu 2009 splnil sen o prekonaní rekordu Petea Samprasa, svojho idolu z tínedžerských čias, zdalo sa byť samozrejmosťou, že Švajčiar docvála aj za ďalšou várkou titulov, a že v historickom rebríčku ho na dlhočizne roky nikto nepredbehne.

Björn Borg, Pete Sampras, Galéria fotiek (151) Stretnutie legiend po finálovom zápase vo Wimbledone 2009 - zľava Björn Borg, Pete Sampras, Roger Federer a Rod Laver Zdroj: SITA

Iste, už vtedy tenisový svet ohuroval španielsky býk menom Rafael Nadal, no kým na najpomalšom povrchu valcoval jedna báseň, na iných podkladoch to až taká dominancia nebola. Bolo zrejmé, že mladučký Malorčan má nakročené za antukovými rekordami, ktoré sotva niekto niekedy prekoná, ale ten najväčší zostane vo Federerových rukách.

Kdesi v úzadí číhal Novak Djokovič, najmladší z trojice velikánov. Srbský tenista mal v čase Wimbledonu 2009 na konte jediný grandslamový titul (Australian Open 2008) a hoci sa neustále zlepšoval, za našliapaným duom "Fedal" aj tak zaostával.

Federerovi hrali do karát viaceré faktory, medzi inými aj štýl hry jeho najväčších rivalov. Rafa aj Novak predvádzali bežecké a gymnastické výkony, ako z inej planéty, no zdalo sa byť takmer nemožné, aby s takýmto fyzicky neuveriteľne náročným tenisom mohli "fungovať" až do tridsiatky, či dokonca ešte ďalej.

Stalo sa. Učebnicovou životosprávou, tvrdým tréningom a predovšetkým neutíchajúcou motiváciou zlepšovať sa, hľadať nové a nové možnosti ako posunúť úroveň svojej hry, si Nadal s Djokovičom predĺžili kariéru, vycibrili hru na ostatných povrchoch, a aj po tridsiatke dominujú tenisovému pelotónu.

Rafael Nadal a Novak Galéria fotiek (151) Rafael Nadal a Novak Djokovič po štvrťfinálovom zápase na Roland Garros 2015 Zdroj: SITA

Hovorieva sa, že rekordy sú na to, aby sa prekonávali. Každá doba má svojich hrdinov a bolo by naivné si myslieť, že všetky historické prvenstvá ostanú navždy nedosiahnuteľné. Ak však ste držiteľom niektorého z nich, dokonca toho najvzácnejšieho, tak je celkom prirodzené, že ho nehodláte odovzdať niekomu inému, tobôž nie najväčším rivalom.

Nekonečné a neraz i poriadne vybičované prekáračky fanúšikov o tom, kto je najlepším hráčom v open ére, sú na pretrase už celé roky, ale odpoveď stále nepoznáme.

Podľa počtu týždňov strávených na poste svetovej jednotky je Novak Djokovič už dnes najlepším tenistom v dejinách, a aj keď sa nedávno vyjadril, že renking už viac nie je jeho prioritou, je prakticky isté, že na tróne strávi ešte poriadne dlhú dobu.

Na čele celkového poradia sa drží 327. týždeň, jeho švajčiarsky rival bol prvým hráčom sveta 310 týždňov, Nadal "len" 209. Pred Rafom, ktorého počas kariéry brzdili početné zdravotné problémy, sa nachádzajú aj Peter Sampras (286), Ivan Lendl (270) a ďalší Američan Jimmy Connors (286).

 

Federer

Nadal

Djokovič

Grandslamy

20

20

19

Masters 1000

28

36

36

Turnaj majstrov

6

0

5

Počet titulov

103

88

84

Počet týždňov na poste 1. hráča

310

209

327

* údaje k 22.6.2021

Z hľadiska celkového počtu titulov na profesionálnej úrovni je na tom najlepšie Federer (103 titulov). Nadal (88) aj Djokovič (86) sú však mladší i sviežejší, a tak je reálne, že aj oni budú atakovať magickú stovku. Tú okrem Federera pokoril len Connors (109), ktorý však väčšinu zo svojich titulov dosiahol na menej lukratívnych turnajoch.

Tými najprestížnejšími sú totiž grandslamové podniky.

Kým niektorí odborníci im pripisujú menší význam a tenis vnímajú viac-menej komplexne, podľa väčšiny expertov je počet titulov z turnajov veľkej štvorky hlavné meradlo úspechu. Platí jednoduchá rovnica – kto ich má na konte najviac, ten je najlepší.

Ak sa riadime teóriou grandslamov, svetový tenis má hneď dvoch vládcov. Najlepším hráčom je Roger Federer aj Rafael Nadal – obaja majú vo vitríne 20 trofejí. Novak Djokovič (19) je aktuálne až tretí, ale v porovnaní s Federerom a Nadalom má nie úplne zanedbateľnú výhodu. Zo slávnej trojice je najmladší – pred mesiacom oslávil 34. narodeniny. Španiel má o rok viac, švajčiarsky velikán dokonca o päť.

"Z tejto trojky je to jasné. Najlepší je Djokovič, lebo má s oboma hráčmi lepšiu vzájomnú bilanciu," vyhlásil wimbledonský kráľ z roku 1987 Pat Cash.

Austrálčan sa počas Federerovej kariéry "vyznamenal" hneď niekoľkými odvážnymi prognózami, ktoré sa v konečnom dôsledku ukázali ako poriadne prestrelené. Lenže tentoraz mu nemožno protirečiť. Nole má pozitívnu vzájomnú bilanciu ako s Federerom (27:23), tak aj s Nadalom (30:28), a vzhľadom na súčasný pomer síl je nepravdepodobné, že mu toto vedenie vykĺzne z rúk.

Zverenec Mariána Vajdu má našliapnuté na prekonanie väčšiny najdôležitejších rekordov. Okrem veku hrá v prospech Novaka aj jeho neuveriteľná fyzická i mentálna kondícia a menšie opotrebovanie tela. Niet žiadnych pochybností o tom, že balkánsky hrdina pôsobí sviežejšie, atletickejšie a v konečnom dôsledku silnejšie, než jeho hlavní rivali.

Nezabúdajme, že v porovnaní s Nadalom, ktorý dominuje hlavne na antuke, alebo Federerom, ktorý má krátko pred štyridsiatkou šancu predovšetkým na rýchlej tráve, je Djokovič favoritom takmer na každom turnaji bez ohľadu na povrch.

Blahoželám, Nole! Galéria fotiek (151) Novak Djokovič a Roger Federer po semifinálovom zápase na Australian Open 2020 Zdroj: SITA/AP/Andy Brownbill

Najväčšou zbraňou srbského velikána je však obrovský hlad po úspechoch a prekonávaní rekordov. Djokovič sa nemôže tešiť z takej masívnej popularity a podpory ako jeho protivníci, no s o to väčšou chuťou a motiváciou trieli za víťazstvami. Fakt, že pochádza z malej krajiny, ktorá nepatrí do vyspelého západného sveta, alebo že pred vyše dekádou nabúral bláznivú dominanciu Federera s Nadalom, je určite jeho nevýhodou.

Novak si však z toho ťažkú hlavu nerobí. Práve naopak, neprajné prostredie je preňho akýmsi motorom, ktorý ho poháňa dopredu. "Ešte mám čo v tomto športe ukázať, chcem vyhrať čo najviac grandslamov a rád by som bol najdlhšie slúžiacou svetovou jednotkou, to sú moje jasné ciele," citovala Srba agentúra DPA.

To druhé už dokázal, navyše, je viac ako pravdepodobné, že prekoná aj Federera s Nadalom a po ukončení kariéry to bude on, kto bude najúspešnejším tenistom všetkých čias.

"Jedného dňa ma tí dvaja predbehnú. Tuším to. Oni na to stále majú. Koľko toho ešte môžu vyhrať? Myslím si, že majú pred sebou niekoľko výnimočných rokov. Zlaté časy nášho športu ešte chvíľu budú pokračovať. Ja klesnem na tretie miesto v histórii. Netvrdím, že ma to vôbec nezaujíma, že sa to stane, ale som s tým zmierený," priznal Federer.

Áno, tromfy v rukáve majú Nadal a predovšetkým Djokovič, lenže odpisovať bazilejského rodáka by bolo nemiestne, neúctivé aj poriadne trúfalé. Len si spomeňme na jeho senzačný návrat na kurty a úchvatnú hru, vďaka ktorej dobyl Australian Open 2017. Neskôr pridal aj wimbledonský titul číslo 8 a v nasledujúcej sezóne obhájil triumf v Melbourne.

VIDEO Emotívna reč Rogera Federera po víťazstve na Australian Open 2018

"Keď som bol mladý hráč, vravel som si, že by bolo pekné získať jeden - dva grandslamové tituly. Neskôr som s pätnástimi predstihol historický rekord Petea Samprasa a zapochyboval som, že ešte získam niečo navyše.

Keď som v roku 2016 pauzoval s kolenom, hovoril som si, že ak ešte niečo veľké príde, bude to už len bonus. A boli z toho tri ďalšie grandslamové víťazstvá, z toho dve v Austrálii. Veľmi si to vážim," povedal Federer pred štartom Australian Open 2020.

Traja králi svetového tenisu nehrajú o fazuľky, ale o post najúspešnejšieho hráča histórie. Federer je aj po dvoch operáciách kolena stále súčasťou dejstva a historické rekordy mieni brániť dovtedy, kým mu to jeho čoraz zraniteľnejšie telo dovolí.

Chlapec, ktorý miluje tenis

"Samozrejme, že keď vyhrávate, ide všetko jednoduchšie. Ale to ešte neznamená, že šport milujete. Áno, milujete víťazstvá, vyhrievanie sa na výslní, zdvíhanie trofejí, bezproblémové tlačové konferencie, no skutočnú lásku k tenisu preverí až fáza, keď sa vám nedarí. Ja milujem na tenise všetko – víťazstvá, prehry, tréningy aj zápasy."

Azda nič Federerovu kariéru, jeho prístup k tenisu a koniec koncov aj dôvod prečo stále hrá, nesymbolizuje viac, ako tento výrok z US Open 2013.

Roger Federer miluje tenis. Bez výhrady, úprimne a navždy. Je ako malý chlapec, ktorému sa rozžiaria oči len čo chytí raketu a môže celé hodiny búchať loptičku o stenu hlava-nehlava. Nič viac nepotrebuje, stačí vybehnúť na dvorec a v plnej kráse predviesť, akým talentom ho ten najmocnejší obdaril.

Roger Federer Galéria fotiek (151) Federerov slajz patrí k najdokonalejším úderom v histórii tenisu Zdroj: SITA/AP/Martial Trezzini/Keystone

Federer je zrejme najšikovnejším tenistom dejín, hoci porovnávať jednotlivé éry je veľmi náročné a pravdupovediac aj zbytočné. Pamätníci by však mohli potvrdiť, že sotva zaznamenali chlapíka s tak komplexnou a variabilnou hrou, akou sa prezentuje Roger.

Neuveriteľné možnosti na servise, miliónový forhend, prenádherný slajz, ktorým privádza protivníkov na druhej strane siete do zúfalstva, technicky dokonalý, i keď občas neposlušný jednoručný bekhend, ale aj ladný pohyb po kurte pripomínajúci ten najfascinujúcejší balet.

Žiaden hráč v tenisovej histórii nevlastnil tak bohatý a pestrý arzenál zbraní, ale čo je ešte obdivuhodnejšie, Federer to všetko zvládla s neuveriteľnou ľahkosťou a eleganciou. Občas máte pocit, že sa nedívate na tenisový zápas, ale skôr na akési umenie v pohybe, ťažko opísateľné, no úchvatné divadlo, ktorého sa nemožno nabažiť.

Nie, absolútne nepreháňame. Mohli by sme vyťahovať jeden superlatív za druhým, ktoré k slávnej značke RF právom patria. Čo je však najdôležitejšie, tenis je pre neho nielen prácou, ale hlavne záľubou a poslaním. Veď si len spomeňte na známy výrok americkej legendy Andreho Agassiho, ktorý vo svojej pútavej a dnes už ikonickej autobiografii s názvom Open odhalil, že tenis doslova neznášal. Zopakoval to snáď tisíckrát.

Federer je celkom iný. Nepôsobí znechutene a otrávene, nevyvoláva konflikty, neútočí na novinárov a už vonkoncom nehľadí len na seba a svoje záujmy. Bol to on, kto ako prvý začal rozprávať o rešpekte k legendám a ako jeden z mála tenistov neustále vyzdvihoval éru Roda Lavera, ale aj ostatných velikánov bieleho športu.

Práve z iniciatívy spojiť tenisových rivalov a uctiť si tých najšpeciálnejších hráčov z minulých dôb vznikol turnaj s názvom Laver Cup. Zakladateľom a vlastníkom súťaže je spoločnosť TEAM8, na jej čele stojí Tony Godsick, dlhoročný agent a rodinný priateľ Rogera Federera.

Víťazná radosť Fedal po Galéria fotiek (151) Víťazná radosť Fedal po triumfe na Laver Cupe 2017 Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Hneď premiérový ročník dopadol na jednotku s tromi hviezdičkami, keď sa v pražskej O2 aréne zišli všetky esá okruhu ATP s výnimkou maródov Novaka Djokoviča a Andyho Murrayho.

Ak si niekto myslel, že pôjde o obyčajnú exhibíciu, ktorá možno pobaví, možno pohladí tenisovú dušu, no neprinesie žiadne mimoriadne a nervydrásajúce momenty, aké dokážu vyprodukovať len grandslamové turnaje, bol na velikánskom omyle.

Krásna hala v stovežatej Prahe praskala vo švíkoch, diváci sa nevedeli vynadívať na parádne galapredstavenie, ktoré si pre nich pripravili top hráči sveta. Nezabudnuteľným momentom bol predovšetkým prvý spoločný deblový zápas Federera s Nadalom, ktorí zdolali Američanov Jacka Socka a Sama Querreyho.

Do hláv fanúšikov sa určite vrylo aj nervydrásajúce rozuzlenie turnaja v podobe strhujúceho duelu otca myšlienky Laver Cupu so "zlým mužom tenisu", avšak v tento čarovný pražský víkend mimoriadne oddaným a bojovne naladeným Nickom Kyrgiosom.

Federer mal namále, ale po brilantnej hre a skvelej otočke predsa len získal rozhodujúci bod pre tím Európy. Líder do modra odetej partie okolo nehrajúceho kapitána Björna Borga si to patrične vychutnal, skákajúc po unikátnom čiernom harde ako po tom najsladšom grandslamovom titule.

Dojatý a na maximum nabudený bol aj Rafael Nadal, ktorý po premenenom mečbale ani sekundu neváhal a na Federera od radosti vyskočil. Epické zábery!

VIDEO Priateľstvo Rogera Federera s Rafaelom Nadalom a najkrajšie zábery z Laver Cupu 2017

Laver Cup je nádherným príkladom toho, ako švajčiarskemu maestrovi záleží na budúcnosti svojho remesla. Federer vníma tenis komplexne, nielen prostredníctvom vlastnej kariéry. Netúži kraľovať v žiari reflektorov, no uvedomuje si svoju pozíciu na tenisovom trhu, aj nemalú zodpovednosť z nej vyplývajúcu.

"Mal som víziu, že by sme si mali uctiť velikánov nášho športu, ktorí nemajú toľko možností. Áno, môžu trénovať, byť súčasťou seniorskej tour, ale domnieval som sa, že to nie je dosť. Cítil som, že naše legendy musíme vídavať častejšie.

Rod Laver, jeho generácia hráčov a množstvo ďalších velikánov, nám vydláždili cestu, aby sme mohli hrať pred takýmto úžasným publikom a žiť svoj sen. Ukázali nám, o čom je fair play a zdravý športový duch. Pracovali veľmi tvrdo a my z toho dnes profitujeme," povedal Federer počas slávnostného ceremoniálu v pražskej O2 aréne.

Olympijské lákadlo, naháňačka za grandslamovým rekordom a možno aj iné dôvody hrajú vo Federerovom rozhodnutí zotrvať v tenisovom kolotoči dôležitú úlohu, no nemôžeme sa zbaviť pocitu, že práve táto neobyčajne obyčajná chlapčenská láska k športu je faktorom, ktorý ho drží pri tenise zo všetkého najviac.

A my všetci veríme, že ho ešte veľmi dlho držať bude. Nech už fandíme komukoľvek, nikto nemôže poprieť, že Roger Federer je synonymom slova tenis, a čím dlhšie bude jeho aktívnou súčasťou, tým lepšie.

Viac o téme: Rafael Nadal Roger Federer Andy Murray Novak Djokovič Ivan Lendl Tommy Haas Sam Querrey Mirka Federerová Pete Sampras Marián Vajda Nick Kyrgios Jack Sock Björn Borg Pat Cash Laver Cup Rod Laver Jimmy Connors Irakli Labadze Swiss Open Lucas Arnold Tony Godsick
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • VIDEO: YouTube/WivoRN Productions, Australian Open TV
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy